Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 7546
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Grillowane pyszności Pucharu Polski warte

Niedziela, 26 czerwca 2011, 8:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:45
Autor: Agrafka
JELENIA  GÓRA: Grillowane pyszności Pucharu Polski warte
Fot. Agrafka
Mistrzowie kuchni z całej Polski zmagali się wczoraj w I Pucharze Polski w Grillowaniu im. Macieja Kuronia, który odbył się w cieplickim Parku Norweskim. W konkursie wzięło udział 11 ekip kucharzy, którzy na grillu potrafili „wyczarować” niespotykane potrawy.

- Ponieważ w 2008 roku odszedł Maciek Kuroń, który był twórcą całej idei zawodów w Grillowaniu, stwierdziliśmy, że najwyższy czas, żeby zrobić imprezę grillową właśnie jego imienia. Mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna, która stanie się wizytówką Jeleniej Góry – mówi Ewa Szlachta, koordynator projektu.

Jury profesjonalne i degustacyjne oceniało grillowane potrawy wg standardów World Barbecue Association, Światowego Stowarzyszenia Grilla. O Puchar Polski w Grillowaniu walczyli szefowie kuchni z Wrocławia, Poznania, Karpacza, Szklarskiej Poręby, Świeradowa Zdroju, Ostrowa Wielkopolskiego, a także z Jeleniej Góry.

Pierwsze miejsce, 2500 zł i I Puchar Polski w Grillowaniu im. Macieja Kuronia wywalczyli Paweł Firlej i Piotr Lipski z Hotelu Malinowy Dwór ze Świeradowa Zdroju. II miejsce zajęli Łukasz Partyka i Tobiasz Herman z wrocławskiego Setka Baru Polski Ludowej, którzy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. III miejsce zdobyła Katarzyna Kułaga i Przemysław Bąk z Hotelu Bornit ze Szklarskiej Poręby, dzięki czemu wygrali 1000 zł.

- Kucharze mieli za zadanie przygotować potrawy m.in. z filetu z kurczaka, pstrąga i karczku wieprzowego. Oceniany był wygląd potrawy, sposób serwowania, aranżacja stoiska, wybór głównego składnika oraz smak kompozycji i dodatków. W konkursie wykorzystano różne techniki, niektórzy grillowali bezpośrednio na ruszcie, i ja jestem zwolennikiem takiego sposobu, natomiast inni wykorzystywali folię aluminiową, w której potrawy wychodzą jak ugotowane – powiedział Grzegorz Kazubski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Barbecue.

Organizator Firma SUDETY IT – STATUS ufundowała dodatkowo nagrodę publiczności dla najlepiej ocenianego przez publikę zespołu. Tytuł i statuetkę „Mistrza Grilla” oraz nagrodę finansową w wysokości 1000 złotych otrzymali Daniel Chlebny i Radosław Werymkowicz z restauracji Corte Nero, którzy uzbierali największą ilość głosów-kuponów, sprzedawanych podczas imprezy. 1738 złotych uzbieranych z głosowania zostanie przeznaczonych na cel charytatywny dla dzieci chorych na zespół downa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group