Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 5761
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Harcerze ratowali turystę

Środa, 22 lipca 2020, 6:00
Aktualizacja: Czwartek, 23 lipca 2020, 8:35
Autor: WAC
Jelenia Góra: Harcerze ratowali turystę
Fot. WAC
Listami gratulacyjnymi oraz voucherami na zakupy w jednym ze sklepów górskich uhonorował starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski dwóch harcerzy - Kubę Szewczyka i Bartłomieja Szpalę. Czternastolatkowie w trakcie wycieczki udzielili pierwszej pomocy starszemu mężczyźnie, najprawdopodobniej ratując mu życie.

Do zdarzenia doszło 13 lipca na szlaku z Zamku Księcia Henryka do Staniszowa. Dwóch nastolatków z 1 Sudeckiej Drużyny Harcerzy „Virtus” wracając z wycieczki wezwało pomoc do nieprzytomnego turysty z objawami udaru. Chłopcy udzielili pomocy poszkodowanemu mężczyźnie, zachowując spokój i wspierajając towarzyszącą mu żonę.

Idąc z Zamku Księcia Henryka zauważyliśmy leżącego bezwładnie na ziemi starszego pana - opowiada Bartłomiej Szpala. - Obok niego była roztrzęsiona żona, która dzwoniła na pogotowie. Od razu podbiegliśmy, bo wiedzieliśmy, że coś jest nie tak i trzeba działać. Podaliśmy panu wodę, pomogliśmy mu wygodnie usiąść i uspokoiliśmy też jego żonę. Gdy dostaliśmy informację o tym, że karetka jest już w drodze kolega pobiegł na skraj lasu, aby doprowadzić ratowników do miejsca zdarzenia. Ratownicy dotarli do poszkodowanego pieszo, bo szlaban przy wjeździe do lasu był zamknięty. Dlatego zadzwoniliśmy do dzierżawcy Zamku Księcia Henryka, Marcina Chaleckiego, który przyjechał i otworzył szlaban. Podczas akcji medyków, w dalszym ciągu byliśmy przy poszkodowanym, podtrzymywaliśmy kroplówki, zabandażowaliśmy rany. Wiedzę jak się zachować zdobyliśmy jeżdżąc na biwaki i obozy harcerskie. Jesteśmy szkoleni właśnie w ten sposób, aby nieść pomoc ludziom. Nie czujemy się bohaterami, bo wiemy, że to jest nasz obowiązek jako harcerzy - podkreślają.

Czyn harcerzy nie pozostał bez echa. Na specjalne ich nagrodzenie zdecydował się starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski.

Bartłomiej Szpala i Kuba Szewczyk zaprezentowali piękną postawę, godną naśladowania, ratując ludzkie życie – mówi starosta K. Wiśniewski. - Na szczęście chłopcy byli w pobliżu, zainteresowali się tą trudną sytuacją, zachowali zimną krew, zawiadomili służby, zabezpieczyli miejsce zdarzenia, pocieszali żonę chorego. Dlatego zaprosiliśmy ich do starostwa i postanowiłem im osobiście podziękować i pogratulować tej wspaniałej postawy. Warto abyśmy pokazywali to innym, żeby mogli to naśladować, bo życie ludzkie jest najważniejsze, a często spotykamy się w takich sytuacjach z obojętnością.

Dodajmy, że wnioskodawcą doceniania doskonałej postawy nastolatków był dzierżawca Zamku Księcia Henryka Marcin Chalecki.

Chłopcy często uczestniczą w prowadzonych na zamku zajęciach wspinaczkowych i z zakresu pierwszej pomocy - mówi M. Chalecki. - To bardzo porządni i pomocni chłopcy. Uważam, że postawa tych młodych ludzi jest godna naśladowania, szczególnie w tych czasach, gdy dzieci coraz więcej czasu spędzają przy komputerze. Jest to też dobra okazja, aby propagować harcerstwo - podkreśla.

Twoja reakcja na artykuł?

61
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
1%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group