Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 7083
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Hitlerowska dokumentacja w archiwum

Środa, 1 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:34
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Hitlerowska dokumentacja w archiwum
Na ciekawą kartotekę natrafili pracownicy oddziału Archiwum Państwowego. Dokumenty, do których od lat nikt nie zaglądał, zawierają spis ludności sporządzony w latach trzydziestych XX wieku.

– To kilkanaście tysięcy cienkich kartek, zawierających dane genealogiczne ówczesnych jeleniogórzan – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego. Niektóre wpisy sięgają nawet XVII wieku.

Są prowadzone w sposób szczegółowy. Zawierają nie tylko personalia, lecz także dane o zawodach osób ujętych w spisie oraz o wyznawanej religii. Najpewniej zostały spisane z ksiąg metrykalnych, które znajdowały się w kościołach i urzędach.

Ivo Łaborewicz sądzi, że cała kartoteka była prowadzona w czasach hitlerowskich w celu udowodnienia pochodzenia dawnych jeleniogórzan.

– Zgodnie z ideologią nazistowską musieli zaświadczyć, że mają pochodzenie aryjskie, aby móc bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie – usłyszeliśmy.

Archiwiści na razie nie mają czasu na szczegółowe opracowanie tych kartotek. – Dokumenty są cenne ze względu na informacje o dawnych jeleniogórzanach. Będą na pewno pomocne przy naukowych badaniach genealogicznych – mówi Ivo Łaborewicz.

Po przeprowadzce siedziby Archiwum Państwowego z Podwala na teren dawnego Centrum Szkolenia Radioelektronicznego przy ulicy Podchorążych, wciąż porządkowane są archiwalia i trwają remonty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group