Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 8356
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Hymn dla Niepodległej z żołnierską dumą w MOW

Piątek, 13 listopada 2020, 10:35
Autor: DBOT
Szklarska Poręba: Hymn dla Niepodległej z żołnierską dumą w MOW
Fot. Użyczone/DBOT
Czym jest ojczyzna, jakie mamy wobec niej powinności, co to jest patriotyzm, co to znaczy pielęgnować tradycję? O tym ze swoimi podopiecznymi z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Szklarskiej Porębie rozmawia plut. Mateusz Wójcicki żołnierz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na co dzień jest wychowawcą w tym ośrodku.

11 listopada z okazji organizowanej od dwóch lat akcji „Niepodległa do Hymnu” do pracy przyszedł w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. W ten sposób chciał nawiązać do tradycji militarnych naszego kraju i nadać uroczystościom wyjątkowy charakter. Punktualnie w południe nie tylko w radiu i telewizji zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Hymn odśpiewali również podopieczne wraz ze swoim wychowawcą przed Ośrodkiem Wychowawczym w Szklarskiej Porębie.

|To było wyjątkowe przeżycie” - opowiada plutonowy. - Z tymi dziewczynami pracuję od kilkunastu miesięcy, dużo rozmawiamy o Polsce, patriotyzmie i przyszłości. Efektem tych rozmów było imponujące zaangażowanie grupy w przygotowanie obchodów 102 rocznicy odzyskania niepodległości i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego”

Ze względu na pandemię obchody święta niepodległości mają kameralny charakter. Organizatorzy akcji zachęcali wszystkich, aby nie rezygnować z uczczenia Święta i choćby w zaciszu domowym oddać hołd tym, którzy przelali krew za odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Takie uroczystości to też okazja to pogłębienia historii Polski i przypominaniu o 123 latach niewoli, przyczynach dla których do tego doszło i drodze jaka musieli pokonać nasi przodkowie, aby dziś można było cieszyć się wolnością i możliwością rozmawiania w języku ojczystym.

Podopieczne plut. Mateusza Wójcickiego nie tylko zaśpiewały hymn Polski, ale też wzięły udział w biegu dla Niepodległej.

Mateusz Wójcicki profesjonalnie łączy służbę Ojczyźnie z wypełnianiem roli wychowawcy/ nauczyciela. Potrafi opanować grupę czasem niepokornych dziewcząt, u których znika przemoc rówieśnicza. Jednocześnie wypracował swoją przykładną pracą autorytet wśród wychowawców i młodzieży będąc jednocześnie przykładnym obywatelem i żołnierzem 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, któremu leży na sercu dobro Małej Ojczyzny" – opowiada dyrektor MOW w Szklarskiej Porębie Jarosław Grabowski, dziękując jednocześnie plutonowemu za profesjonale podejście do zagadnień związanych i naukę młodzieży patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę.

Plut. Mateusz Wójcicki - żołnierz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Szklarskiej Porębie oraz w Zakładzie Poprawczym w Jerzmanicach-Zdroju; nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, ratownik i instruktor w jednostce poszukiwawczo-ratowniczej Bazy Lotniczej Baryt w Stanisławowie.

Twoja reakcja na artykuł?

15
63%
Cieszy
1
4%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
5
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group