Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 2658
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA KRAJ: Gorzki rok dla cukrzyków. Rząd zabrał leki

Piątek, 13 stycznia 2012, 8:11
Aktualizacja: Sobota, 14 stycznia 2012, 8:31
Autor: Angela
JELENIA GÓRA KRAJ: Gorzki rok dla cukrzyków. Rząd zabrał leki
Fot. Angela
Cierpiący na cukrzycę od pierwszego stycznia płacą za najbardziej popularne paski do mierzenia cukru nie 3,8 zł jak dotychczas, ale około 50 zł. Wzrosły też ceny insuliny, leku niezbędnego do funkcjonowania diabetyków. Zniesienie refundacji na paski do mierzenia cukru firmy Accu – Chek to wynik zmian nowej ustawy zdrowotnej dotyczącej m.in. refundacji leków. Jeleniogórzanie nie kryją oburzenia.

Wiele skarg i w tej sprawie oraz bezradnego wołania o pomoc usłyszeli nie tylko farmaceuci prowadzący jeleniogórskie apteki. Rozpaczliwe telefony odebrali nasi dziennikarze, a prośby o interwencję wpłynęły do miejskiego rzecznika osób niepełnosprawnych.

- To jest skandal! Zniesiono refundację na najbardziej popularne paski do mierzenia cukru firmy Accu – Chek, których używa około 80 procent cukrzyków. Jest szereg innych pasków refundowanych przez NFZ, jednak ja i wielu innych ludzi od wielu lat używamy gleukometru tej firmy. Jestem do tego urządzenia przyzwyczajona. Potrafię go obsłużyć. Wielu moich znajomych cukrzyków to ludzie w podeszłym wieku, jak oni poradzą sobie z obsługą nowego urządzenia, co więcej skąd wezmą pieniądze na zakup nowego gleukometru i droższej insuliny? – pyta pani Lidia z Jeleniej Góry.

Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych potwierdza obawy ludzi. Podkreśla też, że ci, którzy nie będą chcieli zmienić gleukometrów, w miesiącu będą musieli wydać około 100 zł na same paski. Niezależnie od decyzji zapłacą też kolejne ponad 100 zł za insulinę.
- Każdy cukrzyk mierzy sobie cukier średnio trzy razy dziennie. Miesięcznie zużywa więc 90 pasków, a w paczce jest 50 sztuk. Łatwo sobie policzyć, że miesięcznie zapłaci teraz 100 zł za same paski, nie mówiąc już o insulinie, której cena wzrosła z 18 do 48 zł. Kogo będzie stać na leczenie? – pyta prezes KSON.

Waldemar Wiśniewski, prezes zarządu rejonowego oraz jeleniogórskiego koła miejskiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków szacuje, że w mieście i powiecie jeleniogórskim jest ponad cztery tysiące osób chorych na cukrzycę, z których znaczna część od lat stosowała gleukometry wycofane z listy refundowanych.
- Przed zmianami informowaliśmy ludzi, by porobili sobie zapasy pasków oraz insuliny, ale prawdziwy dramat tych ludzi zacznie się w najbliższych miesiącach, kiedy te zapasy się skończą. Dotychczas gleukometry można było bezpłatnie wymienić w aptece lub pobrać u lekarza diabetyka, teraz ludzie będą musieli za to urządzenie zapłacić – mówi Waldemar Wiśniewski. Koszt glukometru to od 25 nawet do 250 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group