Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6994
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Historyczna poprawka na rzecz sportu

Czwartek, 29 marca 2018, 8:44
Aktualizacja: Piątek, 30 marca 2018, 8:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Historyczna poprawka na rzecz sportu
Fot. Przemek Kaczałko
Wtorkowa sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry była przełomowa dla opozycyjnych wobec prezydenta radnych. Samorządowcy Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego oraz Prawa i Sprawiedliwości, przy wsparciu Zbigniewa Ładzińskiego, przegłosowali m.in. poprawkę dotyczącą zwiększenia wydatków na sport.

Od wielu lat środowisko sportowe, a więc zawodnicy, działacze i kibice podkreślają, że sport w Jeleniej Górze jest dramatycznie niedofinansowany, ale poza słowami, realnego wsparcia odzwierciedlającego potrzeby i możliwości miasta, ze strony radnych i prezydenta brakowało. W tym roku na kulturę fizyczną zapisano zaledwie 2,7 mln zł przy wydatkach miasta na poziomie ok. 480 mln zł.

Wykorzystując okazję przy zmianach w budżecie miasta na rok 2018, a także oficjalne wypowiedzi prezydenta o nadspodziewanie wysokich dochodach za rok 2017 – radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego postanowili zgłosić poprawkę, zwiększającą pulę środków w dziale kultura fizyczna o 2 miliony złotych.

Radni zaproponowali zwiększenie dochodów gminy z udziału w podatkach stanowiących dochód państwa o kwotę 4 milionów złotych, czyli tyle, ile zapowiadał prezydent na konferencji prasowej. Połowę tych środków głosem Ireneusza Łojka zaproponowano ulokować w dziale kultura fizyczna (2 mln zł), a 250 tys. w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowego na przygotowanie dokumentacji projektowej dla nowej siedziby Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu.

- Zgłoszona poprawka wynika z faktu, że wzrost wydatków bieżących, wynikających z planowanych podwyżek dla pracowników z działów wymienionych w projekcie uchwały, zostanie sfinansowany przychodami pochodzącymi z wolnych środków, jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych - uzasadniał Ireneusz Łojek. - Z informacji prezydenta miasta M. Zawiły z dn. 19 marca 2018 r. wynika, że źródłem pokrycia wydatków związanych z podwyżkami będą wyższe wpływy z wykonania podatku PIT, zatem w budżecie miasta wystąpią dodatkowe dochody, które przeznacza się jak powyżej - dodał radny PiS.

Od tego momentu rozgorzała gorąca dyskusja. Najczęściej pojawiającym się określeniem poza słowem sport, było "wirtualne", ale wbrew pozorom nie chodziło o e-sport. Zarówno skarbnik miasta, jak i radny Robert Obaz i zastępca prezydenta podkreślali, że tych środków fizycznie jeszcze nie ma na koncie miasta. Momentami dyskusja o tym, jak wszystkim zależy na wsparciu klubów sportowych (dotąd jakoś nie wdrożyli żadnego rewolucyjnego pomysłu w życie), była jałowa. Przed samym głosowaniem ogłoszono przerwę, a w kuluarach trwały gorące dyskusje na ten temat. Podobnie jak w wielu poprzednich próbach opozycji wobec prezydenta, kluczowym miał być głos Zbigniewa Ładzińskiego, który w środowisku sportowym działa od wielu lat, inwestując również własne środki. Jak się okazało, radny Ładziński zagłosował "za" poprawką przedstawioną przez I. Łojka i stosunkiem głosów 12:11 zwiększono pulę pieniędzy na sport oraz zapewniono środki na projekt nowego ODK.

Sukces odniósł także Leszek Wrotniewski, który zaproponował, aby z pieniędzy zarezerwowanych na audycje i artykuły sponsorowane w mediach, 200 tysięcy złotych przeznaczyć na Młodzieżowy Dom Kultury. Otwartą kwestią pozostaje czy, będzie to remont istniejącej bazy przy ul. Skłodowskiej-Curie, czy adaptacja nowej siedziby na potrzeby MDK. W przypadku tej poprawki 19 radnych było "za", 3 osoby wstrzymały się od głosu (Konrad Sikora, Bożena Wachowicz-Makieła i Wojciech Chadży), a jeden był przeciwko (Miłosz Kamiński).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group