Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5793
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Honory naszym zabytkom od prezydenta RP

Wiadomości: REGION/ KRAJ
Czwartek, 2 lutego 2012, 8:23
Aktualizacja: 13:59
Autor: Agrafka
Dziś prezydent RP Bronisław Komorowski nada tytuł Pomników Historii pałacom w regionie jeleniogórskim. To najwyższa forma uhonorowania zabytków.

Sukcesem zakończyły się dwuletnie starania Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów o wpisanie na listę Pomników Historii zespołów pałacowo-parkowych, znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej i dawnego województwa jeleniogórskiego. Dziś (2 lutego) Prezydent Bronisław Komorowski wręczy ten prestiżowy tytuł przedstawicielom Fundacji. Warto zaznaczyć, że "Pomnik historii" to najwyższa forma uznania dla zabytków.

Do tej pory tytuł ten nadano jedynie 46 najcenniejszym obiektom w całej Polsce. Miano "Pomników historii" otrzymały m.in. wrocławskie historyczne Centrum i Hala Stulecia, warszawski Trakt Królewski i Wilanów, Biskupin, kopalnia soli Bochnia, Pole Bitwy na Westerplatte i Klasztory w Leżajsku. Dziś do tego grona dołączy zespół 11 założeń pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej tj. Pałac w Łomnicy, Wojanowie, Karpnikach, Bobrowie, Bukowcu, Kowarach-Ciszycy, Staniszowie, Mysłakowicach, Pałac Dębowy, Schaffgotschów, a także Paulinum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~JC 2-02-2012 9:18
Pani Redaktor Agrafka pisze głupoty - od kiedy Brunów jest w Kotlinie Jeleniogórskiej?
~ 2-02-2012 10:40
DOLNOŚLĄZAK. Pałace i ogrody w Parku Kulturowym Kotliny Jeleniogórskiej jako pomniki historii u stóp Karkonoszy, gór urzędowo uznanych za geopark - to się zaczyna komponować. Warto zadbać aby ten historyczny kompleks urbanistyczno-przyrodniczy, który jest szczególnym produktem turystycznym i wyróżnia Kotlinę w Europie -znalazł sie na liście UNESCO. Gratuluję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. W szczególności Krzysztofowi Korzeniowi, młodemu historykowi sztuki - dyrektorowi Doliny Pałaców i Ogrodów.
~ 2-02-2012 12:15
czy przybedzie od tego w naszej kotlinie miejsc pracy - chyba nie , czy przybędzie więcej pieniędzy w naszych portfelach tez raczej nie, wiec po co zajmować sie tym tematem , ale prezydent komoruski bo niestety nie jest to polak z krwi kości lecz ma dziwne pochodzenie, prawdopodobnie jego przodkowie zagrabili majątek prawdziwych komorowskich i przyjęli i ich nazwisko jak tu przybyli a prezio jak zwykle medialny bełkot wysyła żeby było widać jak pracuje - niech sie lepiej zadłuzonym krajem zajmie
Piipi Jelonkowa 2-02-2012 12:20
..do - [~J.C ].. pałac Brunów jest obektem poza obszarem Kotliny Jeleniogórskiej,ale jednaj należy do Fundacji "Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskej".. gdyż wspomniana Fundacja jest jedynie s z l a k i e m turystycznym prowadzącym po zabytkach archit, pałacowej ! .. i dlatego red.Agrafka wspomniany Pałac *fachowo przyłączyła !
~Rogatka 2-02-2012 12:30
j.w. "to się zaczyna komponować" w "Korzeńną kompozycję" znany produkt rodzinny. Brunów to rodzynek jak perła w Korzonie. Młody sprytnie podszedł samego Prezydenta RP. Chyba to jeleniogórskie(?) zagęszczenie pałaców na globusie Komorowskiemu pokazał. Brak tylko łączącego całość dworu w Maciejowcu, ale ten w rękach "korzennej" fundacji się rozsypał.
~JC 2-02-2012 15:17
do Pippi - proszę czytać ze zrozumieniem teksty Pani Redaktor "Agrafki" (choć to niekiedy bywa trudne). Gdyby bowiem Ona napisała, że Pałac Brunów" należy do Fundacji, to bym tego nie prostowała, choć i to nie jest do końca prawdą. Ale napisała - cyt. "(...) na terenie Kotliny Jeleniogórskiej". Najlepszym dowodem na prawdziwość mojego twierdzenia jest fakt, że ten fragment tekstu został usunięty ze źródłowego artykułu i nie ma co tego bronić. A już twierdzenie Szanownej Pippi, że "Fundacja jest jedynie szlakiem turystycznym prowadzącym po zabytkach" jest zupełnie poronione, bo Fundacja jest rodzajem organizacji, a nie jakimś szlakiem. Jesli ktoś tego nie wie, to niech się nie wypowiada - bo żal.
~Gość 2-02-2012 15:30
A to Komorowski już innych zajęć nie ma ,,tylko zajmowanie się pierdołami ,ten kraj to na PO psy dziadowo się ztacza.
Piipi Jelonkowa 2-02-2012 16:35
..do - [~JC] .. jest możiwe ! .. że red.Agrafka może miec rację,bo wszystko jest do przenieśienia i wspomniany pałac będzie w Kotlinie Jeleniogórsiej ! Dokonała tego już Rodzina von Kuester i przeniesli Dom Modlitw z Rząśnika na swoje Dobra !.. i również Kościół Wang przypłyną do ..Karpacza ! Fundacja ? .. mozna wiele napisac,a w tym wypadku jest jedynie szlakiem turystycznym łączący "sporny" Brunów i proszę czytac ze zrozumieniem: .. Kotlina Jeleniogórska + szlak turyst. = jedyne połączenie z Pałacem Brunów atj.Fundacją Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
~Rogatka 2-02-2012 18:02
Mam pytanie: jakie to jest "jedyne połączenie z Pałacem Brunów atj.Fundacją" w myśl przepisów o uznanie za Pomnik Historii? Może unia personalna we współczesnym wydaniu? Rozumiem też,że teraz przewodnik oprowadzając turystów po pod jeleniogórskich zabytkach będzie musiał wspominać o zacnie "uhonorowanym" wespół w zespół pałacu w Brunowie. A gdyby fundacja ta Kliczków obejmowała itd. aż po Kamień Pomorski?; toż by był dopiero Pomnik Historii. Przykład z przenoszeniem zabytków nie trafiony- ta fundacja ma raczej "zaplecze" (od sł. plecy) by bezboleśnie na mapie granice regionów przestawić, a inwencji jej nie zbraknie. Nie chcę się wyzłośliwiać; inwencja i spryt w życiu każdego przydatne, ale umiar i rozsądek chyba też.
~ 2-02-2012 18:55
ad.~Rogatka. Szlak turystyczny po zamkach, palacach i ogrodach Polski, majacy początek z Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej via Brunów, Kliczków az po Kamien Pomorski i jeszcze dalej - to niezla myśl. Powinieneś, jako pomysłodawca, to opatentować. Warto! Jest już szlak turystyczny korony gór polskich. Bieże początek w Sudetach Zachodnich kończy w Bieszczadach. DOLNOŚLĄZAK
~Fafinka 2-02-2012 19:20
To wspaniałe nowiny! Bardzo bym chciała,aby nadany został ten tytuł Pomnika Historii..Pałace nasze są piękne,ale niektórych mi bardzo żal,np tego w Bobrowie.Czy będzie odrestaurowany jak inne..?
~cynk 3-02-2012 8:01
I znowu są .... którym nic nie pasuje - smutna ta "nasza' polska rzeczywistość... A ja serdecznie gratuluje :)
~Rogatka 3-02-2012 13:38
Dz.U. 2011 nr 217 poz. 1283 Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 września 2011 r. w sprawie uznania za pomnik historii „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej” ...pasuje? Jak komu nie wystarcza niech na wiki sprawdzi jeszcze sobie ustawowe kryteria uznania za Pomnik Historii. To jest "nasza polska rzeczywistość, monsieur Cynk
~Fafinka 3-02-2012 13:55
Przecież cieszę się! Żal mi tylko tego pałacu w Bobrowie,
~Rogatka 3-02-2012 14:47
Rzeczywistością jelonki jest natomiast znikanie lub zmiana tekstu zależna od treści komentarzy. Gdzie jest "Brunów", którego dotyczy część komentarzy? Faktycznie na liście Narodowego Instytutu Dziedzictwa go NIE MA. Czym podyktowane było umieszczenie go, jako Pom. Historii w aktualnościach jelonki??? Czy prawo prasowe tygodnika jelonka nie obowiązuje?
~ 3-02-2012 15:45
ad.~Rogatka z 14:47. Moim zdaniem Agrafka zorientowala się, że napisana przez nią informacja, wypacza stan faktyczny. Redakacja wprowadziła korektę. Ma do tego prawo. Wskutek czego niektóre uwagi z Twoich komentarzy nijak się mają do publikacji. Ja tą korektę przyjmuję, a Ciebie nie posadzam o zlą wolę, wynikajacą z części poglądów, wyrażonych przez Ciebie przed korektą publikacji. DOLNOŚLĄZAK cdn.
~ 3-02-2012 16:43
cd. z 15:45. Natomiast bulwersuje mnie Twój ironiczny stosunek do młodego historyka sztuki /Krzysztofa Korzenia/ , który -wg mnie - dzięki swojej pasji, zaangażowaniu, talentowi i pracy, miał znaczacy udział w przekonaniu Prezydenta RP o uhonorowaniu zabytków w Kotlinie Jeleniogórskiej. Domyślam się, jaką drogę musieli pokonać ludzie - nie uwikllani w koterie partyjno-samorzadowo-urzędnicze, doprowadzając do uhonorowania dzieła, które odtworzyli w tej części Europy. Czyżby ten fakt stanowił jakąś przeszkodę w realizacji Twoich zamierzeń? A może dyrektor Doliny Pałaców i Ogrodów jest zagrożeniem lub przeszkodą dla Twoich celów ? DOLNOŚLĄZAK.
~Rogatka 3-02-2012 16:43
Dokładnie; moje uwagi nijak się mają do "publikacji" po wprowadzonych, nie oznaczonych jej zmianach. Cóż; "redakcja wprowadziła korektę" piszesz. Ja, wspierany mo...lnie i merytorycznie przez kolegę- Redaktora dużej gazety nazywam to inaczej. Prawo prasowe mamy z epoki PRL, ale nawet to prawo, które do wydań "inet" bezpośrednio się nie odnosi jasno określa odpowiedzialność za rzetelność informacji i jej sprawdzenie- po stronie wydawcy . Po upublicznieniu tekstu, jedyną formą naprawienia błędu jest "sprostowanie". Prawnie mógłbym jego wymagać np. na podstawie "print screna" pierwotnej wersji tekstu. Szkoda mi jednak czasu na "prostowanie" pismaków o tak niskim poziomie etyki zawodowej. Moje pytania z poprzedniego posta są aktualne i bez odpowiedzi jak widać.
~Rogatka 3-02-2012 17:11
Zbulwersowanie proszę kierować pod właściwy adres(jelonka). Zła reklama przedsięwzięcia i osobiście K.Korzenia to też ich zasługa. Chyba, że on sam był zamieszany w proceder ukrytej reklamy- to już sprawa właściwych organów. Podane w pierwotnym(?) tekście fakty spowodowałyby podobną moją reakcję niezależnie od statusu czy zasług osoby w takie fakty zamieszanej. Moje zbulwersowanie, wyrażone w formie jaką uznałem za stosowną, w świetle tych "jelonkowych" faktów było uzasadnione, zważywszy na obowiązujące przepisy prawa, a przede wszystkim zdrowy rozsądek.
~ 3-02-2012 18:45
ad.~Rogatka. Skrzętnie przestudiowałem Twoje pytania. Nie wiem do kogo je adresujesz? Jeśli sprawi Ci to radość to na nie odpowiem. 1."Młody sprytnie podszedł Prezydenta RP. Chyba to jeleniogórskie/?/". Odp. Tak, młodzi z jelenigórskiego sprytnie podchodchodzą Prezydenta RP. 2."A gdyby fundacja obejmowała Kliczków aż po Kamień Pom."? Odp. Nie byłoby nic w tym złego. 3. "Gdzie jest Brunów, którego dotyczy część komentarzy?" Odp. Nie ma, gdyż nie zostal uznany za pomnik historii. 4."Czym podyktowane było umieszczenie go jako Pomnika Historii w aktualnościach jelonki???" Odp.Nie wiem. 5."Czy prawo prasowe tygodnika jelonka nie obowiązuje?" Odp. Chyba redakcja wie jak stosować w praktyce obowiązujące w RP przepisy prawa. DOLNOŚLĄZAK. cdn.
~ 3-02-2012 19:07
cd.~z 18:45. 6. Dz.U.211 nr 217 poz. 1283...................pasuje?" Odp. Pasuje. W poscie z 16:43 napisales Rogatko, cyt.: "Moje pytania z poprzedniego posta sa aktualne i bez odpowiedzi jak widać." Starałem się jak mogłem ustaysfakcjonować Ciebie, odpowiadając na Twoje pytania. Przewiduję, że znikąd już żadnej odpowiedzi nie uzyskasz, a zadane przez Ciebie pytania potraktowane moga być równym strumieniem. Wcale mnie to nie zdziwi. Jeśli byłbyś tak uprzejmy i zechciał mi się zreważować odpowiadajac na moje pytania z godz. 16:43. DOLNOŚLĄZAK.
~Rogatka 3-02-2012 23:02
W rzeczy samej, też przewiduję, że nie uzyskam odpowiedzi na moje pytania.Jedno pytanie było do @piipijelonkowa w sprawie bzdurnego uzasadniania umieszczenia Brunowa jako elementu zbiorowego Pom. Hist. Po "korekcie" tekstu bzdury te bowiem, same wyszły na jaw. Trzy pozostałe pytania skierowane były do "redakcji" i z założenia, a raczej doświadczenia były retoryczne. Na które zatem pytanie @dolnoslazaku odpowiedziałeś i komu, może sobie tylko(bez"?") Twoje zaś pytania zawierają insynuacje w słowach:":czyżby,twoich zamierzeń;a może, dla twoich celów".Na insynuacje zaś zwyczajowo nie odpowiadam.
~ 4-02-2012 11:37
ad.~Rogatka. Wynotowałem wszystkie napisane przez Ciebie zdania kończące sie pytajnikiem. Udzieliłem na nie Tobie odpowiedzi, zgodnie ze swoją wiedzą. Zbulwersowal mnie natomiast Twój post z godz. 12:30, w którym ironizując i w sposób nieudolnie zawoalowany poniewierasz nazwisko dyrektora Doliny Pałaców. Wskazuje to, iż ta postać kojarzy Ci się źle i wywołuje u Ciebie określony stan psychiczno-emocjonalny. Stąd moje pytania. Zapewniam, nie zawierają żadnych insynuacji. Źle to interpretujesz. DOLNOŚLAZAK.
~ 4-02-2012 11:50
cd. z 11:37. Zapewne zauważyłeś,że jestem fanem tego co robi fundacja pod kierunkiem jej dyrektora. Opluć kogoś jest łatwo. Wg mnie - w tym konkretnym przypadku i bez uzasadnienia - Ty to czynisz. Ja, zwracajac się do forumowaicza o nicku Rogatka nie użyję zwotu, że postrzegam Ciebie jako pospolitego szmaciarza i krętacza. Chociaż bardzo mnie korci ażeby to uczynić. DOLNOŚLĄZAK.
~Rogatka 4-02-2012 13:32
Ulżyj sobie @d.ślązaku, ale inwektywy skieruj pod właściwy adres, sprawcy zamieszania, któren nawet słowa przepraszam nie zna. Twoje odpowiedzi na pytania kierowane do innych mnie są na nic; chyba że jesteś kimś z zespołu jelonki, ale tego nie ujawniłeś. Ciągle nie rozumiesz, że moja krytyka dotyczyła "faktów" przedstawionych w tym, pożal się boże, serwisie informacyjnym. Faktów, które nosiły znamiona nadużycia i prywaty. Zjawiska takie każdy ma prawo krytykować, natomiast wprowadzający opinię publiczną w błąd dziennikarz czy redaktor gazety- także "inet"- ma obowiązek właściwego sprostowania i zadośćuczynienia.Popierając "rzetelność" i metody "pracy nad tekstem" już opublikowanym stosowane tutaj, otrzymałeś właśnie to, co tak święcie cię oburza(kropka!)
~ 4-02-2012 14:30
Rogatka /wprawdzie to tylko nick/ kojarzy mi się ze staropolską personą, w której żyłach jest trochę błękitu. Cieszy fakt, że słowo przepraszam nie jest Ci obce. Wg mnie nie przyniesie Ci ujmy, jeśli użyjesz tego słowa wobec wyrażonego przez Ciebie poglądu w poscie z 12:30. Jeśli Twoje IQ na to pozwala - pokaż klasę. DOLNOŚLĄZAK.
~Rogatka 4-02-2012 20:53
"Głupiś ty Dratewka, głupi" (cyt.za Kabaret POTEM "bajki dla potłuczonych" aut.Wł.Sikora) Nonsens nr 1. Rogatka przepraszający. Nonsens nr 2. Przepraszanie za słuszne uwagi na temat przedstawionych w jelonce "faktów" Jeśli zaś pan dyrektor fundacji czy priv K. Korzeń poczuje się urażony, niech wyjaśni za redakcję przyczynę błędów merytorycznych w zamieszczonej i kilkakrotnie podrabianej publikacji. Za przykład może sobie wziąć Pana Zbyszka Leszka z Tow.Karkonosko-Izerskiego. Będzie z klasą i IQ zgodne.
~ 5-02-2012 10:18
Cenne Rogatko, że kabaretowo jestes doedukowany. Zawsze to więcej niż niż budowlanka dwuimiennego cyklisty. Nie dziwi zatem, że prezentowana przez Ciebie klasa i IQ harmonijnie współgrają z poziomem Twojej edukacji. Czy może ukończyłeś kurs OHP dla trudnej młodzieży, podle urodzonej, wychowywanej w patologicznym środowisku? Sprawiasz takie wrażenie. DOLNOŚLĄZAK.
~Rogatka 5-02-2012 17:05
Podawanie źródła cytowanego tekstu, chronionego prawem autorskim to dla mnie norma, nie "doedukowanie". Wykształcenie zaś, jak widać, nie decyduje o klasie ludzi działających w sferze publicznej. Mój przykład pana Zbigniewa(imię) Leszka(nazwisko) dotyczy jego sposobu reagowania w mediach, w formie wyjaśnień podpisanych zawsze imieniem i nazwiskiem. Klasa człowieka nie zależy od "urodzenia" czy stopnia wyedukowania. Odwrotnie zaś, ludzie wyedukowani powinni zachowywać się z klasą. Zwracam też uwagę, że kolejne Twoje pytanie, mimo zapewnień, cyt:"moje pytania. Zapewniam, nie zawierają żadnych insynuacji. Źle to interpretujesz.", zawiera kolejne insynuacje. Może tylko nie rozumiesz tego pojęcia. Używanie obecnie pojęcia "podle urodzony"stoi w sprzeczności z prawem i obyczajem(Konstytucja itd)
~ 5-02-2012 20:17
Ad.~Rogatko.Twój post utwierdził mnie w przekonaniu żeś niehonorowy, który swoją edukację zakończył na kursiei dla młodzieży trudnej, podle urodzony i ksztaltowany przez patologiczne środowiso. Mojej opinii o Tobie nie zmieną żadne akty normatywne. Ocenę obyczajową pozostawiam społeczności Kotiny Jeleniogórskiej. Merde alors! DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group