Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6466
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gospel poruszył serca jeleniogórzan

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 25 maja 2009, 7:54
Aktualizacja: 7:54
Autor: Maxxtro
Fot. Maxxtro
Niezwykły koncert muzyki gospel zorganizowany przez Filharminię Dolnośląską odbył się w miniony piątek w cieplickim kościele ewagelicko–augsburskim pw. Zbawiciela. Misterium pt. „Litania do Polskich Świętych”, pod dyrekcją kompozytora i aranżera Włodzimierza Szomańskiego, w wykonaniu Olgi Szomańskiej–Radwan i Przemysława Brannego oraz Spirituals Sigers Band wysłuchało ponad 200 osób.

Występ znanej i popularnej od ponad 30 lat grupy muzycznej, grającej muzykę sprituals, gospel, standardy muzyki jazzowej oraz kolędy, okazał się prawdziwą ucztą duchową.

Spirituals Singers Band powstał pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia we Wrocławiu. Grupa wykonuje utwory a capella. Zespół nagrywa także muzykę dla teatrów i bierze udział w przedstawieniach teatralnych. Na swoim koncie ma koncerty w wielu krajach europejskich oraz udziały w prestiżowych (krajowych jak i zagranicznych) festiwalach, z Międzynarodowym Festiwalem Chóralistyki Jazzowej włącznie.

Na piątkowym koncercie zaprezentowano utwory autorstwa Dariusza Czajkowskiego, śpiewane solo, jak i grupowo. Zebrani usłyszeć mogli pieśni mówiące o życiu i działalności czołowych polskich świętych, począwszy od świętego Wojciecha – patrona Polski, a na św. Faustynie - głosicielce Miłosierdzia Bożego skończywszy. Nie zabrakło również utworu poświeconego Karolowi Wojtyle – papieżowi Janowi Pawłowi II, którego proces beatyfikacyjny twa. Grupa bisowała pieśnią poświęconą św. Maksymilianowi Marii Kolbe, który zginął w hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz, ofiarując swoje życie w zamian za uratowanie życia współwięźnia – Franiszka Gajowniczka.

Wczorajszy koncert muzyki gospel był jednym z wielu koncertów, jakie odbywają się w cieplickim kościele ewangelicko-augsburskim. Przypomnieć warto, że proboszcz kościoła Zbawiciela – ks. Wiesław Suchorab – od wielu lat jest organizatorem Cieplickich Koncertów Organowych, które stały się ważnymi wydarzeniami kulturalnymi Cieplic, jak i Jeleniej Góry.

W przeciągu kilku lat organizowania koncertów w kościele ewangelickim, na pochodzących z 1927 roku organach (gruntowanie wyremontowanych na przełomie 2001/2002 roku, i posiadających aż 46 głosów) zagrało kilkudziesięciu znanych organistów z Polski, Niemiec, Holandii i Czech.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Rudebwoy 25-05-2009 9:08
A co ze wczorajszą grupą która dawała koncert na ratuszu? :)
~Wierzący pedagog 25-05-2009 14:23
No nie!!! Zapomniałem!!!
~NSZowiec 25-05-2009 15:10
Heretycy mają swoje "imprezy" . Czas by w Katolickim Kościele Rzymskim zaczęto odprawiać mszę wg. mszału Piusa V (ryt. Trydencki) .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group