Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9388
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Idzie jesień. Zaproś kominiarza

Czwartek, 16 września 2010, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Idzie jesień. Zaproś kominiarza
Fot. KC
Temperatura na zewnątrz spada, a z kominów coraz częściej snuje się dym. Strażacy przypominają o przeglądach i czyszczeniach przewodów kominowych. Zaniedbania mogą mieć przykre skutki.

Kilka dni temu doszło do zadymienia budynku przy ulicy Zaułek. Powód: lokatorzy napalili w piecu, ale przewody kominowe nie były czyszczone. Zapaliła się sadza. Na miejsce pojechało pięciu strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Jeleniej Górze, którzy przewietrzyli wnętrze i wydali zakaz palenia w piecu do czas przeglądu i wyczyszczenia komina.

Początek okresu grzewczego to ostatni dzwonek na wyczyszczenie i sprawdzenie szczelności kominów. Zaniedbanie tego obowiązku może zakończyć się tragedią. Obowiązek czyszczenia kominów przez właściciela nieruchomości lub jego zarządcę wynika z rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej.

- Przewody dymowe, do których podłączone są kotły z paliwem stałym: węgiel, koks, eko-groszek, miał węglowy, drewno itp. należy czyścić co najmniej 4 razy w roku czyli raz na kwartał, a jeśli zachodzi taka potrzeba to częściej. Przewody dymowe do których podłączone kotły gazowe, dwa razy – mówi Leszek Rzucidło, kierownik Kominiarskiej Spółdzielni Pracy św. Floriana w Jeleniej Górze.

Przewody wentylacyjne muszą być czyszczone co najmniej raz w roku. Kontrolowanie przewodów kominowych nakłada natomiast prawo budowlane, które każdy z przewodów nakazuje kontrolować nie rzadziej niż raz w roku. Ci, którzy nie wywiązują się z tych obowiązków, mogą dostać mandat, a nawet trafić przed sąd.

- Okres grzewczy i nieszczelne kominy niosą ze sobą jeszcze inne zagrożenie – zaczadzenie tlenkiem węgla. Nieszczelne kominy podczas palenia się sadzy stwarzają idealną sytuację do ulatniania się tlenku węgla w szczelnie pozamykanych mieszkaniach. Dlatego przy każdym takim zdarzeniu, gdzie paliła się sadza, konieczne jest wykonanie przez kominiarzy przeglądu całego przewodu kominowego oraz koniecznych napraw. Należy też pamiętać o sprawdzeniu wentylacji – mówi kpt. Andrzej Cios, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1172
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group