Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8451
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: „Interact w służbie pokoju”–spotkanie młodych

Czwartek, 29 marca 2018, 16:33
Aktualizacja: Piątek, 30 marca 2018, 8:02
Autor: Org
Region: „Interact w służbie pokoju”–spotkanie młodych
Fot. Org
W minionym tygodniu (22–27 marca) powiat jeleniogórski gościł ponad 50 uczestników zorganizowanej przez Rotary Club Jelenia Góra–Cieplice Międzynarodowej Konferencji „Interact w służbie pokoju”. W Karpaczu już po raz drugi spotkała się młodzież, która reprezentowała Interact Cluby z całej Polski oraz zaprzyjaźnione kluby z: Izraela, Ukrainy, Niemiec, Włoch, Meksyku, Brazylii, Tajwanu i Korei.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali gubernator dystryktu 2231 Polska Jerzy Korczyński i prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, a wykład inauguracyjny wygłosił Rotarianin Adam Czajkowski, honorowy przewodniczący Komitetu Interact.

Spotkanie miało kilka głównych celów. Najważniejszy z nich to edukacja pokojowa, ale organizatorom zależało także na zaprezentowaniu gościom polskich tradycji wielkanocnych i pokazanie piękna regionu jeleniogórskiego.

- To były trudne rozmowy, bo jeżeli do rozmów siada Niemiec, Żyd, Ukrainiec i Polak to tematy holokaustu czy obozów zagłady nie mogą być łatwe. Jednak młodzi ludzie bardzo chętnie rozmawiali, z czego płynie jeden podstawowy wniosek: młodzież nie chce wojny, młodzi chcą wszystkie konflikty rozwiązywać poprzez rozmowy, zrozumienie co się dzieje w danym kraju – mówiła po spotkaniu Elżbieta Zakrzewska, prezydent Rotary Clubu Jelenia Góra – Cieplice.

- W czasie naszych dyskusji doszliśmy do wniosku, że te wszystkie problemy w rozmowach polsko-izraelskich czy polsko-ukraińskich to sprawy polityczne, które dzieją się gdzieś na górze, a nie takie nasze, międzyludzkie –mówi Paulina Labak z Interact Clubu Jelenia Góra Cieplice, który był gospodarzem spotkania. - Dla nas pokój jest „łatwy”. To znaczy, że jeżeli chcemy mieć dobre stosunki ze wszystkimi, to nie ma w tym nic trudnego, żeby się dogadać i tutaj mówię też w imieniu moich kolegów z Izraela i Ukrainy, bo my patrzymy w przyszłość z optymizmem – dodaje Paulina.

Takie spotkania to także okazja do zaprezentowania dokonań i sposobów działania Interactorów z całego świata. Okazało się, że członkowie klubów na całym świecie pomagają potrzebującym w podobny sposób. Przygotowują kiermasze ciast, w czasie których zbierają środki na różne charytatywne cele, pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji spotykają się z seniorami czy pomagają w schroniskach dla zwierząt.

- Jak przyjechali goście z Izraela to większość z nich po raz pierwszy w życiu widziała śnieg, to była dla nich wielka atrakcja. Od razu wyszliśmy na dwór i zaczęliśmy rzucać się śnieżkami – relacjonowały na gorąco Dominika Chrzan i Julia Wolska z Interactu Jelenia Góra-Cieplice. - To była świetna zabawa, my ich uczyliśmy tańczyć poloneza i belgijkę, a oni uczyli nas mówić i pisać po hebrajsku i ukraińsku. – dodają młode wolontariuszki.

- Dla mnie bardzo ważne jest także to, żeby ci młodzi ludzie razem przebywali, poznawali swoje zainteresowania, dużo rozmawiali i nawiązywali nowe przyjaźnie. To było widać dzisiaj w czasie zajęć na sali tanecznej (w poniedziałek goście odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach, w którym uczy się większość Interactorów z cieplickiego klubu – przyp. red). I to jest bardzo fajne – dodaje Elżbieta Zakrzewska

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group