Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5248
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Historia Kowar w pigułce

Niedziela, 27 kwietnia 2014, 7:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 13:51
Autor: Katarzyna Zielińska
Kowary: Historia Kowar w pigułce
Fot. Katarzyna Zielińska
Nie każdy wie, że na ostatnim piętrze Urzędu Miasta w Kowarach znajduje się małe choć bogate w zbiory muzeum. Niby nic takiego, muzeum w końcu w okolicy jest wiele. Ale to urzeka swoją prostotą oraz zaangażowaniem ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania. Otwarcie najnowszej wystawy przewidziane jest na 1. maja. Zapraszamy do zwiedzania.

Muzeum powstało rok temu. Choć większa część jest już dostępna dla turystów, to otwarcie całej wystawy przewidywane jest na 1. Maja. Dzięki uprzejmości burmistrza Kowar Mirosława Góreckiego, mogliśmy zobaczyć gotową część , jak i tę, w której wciąż trwają przygotowania.

W 1513 roku król Czech i Węgier, Władysław Jagiellończyk nadał prawa miejskie Kowarom. Od niepamiętnych czasów Kowary słynęły z górnictwa, które na tych terenach odkrył waloński gwarek, Laurentius Angelus w 1148 roku. Na zboczu góry Rudnik wykrył obecność rud żelaza. Równie duży wpływ na rozwój gospodarki Kowar miało tkactwo. W połowie XIX wieku powstała Fabryka Dywanów. Dziś fabryka już nie działa, ale pamiątki i wyjątkowe eksponaty możemy oglądać właśnie w muzeum znajdującym się w Urzędzie Miejskim w Kowarach.

W zbiorach między innymi znajdziemy dywan, który został wykonany przez panią Burgielską, projektantkę dywanów. 10 dywanów ze starym herbem Kowar rozdano posłom i senatorom. Jeden z nich trafił do prezydenta RP, który objął patronat nad obchodami 500-lecia miasta. Z fabryki dywanów uchowały się również najstarsze, z przełomu XIX i XX wieku, wzorniki do produkcji dywanów. W zbiorach znajdziemy też takie eksponaty, jak: odznakę miejskiego poborcy podatkowego, publikacje dotyczące Kowar, oryginały starych dokumentów, korespondencje kościołów, stemple lakowe. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Krzysztofa Bizonowicza, Krzysztofa Sawickiego oraz burmistrza Mirosława Góreckiego. Do zwiedzania jest również część górnicza, której wystawę zasilają zbiory Franciszka Gawora, zastępcy dyrektora do spraw technicznych. Kolejną częścią wystawy jest historia herbu kowarskiego.

Jeszcze nie gotowa, ale bogata w zbiory jest część lecznictwa. Dziś już nie działający szpital „Wysoka Łąka”, powstał w 1990-1902 roku. Twórcą projektu był wrocławski architekt Karl Grossen. Wybudowany przez Śląskie Towarzystwo Ubezpieczeń Społecznych budynek stał się nowoczesnym na owe lata sanatorium, mogącym przyjąć do 500 kuracjuszy. Obecnie jest to Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc. Kiedy likwidowano stary szpital, wszystkie urządzenia lecznicze, dokumenty, przyrządy lekarskie miały pójść na śmietnik. Na szczęścia Miasto przejęło wszystkie eksponaty. A było warto, ponieważ niektóre z nich, warte są tysiące. W tej części będzie można zobaczyć między innymi stare maszyny do pisania i liczenia, historie chorób z 1915 roku oraz lat 1945-46. W muzeum znajduje się również najstarsze urządzenie do wytwarzania odmy przy leczeniu płuc z 1920 roku. Warte tysiące, oryginalne rysunki Józefa Gielniaka, wybitnego polskiego grafika, który w Bukowcu leczył się na gruźlicę. Zbiory zawierają również kalejdoskop szpitalnictwa w Kowarach do 1945 roku oraz od 1945 do 1995 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group