Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7204
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grali i integrowali się

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 11 grudnia 2017, 21:46
Aktualizacja: 21:51
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W Złotoryi w miniony weekend odbyła się 10. edycja Międzynarodowego Integracyjnego Turnieju Piłki Siatkowej. Na parkiecie miejscowej hali wystąpili sportowcy pełnosprawni oraz niepełnosprawni między innymi z Wrocławia, Poznania, Legnicy, Jeleniej Góry a nawet Francji i Słowacji.

11 drużyn z polski i zagranicy wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu łączącym dwa rodzaje jednej dyscypliny sportowej: siatkówkę i siatkówkę na siedząco. W sumie do Złotoryi przyjechało ponad 100 zawodników. Organizatorem turnieju integracyjnego był Paweł Choczaj, wiceprezes Kaczawskiego Klubu Siatkarskiego „REN BUT” Złotoryja. - Po raz kolejny zaprosiliśmy na wydarzenie łączące siatkarzy pełnosprawnych i niepełnosprawnych ludzi, którzy w życiu cieszą się pełnym zdrowiem i tych, których los potraktował okrutniej. Przy czym oni niepełnosprawni są jedynie z nazwy. Wystarczy popatrzeć jak grają i jak poruszają się po boisku. Często poziomem przerastają swoich zdrowych kolegów – mówi P. Choczaj.

Głównym sponsorem, bez którego turniej nie mógłby się odbyć turniej jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Na ceremonię otwarcia mistrzostw przyjechał Tadeusz Samborski, członek Zarządu. - Urząd Marszałkowski od samego początku wspiera finansowo tę imprezę. Naszym zdaniem jest to jedno z najważniejszych sportowych przedsięwzięć z udziałem osób z niepełnosprawnością i nie tylko. W końcu tutaj każdy sportowiec mierzy się ze swoimi słabościami – zapewnia T. Samborski.

O wysokiej randze turnieju świadczą nie tylko drużyny w nim startujące, ale i patronat Polskiego Związku Piłki Siatkowej, którego władze postanowiły wyróżnić uczestników jubileuszowych zawodów. Każdy z siatkówki na siedząco otrzymał z rąk wiceprezesa Pawła Wachowiaka najwyższe wyróżnienie w tej dyscyplinie sportu, czyli odznakę Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Nikogo nie powinien dziwić taki gest. Turniej na przestrzeni lat zasłużył się polskiemu sportu. To tu zawiązana została kadra polski kobiet w piłce siatkowej na siedząco. Przez dłuższy czas grała w niej jeleniogórzanka Lucyna Kornobys. - Na dwóch boiskach grają zawodnicy siatkówki na siedząco, a na trzecim siatkarze pełnosprawni. – tłumaczy Lucyna Kornobys, paraolimpijka..

Obecność Lucyny Kornobys nie był jedynym jeleniogórskim akcentem na tym turnieju. Od samego początku w zawodach bierze udział także drużyna z naszego miasta - Simet Jelenia Góra. W tym roku z okazji jubileuszu siatkarze przyjechali ubrani w koszulki ze wszystkich edycji złotoryjskiego turnieju. - Nie mogło nas zabraknąć, bo my niejako jesteśmy współinicjatorem tego wydarzenia. W 2008 roku z Pawłem Choczajem rozpoczęliśmy współpracę i zorganizowany został pierwszy turniej – wspomina Wiktor Żuryński, prezes KS Simet Jelenia Góra.

Na koniec wyniku turnieju. W siatkówce na siedząco pierwsze miejsce zajęła drużyna KS Indra, za nimi uplasował się Start Wrocław, a na trzecim stopniu podium stanęli zawodnicy Legnickiego Lwa. Jelenia Góra skończyła na piątym miejscu. W siatkówce na stojąco równych sobie nie miał ZNP Żywiec. Za nimi byli Słowacy i miejscowy REN BUT.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Ewa 13-12-2017 15:23
Phi, a o damskiej drużynie siatkówki na siedząco zapomniano?! Ani wśród wymienianych na początku, ani na końcu artykułu w generalnej klasyfikacji nie została wymieniona, a spisała się bardzo dobrze, bo np.wśród męskich drużyn nie była ostatnia.. Wstyd, panie Pawle Gruszała, wstyd..
~Patriota 17-12-2017 5:20
Treść artykułu: 11drużyn z ....Polski z małej litery, dalej nie czytam...wstyd!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group