Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 14418
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Europa: Imperium Liliputina

Poniedziałek, 21 marca 2022, 5:54
Autor: Stanisław Firszt
Europa: Imperium Liliputina
Fot. pixabay.com
W ciągu ostatnich setek lat na mapie Europy znikały i pojawiały się różne, mniejsze i większe państwa. Wśród nich były lokalne i światowe mocarstwa, w tym imperialne. Należały do nich: Królestwo Pruskie, Cesarstwo Niemieckie, III Rzesza, Cesarstwo Rosyjskie, ZSRR. Swego rodzaju mocarstwem lokalnym była też w XVI – XVIII wieku Rzeczpospolita, państwo które tworzyło wiele narodów, w tym: Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Łotysze i Estończycy.

Upadek tych państw był różnie odbierany. Upadek Cesarstwa Niemieckiego, a później III Rzeszy był tragedią dla Niemców i radością dla wielu zniewolonych narodów europejskich. Identycznie było z Imperium Rosyjskim i ZSRR. Wg. W. Putina największą tragedią (w dziejach), nie tylko dla Rosjan, był upadek ZSRR.

Patrząc na całą historię Europy, w ciągu tych ostatnich setek lat, największym nieszczęściem dla kontynentu był upadek i rozbiory Rzeczypospolitej, kraju który jeszcze w XVIII wieku odgrywał ogromną rolę w Środkowej i Wschodniej Europie. Utrzymywał pewną równowagę sił między ścierającymi się kulturą zachodnią i wschodnią. Kiedy zabrakło Rzeczypospolitej bezpośrednio walczyły ze sobą lub dogadywały się dwa imperialne narody - Niemcy i Rosjanie, co doprowadziło do światowych tragedii, czego największymi były pierwsza i druga wojna światowa.

Gdyby nie było rozbiorów i Rzeczpospolita przetrwałaby do dzisiaj, sytuacja Europy przedstawiałaby się prawdopodobnie zupełnie inaczej. Między Federacją Rosyjską liczącą 144 mln ludzi, a strefą niemiecką (Niemcy i Austria) liczącą 92 mln mieszkańców, funkcjonowałaby Rzeczpospolita, która mogłaby liczyć prawie 98 mln obywateli. Z takim państwem i Niemcy, i Rosja musiałyby się liczyć. Jest to oczywiście gdybanie trochę w stylu co by było?

Patrząc jednak na to, co się stało 24 lutego, to warto sobie pomyśleć, że Rosja spadkobierczyni Sowieckiego Sojuza, Wielkiej Rasi-i i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego nigdy nie odważyłaby się podnieść ręki na Rzeczpospolitą, w której mieszkaliby: Rusini, Ukraińcy i Kozacy, a także Litwini, Białorusini i Polacy.

Mentalność prymitywnych Moskali nie narodziła się teraz, ona ma korzenie wieki temu. Antonio Possevino (1533-1611), jezuita, wysłannik papieża Grzegorza XIII w misji pogodzenia Rzeczpospolitej z Moskwą w II poł. XVI wieku tak pisał o Moskwicinach (Moskalach, Rosjanach):

„Moskwicini są mieszanką Scytów i Tatarów (…) Od dzieciństwa przyzwyczajeni do takiego życia przybrali jakby drugą naturę- wychwalającą najbardziej swojego księcia i głoszą, że mogą żyć i czuć dobrze tylko wtedy, gdy żyje i dobrze się czuje władca. Chociażby nawet widzieli coś u innych nie uznają tego za wartościowe. Jednakże niektórzy bystrzej myślący, gdy nie ma nikogo, czyjego donosu baliby się i mają okazję zwiedzać obce kraje, bez trudu dostrzegają bogactwo i siłę innych narodów (…). Wszyscy Moskwicini oddają władzy taką cześć jakiej nie można sobie wyobrazić. Często dają głośny wyraz – nawet jeśli w to nie wierzą – temu, że od niego mają życie, zdrowie i wszystkie dobra doczesne, że wszystko zawdzięczają łaskawości wielkiego cara, czy to imperatora. Nawet torturowani i bliscy śmierci czasem wyznają, że wyświadczono im dobrodziejstwo. Można by sądzić, że naród ten raczej zrodzony jest do niewoli”.

A ich „batiuszka” to zawsze karykaturalna zazwyczaj postać (Ivan IV Groźny, Piotr I, Lenin, Stalin, Breżniew) o zaburzeniach psychicznych i wielkich kompleksach. Obecny car Rosji, kiedy pojawia się na Kremlu, kroczy szerokimi korytarzami do wielkich złotych drzwi, które otwierają mu rośli gwardziści. I nagle pojawia się Liliput-in, rodem z „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta.

Twoja reakcja na artykuł?

3
11%
Cieszy
6
21%
Hahaha
5
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
13
46%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
738
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group