Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7187
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Improwizowali o egzystencji i śpiewali kolędy

Środa, 21 grudnia 2011, 7:56
Aktualizacja: Czwartek, 22 grudnia 2011, 8:01
Autor: Accipiter
JELENIA GÓRA: Improwizowali o egzystencji i śpiewali kolędy
Fot. RED
Wczoraj w jeleniogórskiej „siódemce” uczniowie czterech zaprzyjaźnionych ze sobą placówek zaprezentowali dorobek kulturowy i edukacyjny na czwartej edycji Zimowych Konfrontacji Artystycznych „Śnieg za oknem”. Udział w konfrontacjach obok gospodarzy wzięli przedstawiciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii oraz dzieci z Czernicy i Podgórzyna.

- Idea konfrontacji zrodziła się z inicjatywy szkół, które zwróciły się do nas o możliwość prezentacji swego artystycznego dorobku przed publicznością młodzieżową innych szkół. Konfrontacje nie są konkursem, lecz możliwością prezentacji dorobku szkół na scenie – tłumaczy Piotr Grosman, inicjator całości wydarzenia. Zanim jednak na scenę wkroczyli młodzi artyści, by pokazać się rówieśnikom z jak najlepszej strony, oficjalnego otwarcia dokonała dyrektor SP7 – Elżbieta Rybak.

W programie tegorocznej edycji imprezy znalazły się wiersze pierwszaków z Podgórzyna, których opiekunką jest Ewa Palczewska, oraz prace literackie młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii pisane pod kierunkiem dwóch polonistek: Krystyny Kogut i Izabeli Zieleniewicz. Wszystkie te stworzone teksty dziecięce przeczytała Alina Obidniak, wieloletnia dyrektor Teatru im. Norwida i reżyser, odznaczona kilka tygodni temu Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Piątoklasiści z „siódemki” przygotowali oparty na improwizacji spektakl teatralny „Wigilia u moich rodziców”, który sięgał po osobiste problemy. W sztuce traktującej o tematyce egzystencji ludzkiej, miłości, człowieczych zobowiązań do spełnienia i sfer tabu, zastosowano metodę dramy. Dla młodych aktorów dramy „bycie w roli” stało się znakomitą formą artystycznej wypowiedzi teatralnej posiadającej ogromne walory terapeutyczne.

W kolejnej artystycznej części pojawili się trzecioklasiści, którzy recytowali wiersze: „List do Świętego Mikołaja” Emilii Waśniowskiej, „Kiedy to było?” Alicji Mazan-Mazurkiewicz oraz „Mikołajowe przygotowania” Tomasza Plebańskiego.

Miłą niespodzianką konfrontacji był udział około 30-osobowego chóru dziecięcego „Czerniczanki” założonego i prowadzonego przez Annę Skórę, nauczycielkę sztuki i śpiewaczkę z zespołu Vocalis. Grupa muzyczna ze Szkoły Podstawowej w Czernicy zaśpiewała w kolejności pastorałki: „U bram nieba”, „Maryja i Jezus”, „Ukochany”, „Święta rodzina”, „To już święta”, „Chodź ze mną” oraz „Wigilia u Ani”. A wszystkie utwory pochodzą z ich płyty pt. „Hej, Boże łaskawy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group