Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5568
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Happening na deptaku. Za co jeleniogórzanie kochają Polskę?

Piątek, 3 maja 2013, 7:08
Aktualizacja: Sobota, 4 maja 2013, 8:11
Autor: Mea
Jelenia Góra: Happening na deptaku. Za co jeleniogórzanie kochają Polskę?
Fot. Mea
Za historię, za bociany, za Piotra Żyłę, za ruskie pierogi, za polski rap, za ćwikłę, za to, że jest. To niektóre z ponad 600 odpowiedzi na pytanie „Za co warto kochać Polskę?”, które zadali wczoraj (02.05.) przedstawiciele Stowarzyszenia Jeleniogórskiej Młodzieży – „all–ternatywa” z okazji Dnia Flagi przechodniom na ul. 1 Maja w Jeleniej Górze.

Ok. 20 wolontariuszy z „all-ternatywy” zadawało pytania. Każda odpowiedź była zapisywana na białych, bądź czerwonych kartkach, symbolizujących barwy narodowe, a następnie były przypinane do sznurka ciągnącego się przez całą ulicę - od pizzerii Pizza Hut do Galerii Karkonoskiej. W ten sposób powstała długa flaga.

- Chcieliśmy w oryginalny sposób uczcić Dzień Flagi, który powinien być ważny dla wszystkich Polaków. Krzewiliśmy w ten sposób wartości patriotyczne, bo są dla nas ważne. Podobała mi się odpowiedź: warto kochać Polskę za wspaniałych ludzi, którzy nas otaczają - powiedział Patryk Bojko z „all-ternatywy”.

Kolejne odpowiedzi brzmiały m.in.: za rząd, piękną przyrodę, spokój, malownicze krajobrazy, nieobliczalną pogodę, Marcina Gortata, Legię Warszawa, klimat, uśmiechniętych ludzi, turystykę, dobrą kuchnię, regiony rowerowe, a także za Jelonkę.com…

Jeleniogórzanie byli miło zaskoczeni akcją. – Ciekawy pomysł, rzadko takie rzeczy dzieją się w naszym mieście, a szkoda. Napisałem, że Polskę warto kochać za jej niesamowitą przyrodę - mówił Maciej Opała z Jeleniej Góry.

- Fajna jest taka długa flaga. Ja kocham Polskę za jej zabytki – powiedziała Nikola z Jeleniej Góry.

- Bardzo dobra akcja. Niech ludzie wiedzą, że trzeba się cieszyć, że Polska w ogóle jest, że mamy dom, własną ojczyznę i nic nam nie grozi. Po prostu się tym cieszmy, a pomysł młodzieży jest oryginalny i pokazuje, że nie wstydzą się być Polakami i krzewią uczucia patriotyczne u innych – mówiła Jadwiga Mierzwa z Jeleniej Góry.
Wolontariusze zadali to pytanie również turystom z Niemiec, którzy odpowiedzieli, że kochają Polskę za architekturę. – Jedna z osób ankietowanych odpowiedziała również, że kocha nasz kraj za to, że jej rodzice byli Polakami, czyli za swoje korzenie i bardzo spodobała mi się ta wypowiedź. Ja kocham Polskę za otwartych ludzi, jacy tu mieszkają i za ich spontaniczność – stwierdziła Małgorzata Gluza z „All-ternatywy”.
Znalazły się jednak i inne głosy. – Jest bałagan w Polsce i ciężko w niej żyć – powiedziała Krystyna z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group