Karkonosze: Góry Olbrzymie zdobyte!

Poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 10:07
Aktualizacja: Środa, 5 sierpnia 2009, 12:15
Autor: ahawer
Prawdziwy sprawdzian wytrzymałości przeszli w sobotę biegacze I Maratonu Karkonoskiego, którzy w ponad 30 stopniowym upale przemierzyli prawie 43 kilometry kamienistym szlakiem na najwyższe szczyty Karkonoszy.

Na starcie debiutanckiej edycji I Maratonu Karkonoskiego stanęło 185 zawodników, z czego pomimo niewątpliwie trudnej trasy aż 181 ukończyło w regulaminowym czasie, a 4 pozostałych z "lekkim poślizgiem".

Organizatorami byli: Fundacja Maraton Karkonoski, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej przy współpracy miasta Szklarska Poręba. Patronat medialny nad imprezą objął Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Limit zawodników, ustanowiony początkowo na 150 osób, został natychmiast wyczerpany. Za zgodą władz Karkonoskiego Parku Narodowego liczba startujących mogła zostać zwiększona do 200 biegaczy. Liczba chętnych do wzięcia udziału w maratonie przerosła oczekiwania samych organizatorów. Lista startowa została zamknięta już dwa dni po rozpoczęciu zapisów.

Walka na trasie była zacięta. Do 32 km prowadził Marek Swoboda przed Jackiem Lenartem, jednak dopadły go silne skurcze i kolejność na mecie była odwrotna.
Najlepszy z naszego regionu był Waldemar Witulski z Sosnówki, który w kat open zajął 4 miejsce z
czasem 3:57:12. Pan Waldemar pomimo upadku, dobiegł dzielnie do mety z obandażowaną głową.

Wszyscy zawodnicy stworzyli niepowtarzalną atmosferę na trasie i w okolicy startu/mety na Szrenicy. Uczestnicy przyjechali z całej Polski i wystąpili w różnych kategoriach wiekowych.

Trasa prowadziła grzbietem Karkonoszy: Szrenica – Śnieżka – Szrenica. Start i meta znajdowała się na Szrenicy. Bieg nierównym kamienistym szlakiem, z długimi stromymi podejściami postawił przed sportowcami wysoką poprzeczkę. Szczyt Szrenicy ma 1362 m n.pm., Śnieżka, to natomiast najwyższy szczyt pasma górskiego Karkonoszy, który ma 1602 m n.p.m. Zatem różnica wysokości wynosi ponad 240 m, gdzie 16 kilometrów, to wyczerpujący bieg pod górę. Tylko osoby o naprawdę dobrej kondycji i silnej woli mogły przemierzyć taką odległość w tak trudnych warunkach.

Po raz pierwszy w historii uczestnicy maratonu zmagali się z siłami nie przewidywalnych Karkonoszy i własnymi słabościami w biegu na dystansie ok.43 km.
Złość spowodowana bólem i gorącem wynagrodziła dotarcie do celu. Dla wszystkich był to zapewne sprawdzian wytrzymałości i niezapomniana karkonoska przygoda.