Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6969
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Groźna dzika plaża

Poniedziałek, 19 czerwca 2006, 0:00
Autor: Daria
Jelenia Góra: Groźna dzika plaża
Fot. Daria
Korzystając z upalnej pogody wielu młodych jeleniogórzan zdecydowało się podczas minionego weekendu na kąpiel w gliniance przy ulicy Mickiewcza. Nie przeszkadził im fakt, że woda nie jest badana pod względem czystości, a pływanie w tym akwenie jest zakazane.

Staw, popularnie zwany „hyclem” nie jest kryształowo czysty. Woda jest mętna i niemile pachnie. Przez cały rok pływają tam łabędzie. Okoliczni mieszkańcy dokarmiają ptaki, ale resztki niezjedzonych odpadów z domowych stołów gniją na dnie. Podobnie ptasie odchody.

Sanepid nie ma obowiązku badania jakości wody w gliniance, ale na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że taka ekspertyza nie wypadłaby pozytywnie. Wędkarze, którzy znają ukształtowanie dna stawu, wiedzą, że kąpiel w nim może być bardzo niebezpieczna.
– W niektórych miejscach, zwłaszcza od strony ulicy Mickiewicza, głębokość dochodzi do czterech metrów! Dno jest pełne gałęzi i metalowych, skorodowanych pozostałości po dawnej cegielni – ostrzega jeden z panów, który łowi ryby w stawie od ponad 20 lat.

Jednak to nie przeszkadza letnikom, którzy w sobotę i w niedzielę pluskali się w najbardziej niebezpiecznych miejscach tego stawu. Na jego brzegach nie ma odpowiednich znaków informujących o zakazie kąpieli. Nie było też patroli Straży Miejskiej, które pogoniłyby młodych ryzykantów i postraszyły mandatami. Za pływanie w zabronionym miejscu grozi co najmniej stuzłotowa kara.

Podczas wakacji nad stawem plażują całe rodziny, a dzieci taplają się w wodzie teoretycznie pod okiem rodziców. Proponujemy strażnikom miejskim częstsze inspekcje nad brzegami „hycla”.
Trzeba także zrozumieć tych, którzy szukają ochłody w wodach tego stawu. Mimo upałów żadne strzeżone kąpielisko nie jest czynne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group