Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5403
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Idzie sucha groza

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 19 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Zapowiadany deszcz nie spadł. Będzie susza w lasach i posucha w kranach?

Wystarczy małe zarzewie ognia, a łąki płoną jak stóg wysuszonego siana. – Wszędzie sucho, jak pieprz – mówią strażacy, którzy znów muszą wyjeżdżać, aby gasić mniejsze lub większe pożary nieużytków. Ostatnio paliło się w okolicach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej blisko ul. Jana Pawła II. Pożar niegroźny, ale uświadamiający niebezpieczeństwo zjawiska.

Nadleśnictwa alarmują, że coraz bardziej sucha jest ściółka leśna. – Łagodna zima, mało śniegu, a teraz uciążliwy brak deszczu robią swoje – usłyszeliśmy. Zakazu wstępu do lasów jeszcze nie ma, ale jeśli dobrze nie popada, możliwe, że zostanie wprowadzony. – Podczas wiosennych spacerów i wycieczek do lasów lepiej nie palić ognisk, ani nie wyrzucać niedogaszonych niedopałków – radzą strażnicy leśni. Palenie ognisk, czy rozpalanie grilla w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, będzie karane.

Niebezpieczeństwo pożaru zwiększają także próchniejące wiatrołomy, pozostałości po styczniowych huraganach. Nie zostały jeszcze wszędzie posprzątane. Ciepła zima zniechęciła też zbieraczy drewna w lasach, którzy ich części położone bliżej osiedli „czyścili” ze starych pni oraz konarów.

<b> Oszczędzaj wodę </b>
Na razie nie grozi nam gwałtowny spadek poziomu wód gruntowych i obniżenie ciśnienia w wodociągach. Prognozy są jednak bardziej pesymistyczne, bo nadchodzące tygodnie deszczu nie przyniosą. – Sytuacja może skomplikować się latem – przewidują pracownicy spółki „Wodnik”.

Choć nie jest to dobra rada dla finansów przedsiębiorstwa „Wodnik”, lepiej wodę oszczędzać: nie przeznaczać tej płynącej rurami wodociągowymi do mycia samochodów i podlewania ogródków. W tym względzie świadomość jeleniogórzan, zwłaszcza tych, którzy mają zainstalowane wodomierze, wzrosła. Jednak nie tam, gdzie za wodę płaci się ryczałtem lub zalega z płatnościami.

Jak mówi Stanisław Dziedzic, prezes „Wodnika”, wielu lokatorów, szczególnie tych, którzy zalegają z opłatami za wodę – wodomierza nie chce.
Wiedzą, że taki licznik wody oznacza koniec oszczędzania kosztem sąsiadów.

Poza tym za wodomierz trzeba zapłacić. “Wodnik” proponuje wprawdzie dogodne warunki, nie bierze opłat za zainstalowanie, ale ubożsi lokatorzy nie bardzo mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Są też domy – i wcale nie jest ich mało – w których rury wodociągowe są w tak złym stanie, że nie da się do nich wpiąć wodomierza. Najpierw trzeba byłoby wyremontować instalacje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~cdi 19-04-2007 9:23
A d...li rolnikow co podpalaja "swoje" laki to bym pozamykal.
~ABC 19-04-2007 11:16
NA OSTATNIM ZDJĘCIU: &lt;B&gt;DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI&lt;/B&gt;
~toja 19-04-2007 11:22
"A d...li rolnikow co podpalaja "swoje" laki to bym pozamykal." Właśnie!
~Do cdi i toja 19-04-2007 12:06
Sami jesteście d...lami i to dużymi !!! Rolnicy odkąd dostaja dotacje z Unii nie moga wypalać łąk bo nie dostaną dotacji a nawet zapłacą kare. Zapłacą kare nawet jak ktoś im podpali łąke. Więc zastanów się gówniarzu jeden z drugim zanim coś napiszesz !!!
~?? 19-04-2007 12:32
a dzieciaki się poparzą przy tym ogniu i kto zapłaci odszkodowanie i za leczenie? ten strażak z OSP? pewnie nie ma nawet OC wykupionego!
~jeleniogórzaninka 19-04-2007 14:39
jak to wodnik nie bierze opłat za założenie licznika, ja ostatnio zapłaciłam, nawet za dojazd policzyli 0.24 gr plus licznik ok 70,00 zł
~roro 19-04-2007 15:27
do jeleniogorzanki- a gdzie ty mieszkasz paniusiu na księżycu .piszesz że dojechali ,jechali wiec na powietrze? trochę rozsądku to nie kosztuje. za darmo to było za PZPR i do dzis sie odbija.
~Student 19-04-2007 16:01
Tegoroczny lipiec ma byc srednio o jeden stopien cieplejszy od zeszlorocznego. Tak twierdza Profesorowie z Uniwerka Wroclawskiego !!!!
~Ej student 19-04-2007 19:20
Przecie to normalne taka jest natura,i nie potrzebni tu profesorowie któży przepowiadają pogode hehe nawet nie czuje kiedy rymuje:)
~Emeryt 20-04-2007 2:09
Ta dziewczynka z zapałkami i pouczający strażak- bomba zdjęcie!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group