Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10209
Zalogowanych: 58
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Huragan oklasków po kosmicznym spektaklu – VIDEO

Sobota, 14 sierpnia 2010, 20:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 7:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Huragan oklasków po kosmicznym spektaklu – VIDEO
Fot. TEJO
Ćwiczyli refleks w łapaniu mdlejących niewiast w locie, rozmawiali z pomocą powietrza wypuszczanego z balonów, w pocie czoła pracowali nad skomplikowanymi układami choreograficznymi. Wyszła z tego „Jeleniosfera”, warsztatowy spektakl, którego premierę oklaskiwano dziś sobotę w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Kolejna, trzecie edycja „Lata w teatrze” przechodzi do historii. Trzynaście dni po sześć (czasem więcej) godzin pracy połączonej z zabawą i nauką. Świetny pomysł na wakacje, który poprzez kolejny rok – dzięki projektowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, jest wdrażany w Jeleniej Górze.

W Jeleniogórskim Centrum Kultury, które swój turnus LWT zawdzięcza Teatrowi im. Norwida (wspólny wniosek), młodzież z instruktorami (Katarzyną Janekowicz, aktorką Teatru im. Norwida, Janem Kochanowskim, aktorem z michałowickiej Cinemy oraz Łukaszem Dudą, twórcą i reżyserem Teatru Odnalezionego przy JCK, oraz Wiktorem Szybałdinem, scenografem) wzięła na tapetę „Jeleniosferę”. Co to takiego? Pewne spojrzenie na Jelenią Górę pod kątem industrialnym i kosmicznym. Inspiracja miastem jako maszyną i człowiekiem, jeleniogórzaninem jako jednym z trybików tej skomplikowanej maszynerii. Wszystko opowiedziane różnymi językami teatru: pantomimy, tańca i słownego absurdu.

Wysiłek młodzieży oraz instruktorów docenili dziś widzowie, którzy tłumnie wypełnili salę Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Etiudy, które podobały się najbardziej, oklaskiwano w trakcie sztuki. A kiedy wybrzmiały ostatnie akordy podkładu pod finałowy taniec, pomieszczenie wypełnił huragan braw. To jeszcze nie był koniec widowiska, które zostało zwieńczone krótkim dokumentem z warsztatów zrealizowanym przez Marka Straszaka, który także wzbogacił spektakl o animacje.

Później bito brawo niemal bez końca. Łukasz Duda zaprosił na scenę instruktorów i podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie. Przypomniał też, że również jutro, o godz. 19, będzie można „Jeleniosferę” obejrzeć raz jeszcze. Ł. Duda zachęcił też zebranych do przejścia na plac Ratuszowy, gdzie o godz. 21. 30 zacznie się sztuka „Czas Matek” w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Będzie to początek 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Widzowie opuszczali salę JCK śmiejąc się i cytując niektóre powiedzenia ze spektaklu. Największą furorę zdobyło: „Lubię cię, koksie”! Uczestnicy LWT już dziś żałowali, że ta przygoda z teatrem tam szybko się skończyła. Na następne takie warsztaty pozostanie czekać jeszcze rok.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Obejrzyj materiał video z piątkowej próby warszatów "Lato w teatrze".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
575
Kawa
38%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Do szkoły dopiero w wieku 12 lat
 
Aktualności
Magia Karkonoszy w dwuminutowym filmie: Time Lapse, który zachwyca
 
Kultura
Klaun Pinezka i Teatr A na jeleniogórskiej ulicy
 
Aktualności
Ulewa przeszkodzi w przedstawieniach?
 
Aktualności
Szpital daje nowym pielęgniarkom 6700 zł
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group