Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5702
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Hitler honorowy

Czwartek, 24 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 24 sierpnia 2006, 10:14
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Kotlina Jeleniogórska: Hitler honorowy
Fot. Archiwum
Co tam Guenter Grass, szeregowy esesman. Największe dolnośląskie miasta wciąż nie odebrały honorowego obywatelstwa faszystowskiemu wodzowi III Rzeszy kanclerzowi Adolfowi Hitlerowi – doniosło Słowo Polskie Gazeta Wrocławska. Wśród nich jest Jelenia Góra.

Wśród honorowych obywateli Jeleniej Góry nadal figurują Hitler i słynna niemiecka pilotka Hanna Reitsch.

– Kanclerz Niemiec dostał honorowe obywatelstwo w 1933 roku, natomiast pilotka, szybowniczka i wielokrotna rekordzistka świata dostała je na początku lat 40. – przypomina Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.

Do dziś nikt nie unieważnił obu tytułów. Józef Sarzyński, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, przyznaje, że wcześniej się tym nie interesował. Jego zdaniem należałoby przeprowadzić konsultacje z prawnikami i rozstrzygnąć, czy unieważniać tytuły nadane przez niemieckie władze.

Władze polskie nie są spadkobiercami III Rzeszy – twierdzi tymczasem adwokat Andrzej Graunitz. – Tytuły nadane przez dawny niemiecki samorząd nie obowiązują w Polsce. Nie ma potrzeby unieważniania honorowego obywatelstwa polskich miast w przypadku takich zbrodniarzy jak Hitler, ponieważ oni już dawno je utracili – powiedział gazecie Graunitz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group