• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 23:47
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 7044
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Gondole na Izerskim Stogu coraz bliżej

Wiadomości: Świeradów Zdrój
Niedziela, 25 listopada 2007, 7:54
Aktualizacja: 16:52
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Pik
Są już żółte wagoniki, instalacje dośnieżające i apetyty turystów oraz narciarzy, którzy nie mogą doczekać się otwarcia najnowocześniejszej w regionie kolejki górskiej. Nastąpi to najpewniej w połowie grudnia.

Koleją gondolową na ferie wjadą dzieci na Stóg Izerski w Świeradowie Zdroju w żółtych wagonikach. Obecnie największy postęp prac można zauważyć przy układaniu instalacji wodno–kanalizacyjnych Mimo zimy prace trwają nieprzerwanie – informuje nas Krzysztof Pik, nasz Czytelnik.

Przewiduje się, że w dni wolne od pracy miejscowość ta będzie gościć piętnaście tysięcy turystów. Wagoniki kolei gondolowej będą klimatyzowane i będą nimi mogły wjeżdżać osoby starsze i niepełnosprawne. Dodatkową atrakcją jest nowoczesna szeroka nartostrada całkowicie oświetlona, po której można szusować w godzinach wieczornych.

Nie jest nikomu straszna łagodna zima. Są już nowoczesne armatki śnieżne, które skutecznie dośnieżą artostradę. Karpacz i Szklarska Poręba mogą tylko pozazdrościć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

henijo 25-11-2007 13:05
Nareszcie coś się ruszy w tym pięknym miejscu!Piękne wagoniki(oby tylko znając dzisiejszą młodzież przetrwały zimę)!Myślę że już niedługo Świeradów stanie się gwoździem do trumny białego szaleństwa w Karkonoszach-no chyba,że i tutaj wreszcie pomyślą o solidnym dofinansowaniu i gruntownej modernizacji infrastruktury narciarskiej!BRAWO ŚWIERADÓW!
~Zły porucznik 25-11-2007 14:36
Na początku lat 90-tych Swieradów był zapyziałą dziurą...no dziurką, aby nikgo nie obrazić. Obecnie, zazdroszczę miezkańcom. Miejscowość pięknieje i tak naprawdę staje się mekką turystyczną w regionie. Jestem jeleniogórzaninem i w lecie wyprawy rowerowe na Stóg Izerski, to prawdziwa przygoda. Jeżeli dojdzie do tego kolej gondolowa w zimie i dośnieżony, sztucznie oświetlony stok, to przykro mi bardzo, Karpacz i Szklarska Poręba pozostaną jedynie w tyle i włodarze tych miast, winni brać przykkład z małegfo Świeradowa, jak gospodarować zasobami. Gratuluje Świeradowowi.
ponury grabarz 25-11-2007 14:57
Rozwija się Świeradów, rozwija się cała Kotlina Kłodzka, rozwijają się wszystkie małe miejscowości po czeskiej stronie Karkonoszy. A u nas rozwija się ... fanatyzm Karkonoskiego Parku Narodowego. Trzeba być ślepym, żeby nie zauważyć, że przez tę instytucję Kotlina Jeleniogórska traci rocznie miliony złotych, które mogłaby zarobić na turystyce. Dziwię się, że ktokolwiek jeździ jeszcze do Szklarskiej czy Karpacza, bo ja już dawno uznałem że nie ma to sensu.
~Snowborder 25-11-2007 15:31
E tam, zachwycacie się "Nartostradą" przez duże EN , o długości 2,5 kilometra..... w Świeradowie..... Nic specjalnego. Widziałem dłuższe i fajniejsze. W tym kontekście razi troszkę porównanie do Karpacza czy Szklarskiej Poręby - która ma swoją Ski Arenę - gdzie sama Lolobrygida ma ponad 4 kilometry długośći... Szacun dla inwestora, że zainteresował się naszą okolicą - ale nie wpadajcie w Hurraoptymismus, bo charakter miasta się nie zmieni i dalej to będzie uzdrowisko dla podstarzałych sąsiadów z NRD i RFN. Pozdro
~Wilma 25-11-2007 16:11
1) Cyt.: "będą nimi mogli wjeżdżać osoby starsze". Tego się po "Jelonce" nie spodziewałam! 2) Świeradów "zapyziały" NIGDY nie był! To do "~Zły porucznik"...
~Marek.M 25-11-2007 19:33
Cieszy mnie ,że w Świeradowie powstaje coś o czym myślałem i wiedziałem ,że kiedyś powstanie kompleks narciarski na poziomie europejskim. Wprawdzie Stóg Izerski ,to nie Alpy ,ale zawsze to coś a nie skansen narciarstwa alpejskiego jaki jest w Karpaczu. Wizja pana Wojtka Kudery, Andrzeja Bachledy i moja -powoli nabiera realnych kształtów
~Paweł z deską 25-11-2007 19:53
Może i Świeradów będzie miał nową kolejkę, super nartostradę itd. ale z jedną trasą to mogą być konkurencją jedynie dla Łysej Góry bądź Babińca... Póki co nie ma się jeszcze czym zachwycać. Miejmy nadzieję, że coś ruszy w Szklarskiej bądź w Karpaczu, bo to co jest już się powoli nudzi. Tymczasem pozostaje jeździć na drugą stronę, do Czech.
~Nara.... 25-11-2007 20:05
Narazie Karkonoski Park Narodowy niszczy naiwnego Czecha który kupił były budynek po WOP koło schroniska odrodzenie. Biedak nie wiedział że ma go "kupić" z 1 zł właśnie KPN. Zablokują mu interes na dwa - trzy sezony i w zębach i w zębach im tą ruderę przyniesie. A tak na marginesie ... Pepik inwestyje własne pieniądze i własną pracę plus ryzyko, a nawiedzeni chłopcy w zielonych mundurkach całe życie siedzą na pańtwowym od 7 do 15 i nie mają pojęcia co jest powodem że czeskie PKB jest od lat o 60% wieksze niż w Polsce. Niech się zastanowią co jest powodem że w Czeskich Karkonoszach co parę kroków jest schronisko gdzie można się napic piwa i coś zjeść za połowę tej ceny co w Polsce. Jak są tacy mądrzy to niech zobaczą jak jest zagospodarowany na potrzeby turystyki szlaki w czeskim KPN oznaczenia, drogi itd. ale to wymaga pracy. ŁATWIEJ BLOKOWAĆ NIŻ TWORZYĆ. Przy nich KWA-KWA to małe piwo. Żeby było śmiesznie, to jak się z nimi rozmawia to mają takie miny jakby robili coś pożytecznego albo ratowali świat. Wcale nie jestem wrogiem ochrony przyrody, ale niech się trzymają z daleka od gór izerskich. A swoją drogą trzeba nagłośnić sprawę tego czecha - czysty KACZYZM!!!!
~Sith 26-11-2007 1:17
A ja mam pytanie, jak tam dojechać? To znaczy nie chodzi mi ogólnie gdzie jest Świeradów ;) tylko w którym miejscu jest ten stok. No i czy lepiej jechać z Jeleniej przez Szklarską, czy drogą na Zgorzelec, a potem odbić na Mirsk i dalej na Świeradów? Przez Szklarską chyba jest krócej, tylko czy w zimie da się tamtędy spoko jeździć?
~jrleniogórzanin 26-11-2007 3:53
Panowie w zielonych mundurkach działają na szkodę Parku przeprowadzając masowe wycinkl drzew.Takie masowe wycinki stwierdziłem na drodze w rezerwacie z Karpacza do Strzechy Akademickiej na Drugiej Drodze Nawracalnej w Jagniątkowie. Na czarnym szlaku z Jagniątkowa na Petrowkę.Dowodem na to jest nakręcony krótki film:http://pl.youtube.com/watch?v=nFY1hbuxW30 (skopjuj adres,wklej w pasek adresów i naciśnij enter). Zrywka drzewa spowodowała nieodwracalne straty w kwiatostanie i runie leśnym starego bukowego lasu, co widoczne jest na filmie. Przepłoszono piłami motorowymi głuśce, które mają tereny lengowe na tym terenie. Dyrektor Parku tłumaczył, że to normalne cięcia sanitarne w ramach konserwacji przyrody. Rowek wykopoany przez Czecha to piluś w porównaniu z tym co robią sami gospodarze Parku, którzy zostali powołani do ochrony przyrody. Tyle chodzę po górach i jeszcze nigdy nie spodkałem po naszej stronie zwierzyny chyba, że przychodzi ona z Czech. Proceder wycinki masowej drzew w KPN odbywa się od wielu lat , a zwłaszcza w okresach wiosenno letnich,gdzie przyroda Parku powinna być szczególnie chroniona.
~jura 26-11-2007 11:51
niewatpliwie TO WIELKA strata dla Karkonoszy , że tak Karkonosze są zacofanie w rozwoju turystyki , przez jakiś odwiecznych obserdaków , kliki dbające o tylko swoje interesy , uzurpujące sobie Karkonosze jako prywatę - mówię o KPN - co to za dziadostwo! Dlaczego do dzisiaj nie ma nawoczesnych kilku linii kolejek linowych i wielu tras narciarskich.Jeżdzę do Wloch , gdzie w samym sercu Dolomitów w parku krajobrazowo-przyrodniczego np. Pejo i Cogolo w którym są prawie wszystkie ptaki i zwierzęta pod ochrona -dzialaja koleje linowe i są przepiekne trasy narciarskie. Jest doskonale wszystko zagospodarowane - a u nas jedno wielkie odwieczne indolenctwo jakiś imbecylizm decydentów- prywata i parcie w zacofanie.Kiedy to się zmieni , czy należy tych wszystkich hamulcowych pogonić batem aby ciś ruszylo. ?
~jeleniogórzanin 26-11-2007 17:24
Do Stiha Stok jest od styony Mirska,Czerniawy najlepiej jechać w zimie na Gryfów i skręcić na Mirsk i dojechać do Świeradowa prosto pod górę na Czerniawę.To jest około 40 km od Jeleniej Góry tyle samo co przez Szklarską.Droga zawsze odśnieżona i prosta nie po górach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group