Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9866
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Hitlerowska dokumentacja w archiwum

Środa, 1 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:34
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Hitlerowska dokumentacja w archiwum
Na ciekawą kartotekę natrafili pracownicy oddziału Archiwum Państwowego. Dokumenty, do których od lat nikt nie zaglądał, zawierają spis ludności sporządzony w latach trzydziestych XX wieku.

– To kilkanaście tysięcy cienkich kartek, zawierających dane genealogiczne ówczesnych jeleniogórzan – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego. Niektóre wpisy sięgają nawet XVII wieku.

Są prowadzone w sposób szczegółowy. Zawierają nie tylko personalia, lecz także dane o zawodach osób ujętych w spisie oraz o wyznawanej religii. Najpewniej zostały spisane z ksiąg metrykalnych, które znajdowały się w kościołach i urzędach.

Ivo Łaborewicz sądzi, że cała kartoteka była prowadzona w czasach hitlerowskich w celu udowodnienia pochodzenia dawnych jeleniogórzan.

– Zgodnie z ideologią nazistowską musieli zaświadczyć, że mają pochodzenie aryjskie, aby móc bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie – usłyszeliśmy.

Archiwiści na razie nie mają czasu na szczegółowe opracowanie tych kartotek. – Dokumenty są cenne ze względu na informacje o dawnych jeleniogórzanach. Będą na pewno pomocne przy naukowych badaniach genealogicznych – mówi Ivo Łaborewicz.

Po przeprowadzce siedziby Archiwum Państwowego z Podwala na teren dawnego Centrum Szkolenia Radioelektronicznego przy ulicy Podchorążych, wciąż porządkowane są archiwalia i trwają remonty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
413
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group