Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7441
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gruzy znikną ze śródmieścia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 30 grudnia 2007, 13:58
Aktualizacja: 13:59
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Trwają prace przy rozbiórce zniszczonego budynku przy ul. Poznańskiej blisko targowiska Flora. Jeszcze nie wiadomo, jak pusty teren zostanie zagospodarowany.

Zrujnowany dom od dawna szpecił wjazd do śródmieścia w tym miejscu. Jak większość zabudowy „gorszej” części miasta, która rozciąga się poniżej placu kard. Wyszyńskiego, pochodzi z XIX wieku. Wejście do zaniedbanego od dziesiątek lat budynku groziło katastrofą budowlaną.

Rozbiórka to dowód, że starych, rozsypujących się domów nie opłaca się remontować. Po uzyskaniu zezwolenia służb konserwatorskich taniej jest ruinę rozebrać i… No właśnie. Chciałoby się, aby w jej miejscu powstała estetyczna i użyteczna nowa budowla, ale niestety – nie zawsze tak się dzieje. Nie wiadomo jeszcze, co będzie na opustoszałym gruncie przy Florze.

To nie jedyna ruina na widoku, która w oczach przyjezdnych nie świadczy najlepiej o mieście. Inna straszy tuż przy wjeździe do centrum przy ul. Sobieskiego. Ten rozwalający się obraz nędzy i rozpaczy widzą nie tylko mieszkańcy miasta, lecz także wszyscy, którzy zdecydują się od zachodu wjechać do Jeleniej Góry… Obiekt został jedynie zabezpieczony przed zawaleniem się i dalej sieje postrach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

kazimierzp 30-12-2007 14:38
Rozbiórki dokonuje firma Izery która wykupiła od miasta tę działkę. Co tu może powstać zapisane jest w aktualnym planie zagospodarownia przestrzennego uchwalonym 14 kwietnia 2007 roku (jest na stronie BIP miasta), a dla tego terenu zapisy są takie: "a)zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, to jest budynek wielorodzinny zawierający więcej niż dwa mieszkania lub zespół takich budynków, b)usługi komercyjne, to jest obiekty wolnostojące lub lokale będące częścią innego budynku, przeznaczone do wykonywania funkcji biurowych, kultury, rozrywki, oświaty, zdrowia, rekreacji i sportu, bankowości, handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży poniżej 2000m2, gastronomii oraz turystyki i hotelarstwa lub innych służących obsłudze ludności, za wyjątkiem handlu hurtowego i rzemiosła produkcyjnego oraz innych usług wymagających obsługi transportowej pojazdami o nośności powyżej 3,5 t, c)usługi sektora publicznego, 2)przeznaczenie uzupełniające: a)urządzenia towarzyszące, b)zieleń" Projekty wymagają uzgodnienia ze słuzbami konserwatorskimi, jako ze ten teren jest w strefie ochrony konserwatorskiej! Większość pozostałych budynków przy ul. Chrobrego są do zachowania, przy ich remoncie wymgana jest rekompozycja elewacji nawiązaująca do zapisów historycznych! Jeżeli te wszystkie warunki zapisów planu będą uwzględnione w przedkładanym projekcie to inwestor nie będzie miał żadnych problemów z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę!
piipi 30-12-2007 15:51
...do kazimierzap,mam pytanie , a chodzi o zdjecie nr.1.Czy ten budynek ,a troche wyzej tj.plac Wyszynskiego rowniez zniknie? Tam jest cudowny salon masazu prowadzony przez panow,czy ten budynek jest rowniez przewidziany do rozbiorki ?Szkoda,a protest zrobimy...jak ten salon nam zburzycie...!!!!!.
~SiR 30-12-2007 16:03
ja bym osobiście proponował zbudowanie tam nowoczesnego obiektu sportowo-rekreacyjnego. W mieście nie ma ani jednego. Młodzież, dzieci oraz dorośli rozwijaliby się w zdrowy sposób...
~Jan 30-12-2007 17:44
Ten budynek na zdjeciu to niemy akt oskarżenia obecnych i poprzednich władz Miasta! To jet tak jakby ktos sobie nas.... w przedpokoju. Panie. O. ! nawet jeżeli poprzednia ekipa po sobie nie posprzątała , to zrób Pan to na chwałe swoejo oręża .Tu naprawdę nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia , chyba że komus chodzi o moc argumentów dla akcji " czy warto przyjeżdżać do Jeleniej Góry "
kazimierzp 30-12-2007 18:22
Do "piipi" (tak z ciekawości: od jakiego słowa ten nick, czy z niemieckiego?-)) wszystkie Twoje pytania mają odpowiedź na stronie BIP Urzędu Miasta Jelenia Góra w tekście i graficznym przedstawieniu aktualnego planu zagospodarowania. Plan taki określa granice prawa lokalnego co mozna w danym miejscu postawić a czego nie wolno. Co zostanie wybudowane ostatecznie określa właściciel działki! Przy ul. Chrobrego pozostałe budynki nie są w planie przewidziane do wyburzenia. Przy Wyszyńskiego za wyjatkiem jednego pod komunikację też nie przewiduje sie wyburzeń! Do Tejo! Przy ulicy Sobieskiego ruina jest własnoscią prywatną, tenże własciciel jest "pod opieką" komornika który odpowiada za to co z tą nieruchomoscią się stanie. W granicach określonym prawem na koszt miasta pod nadzorem PINB usunięto te części tej ruiny które bezpośrednio zagrażały przechodniom! Co dalej? To pytania nie do miasta! Jeżeli dojdzie do całkowitego wyburzenia i woli nowej zabudowy to w tym miejscu zapisy planu są takie same jak przy Chrobrego - jest to zresztą obszar planu objety tymi samymi granicami, a obszar ten ma symbol: "28 MU,U" co znaczy ze jest to obszar planistyczny numer 28 pod zabudowę mieszkalno usługową przy przewadze funkcji mieszkaniowej.
piipi 30-12-2007 18:45
......do kazimierzap,bo tam na pewno istnieje dobry salon masazu,a prowadzony przez dobrych specyjalistow(panow).Korzystalam z uslug w/w salonu ,a moj chory kregoslup znowu jest zdrowy.Dziekuje za informacjei przepraszam jezeli zostalam zle zrozumiana.Ten salon masazu polecam rowniez dla panow.
~Spacerowicz 30-12-2007 19:26
A... kiedy znikną śmieci wywożone przez SIMEKO ??? Nie zdążyli przed Świętami, nie zdążyli po Świętach, ale może uda się po Nowym Roku. WŁODARZE MIASTA, NIE WIDZICIE TEGO???"
~Jowita 30-12-2007 20:40
Na ulicy Zjednoczenia Narodowego w Cieplicach też przyda się rozbiórka co niektórych domów,a konkretnie tych koło Przedszkola nr.10 stoją tam dwie ruiny przeznaczone do rozbiórki.
~Jan do Kazimierzp 30-12-2007 23:01
Dziekuję w imieniu tych którzy sie wstydzą za Miasto , ale dobrze by było gdyby to wyjaśnienie o stosunkach własnosciowych tej niechlubnej ruiny zasłonic takim duzym bilbordem z trescią Pana heroicznych tłumaczeń niemocy prawnej Urzedu . Tylko prosze nie zapomnieć o koniecznosci tłumaczenia na jezyk niemiecki !. Wszyscy wtedy pokiwaja głową zapewne ze zrozumieniem powszechnej niemocy urzędniczej .
kazimierzp 31-12-2007 8:28
Kazimierzp do Jana! Ja nie tłumaczę nikogo, ja jedynie informuję!;-) Informuję o sytuacji prawnej i granicach w jakich każdy może się poruszać! Takie same "prywatne" ruiny widziałem i widuję w miastach niemieckich i słuchałem tłumaczenia Christiana Schramma, Oberbürgermeistra miasta Bautzen, dlaczego te domy tak a nie inaczej wyglądają!;-) Po prostu w krajach demokratycznych zasadą jest święte prawo własności i określenie prawne który urząd i w jakim zakresie może działać! Ja sam przerabiałem już "lekcję" kiedy chcąc podziałac tak jak rozsądek i dobro mieszkańców nakazuje zostałem zastopowany przez prokratora który uważał, że najpierw te zawalisko (dotyczyło to jednej z jeleniogórskich katastrof budowlanych) musi obejrzeć biegły. Biegły mógł przyjechac dopiero po tygodniu, a w tym czasie zniszczeniu uległy resztki majątku tych nieszczęśników którzy mieszkali w tym zawalonym domu! To zresztą jest temat na dużo większą dyskusję i to nie tylko o tej ruinie przy Sobieskiego, ale jeszcze o granicach interpretacyjnych zapisów prawnych (które jak wiadomo są w polskim prawie wieloznaczne i gdy dochodzi do konfrontacji sądowych to okazuje się, że urzednikowi nie wolno nic poza te zapisy, bo ...). Spokojnego i bez zbednych sensacji 2008 roku!!! Kazimierz Piotrowski
~reif 31-12-2007 15:57
tak, dobre porównanie do niemiec tam faktycznie chlew ogólny. pelno ruin.dobre, gratuluje smaku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group