Poniedziałek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7833
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Huragan oklasków po kosmicznym spektaklu – VIDEO

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 14 sierpnia 2010, 20:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 7:37
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ćwiczyli refleks w łapaniu mdlejących niewiast w locie, rozmawiali z pomocą powietrza wypuszczanego z balonów, w pocie czoła pracowali nad skomplikowanymi układami choreograficznymi. Wyszła z tego „Jeleniosfera”, warsztatowy spektakl, którego premierę oklaskiwano dziś sobotę w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Kolejna, trzecie edycja „Lata w teatrze” przechodzi do historii. Trzynaście dni po sześć (czasem więcej) godzin pracy połączonej z zabawą i nauką. Świetny pomysł na wakacje, który poprzez kolejny rok – dzięki projektowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, jest wdrażany w Jeleniej Górze.

W Jeleniogórskim Centrum Kultury, które swój turnus LWT zawdzięcza Teatrowi im. Norwida (wspólny wniosek), młodzież z instruktorami (Katarzyną Janekowicz, aktorką Teatru im. Norwida, Janem Kochanowskim, aktorem z michałowickiej Cinemy oraz Łukaszem Dudą, twórcą i reżyserem Teatru Odnalezionego przy JCK, oraz Wiktorem Szybałdinem, scenografem) wzięła na tapetę „Jeleniosferę”. Co to takiego? Pewne spojrzenie na Jelenią Górę pod kątem industrialnym i kosmicznym. Inspiracja miastem jako maszyną i człowiekiem, jeleniogórzaninem jako jednym z trybików tej skomplikowanej maszynerii. Wszystko opowiedziane różnymi językami teatru: pantomimy, tańca i słownego absurdu.

Wysiłek młodzieży oraz instruktorów docenili dziś widzowie, którzy tłumnie wypełnili salę Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Etiudy, które podobały się najbardziej, oklaskiwano w trakcie sztuki. A kiedy wybrzmiały ostatnie akordy podkładu pod finałowy taniec, pomieszczenie wypełnił huragan braw. To jeszcze nie był koniec widowiska, które zostało zwieńczone krótkim dokumentem z warsztatów zrealizowanym przez Marka Straszaka, który także wzbogacił spektakl o animacje.

Później bito brawo niemal bez końca. Łukasz Duda zaprosił na scenę instruktorów i podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie. Przypomniał też, że również jutro, o godz. 19, będzie można „Jeleniosferę” obejrzeć raz jeszcze. Ł. Duda zachęcił też zebranych do przejścia na plac Ratuszowy, gdzie o godz. 21. 30 zacznie się sztuka „Czas Matek” w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Będzie to początek 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Widzowie opuszczali salę JCK śmiejąc się i cytując niektóre powiedzenia ze spektaklu. Największą furorę zdobyło: „Lubię cię, koksie”! Uczestnicy LWT już dziś żałowali, że ta przygoda z teatrem tam szybko się skończyła. Na następne takie warsztaty pozostanie czekać jeszcze rok.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Obejrzyj materiał video z piątkowej próby warszatów "Lato w teatrze".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~buba 14-08-2010 21:12
Gratulacje dla artystów !!!! Dobrze spędzony czas. Bravo!!!! Prosimy o zdjęcia , bo to video nie da się normalnie obejrzeć.
~Świstak 14-08-2010 23:52
Na 55 Tejo z aparatem gdzieś w krzakach, paparazzi :P
~Groa 15-08-2010 0:15
Ach, i znów to samo. Zero dobrej sztuki w tym. Kolejny wręcz identyczny spektakl spod JCK'u. Smutne, że na nic lepszego liczyć w tym mieście nie możemy.
~ 15-08-2010 9:20
Ile trwa ten spektakl?
Martynka 15-08-2010 10:35
Spektakl trwa niecałą godzinę.
anett 15-08-2010 14:18
podobało się. czy któryś z aktorów, podsunąłby listę wykorzystanych utworów muzycznych? z góry dzięki :-)
~Ewwww 15-08-2010 17:10
Gratulacje dla artystow:) ciekawy spektakl jak kazdy Lukasza szkoda tylko ze wszystkie sa w podobnej koncepcji
~ 15-08-2010 21:55
Jak nazywa się utwór z finałowej sceny?! Błagam napiszcie!
anett 15-08-2010 22:03
to akurat wiem, Michał Lorenc-Taniec Eleny z filmu "Bandyta"
~mały_poeta 17-08-2010 16:49
Grao zwykle tak na forum wypowiadają się osoby które nie mają zielonego pojęcia o sztuce:) Tak więc gdybyś miała pojęcie jestem pewien że nie napisałabyś tego lub zostawiła to głęboko w sercu. Dostrzegłabyś że to nie są profesjonalni aktorzy i wiele wiele innych.... Twój komentarz mnie rozśmieszył

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group