Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7424
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION/ KRAJ: Honory naszym zabytkom od prezydenta RP

Czwartek, 2 lutego 2012, 8:23
Aktualizacja: 13:59
Autor: Agrafka
Dziś prezydent RP Bronisław Komorowski nada tytuł Pomników Historii pałacom w regionie jeleniogórskim. To najwyższa forma uhonorowania zabytków.

Sukcesem zakończyły się dwuletnie starania Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów o wpisanie na listę Pomników Historii zespołów pałacowo-parkowych, znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej i dawnego województwa jeleniogórskiego. Dziś (2 lutego) Prezydent Bronisław Komorowski wręczy ten prestiżowy tytuł przedstawicielom Fundacji. Warto zaznaczyć, że "Pomnik historii" to najwyższa forma uznania dla zabytków.

Do tej pory tytuł ten nadano jedynie 46 najcenniejszym obiektom w całej Polsce. Miano "Pomników historii" otrzymały m.in. wrocławskie historyczne Centrum i Hala Stulecia, warszawski Trakt Królewski i Wilanów, Biskupin, kopalnia soli Bochnia, Pole Bitwy na Westerplatte i Klasztory w Leżajsku. Dziś do tego grona dołączy zespół 11 założeń pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej tj. Pałac w Łomnicy, Wojanowie, Karpnikach, Bobrowie, Bukowcu, Kowarach-Ciszycy, Staniszowie, Mysłakowicach, Pałac Dębowy, Schaffgotschów, a także Paulinum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group