Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 5051
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Praga: Gwiazdy i debiutanci! – Rallye Praha Revival

Czwartek, 10 kwietnia 2014, 15:13
Aktualizacja: Piątek, 11 kwietnia 2014, 2:24
Autor: MDvR
Praga: Gwiazdy i debiutanci! – Rallye Praha Revival
Fot. Leszek Kuśmirek
Rozegrany w miniony weekend Rallye Praha Revival to impreza towarzysko–sportowa, która już po raz czwarty skupiła na stracie rajdowe gwiazdy sprzed lat i miłośników klasycznych samochodów. Pomimo braku przychylności czeskiej federacji samochodowej niezastąpiony Eda Patera zorganizował wspaniałe zawody, które pomimo amatorskiego charakteru okazały się niezwykle wymagające.

Lista startowa zarówno pod względem znanych nazwisk kierowców, jak i ilości samochodów, które tworzyły historię sportu motorowego mogła przyprawić o zawrót głowy każdego miłośnika klasycznej motoryzacji. Na starcie pierwszego etapu, który został zaplanowany w samym centrum Pragi stawiło się niemal 160 załóg, pośród których organizatorzy doliczyli się prawie czterdziestu mistrzów narodowych. Polskę reprezentowała bardzo silna ekipa, z legendami rajdowymi w postaci Andrzeja Jaroszewicza (były wicemistrz Europy), który wystartował wraz z Alicją Grzybowską za kierownicą FSO Poloneza 2000, Błażeja Krupy (kilkukrotny mistrz Polski pod koniec lat 70) startującego z niezwykle doświadczonym pilotem Piotrem Mystkowskim (Renault 5 GTE) oraz Tomasza Ciecierzyńskiego (dwukrotny mistrz Polski) wraz z Robertem Burchardem (Polski Fiat 125).

W tym doborowym towarzystwie znalazła się debiutująca w rajdach jeleniogórska załoga, Maciej Bryniarski / Tomasz Raczyński reprezentująca Zebra Rally & Racing Team, która na starcie stanęła w dobrze już znanym czytelnikom Jelonka.com Polskim Fiacie 126 p zbudowanym na wzór kultowej „Zebry” Marka Gieruszczaka i Macieja Maciejewskiego. Niestety po przejechaniu blisko 500 km, maluszek poddał się i z powodu awarii, zatrzymał na trasie dojazdowej przed ostatnim odcinkiem specjalnym rajdu.

Maciek Bryniarski – kierowca: Rajd był dla Zebry jak i dla nas nie lada wyzwaniem, ponad 500 kilometrów trasy, którą mieliśmy do przejechania prowadziła pięknymi i malowniczymi drogami, które w praktyce okazały się bardzo zdradliwe ze stromymi podjazdami i zjazdami oraz bardzo ostrymi zakrętami. Po 1 dniu rywalizacji nasz apetyt był wielki, jednakże 2 dzień sprowadził nas na ziemię... Usterki samochodu oraz bardzo napięte czasy dojazdówek pokazały jakim autem jedziemy. Zebra pomimo rajdowego wyposażenia jest jednak tylko "maluchem". Świetna atmosfera, wielu kierowców oraz rajdówki z dawnych lat, piękne okolice jak i podejście organizatorów do zawodników sprawiają, że bardzo poważnie zastanawiamy się nad startem w przyszłym roku.

Tomasz Raczyński - pilot: - Wybraliśmy sobie trudne zadanie jak na pierwszy start. Od początku rywalizacji uczyliśmy się w zasadzie wszystkiego, popełnialiśmy drobne błędy, ale dzielnie stawialiśmy czoła przeciwnościom mechanicznym i trudom nawigacji po piekielnie wymagających dojazdówkach z bardzo wyśrubowanymi limitami czasu. Krótkie, ale bardzo widowiskowe odcinki specjalne były przysłowiową wisienką na torcie. Przez te trzy dni rywalizacji mieliśmy okazję uczestniczyć, we wspaniałym festiwalu klasycznego motosportu, który pomimo swojego towarzyskiego charakteru przesycony był zaciętą rywalizacją. Przed nami na starcie stawali fantastyczni kierowcy i wspaniałe samochody, pośród których znajdowały się takie perły jak Lancia 037, Lancia Delta, Skoda 130 RS, Skoda 160 MTX, Porsche 911, Talbot Sunbeam czy Audi Quattro. Wiele się nauczyliśmy, a ta wiedza na pewno zaprocentuje w przyszłym roku.

Klasyfikacja końcowa:
1. MARCEL SÍTNÍK – OLDŘICH ŠVÁBEK - VW GOLF II (CZ)
2. VLASTIMIL SUK JR. - KATEŘINA KOPICOVA - SUZUKI CULTUS GTI (CZ)
3. MILOŠ KAŠPAR – JIŘÍ BÍLEK - MINI MORRIS (CZ)

21. ARKADIUSZ KULA / MAGDALENA WILK – ALFA ROMEO GTV (PL)
23. PIOTR ŹYCZYNSKI /KAROLINA WOŹNICA – BMW 2002 (PL)
40. MARCIN MIZIAK / EWA MIZIAK – MERCEDES 190 (PL)
42. RAFAŁ WINIARSKI / MACIEJ DUKOWSKI – POLSKI FIAT 125 (PL)
49. WITOLD MOLICKI JR. / WITOLD MOLICKI – LADA 1600 (PL)
52. ADAM DOWGIRD / PRZEMYSŁAW BOSEK – FSO POLONEZ 2000 (PL)
72. ANDRZEJ LENCZOWSKI / PRZEMYSŁAW OBAJTEK – RENAULT 5 (PL)
86. MIECZYSŁAW GALANT / ANDREW FIRSZT – FSO POLONEZ 2000 (PL)
92. TOMASZ CIECIERZYŃSKI / ROBERT BURCHARD – POLSKI FIAT 1600 (PL)
96. ANDRZEJ JAROSZEWICZ / ALICJA GRZYBOWSKA – FSO POLONEZ 2000 (PL)
116. BŁAŻEJ KRUPA / PIOTR MYSTKOWSKI – RENAULT 5 GTE (PL)
120. ANDRZEJ WODZIŃSKI / MAREK PAWŁOWSKI – LANCIA FULVIA (PL)
127. MACIEJ BRYNIARSKI / TOMASZ RACZYŃSKI – POLSKI FIAT 126P (PL)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1155
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group