Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5118
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Hotel Przemysłowy i Dom Turysty

Wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:41
Aktualizacja: Środa, 5 sierpnia 2009, 7:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Hotel Przemysłowy i Dom Turysty
Fot. Lena/Archiwum
Tak brzmi prawidłowa odpowiedź na dzisiejszą Fotozagadkę z AD REM. Nagrodę od wspomnianego wydawnictwa wylosował pan Jacek Kudosz. Gratulujemy.

Sfotografowany z bardzo rzadko wykorzystywanej perspektywy (wieżyczka gmach I LO im. Żeromskiego, w chwili powstawania zdjęcia – Oberrealschule) gmach Hotelu Strauss, jest pamiątką po XIX-wiecznym szybkim rozwoju Jeleniej Góry z racji połączenia miasta linią kolejową z Wrocławiem oraz Goerlitz. Powstał jako skromny zajazd w 1860 roku, a po kilku przebudowach (ostatniej przed wojną na początku lat 30. XX wieku) był jednym z najwygodniejszych hoteli w dawnej Jeleniej Górze. Jako jeden z pierwszych oferował zmotoryzowanym gościom… garaże na tyłach. Przy dawnej nazwie (mimo zmiany właściciela) pozostał aż do kresu obecności Niemców w naszym mieście.

Po wojnie, zapewne na fali podniecenia retoryką realizmu socrealistycznego został przemianowany na Hotel Przemysłowy. Później przejęty przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze dołączył do sieci domów wycieczkowych PTTK stając się schroniskiem głównie dla licznych wycieczek. Nazwano go po prostu Dom Wycieczkowy. Placówka przez lata nieremontowana i mocno zdewastowana przez stacjonujące w niej w stanie wojennym oddziały ZOMO, chyliła się ku upadkowi. Została zamknięta pod koniec lat 90. XX wieku. Ruina dawnego hotelu straszyła przez kilka lat. Dopiero dzięki kapitalnemu remontowi dokonanemu przez obecnych właścicieli hotel odzyskał dawną świetność i zapewne jako symbol powstania niemal z popiołu gruzów, nazwany został Feniks.

Wracając do zdjęcia głównego, osobliwej panoramy zabobrzańskich przedmieść sfotografowanej po 1914 roku z wieży „Żeroma”, nie sposób nie zauważyć – zestawiając dawny obrazek ze współczesnym – jak potężny rozwój Jeleniej Góry dokonał się przez dzielące naciśnięcie spustów migawki lata. Na terenie dawnych Strupic (Straupitz) wyrosło osiedle Zabobrze, a niezabudowane miejsca przy dawnych willach oraz długoletniej siedzibie Technikum Weterynaryjnego, dziś zarosły drzewa i wypełniły domy mieszkalne. Na zdjęciu nowym Hotel Feniks praktycznie zniknął w całej masie miejskiego krajobrazu. Czy dobrze się stało, że miasto rozbudowano akurat w tym kierunku? To już pytanie na inną okazję.

Panu Jackowi Kudoszowi gratulujemy wiedzy i szczęścia oraz zapraszamy po odbiór nagrody od sponsora konkursu, wydawnictwa AD REM, do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 od poniedziałku do piątku w godz. 12- 16. Następna fotozagadka za tydzień!

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group