• Środa, 15 sierpnia 2018
  • Godz. 18:25
  • Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
  • Czytających: 5864
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Gmina dopłaca do studni

Wiadomości: Stara Kamienica
Czwartek, 17 maja 2018, 8:47
Aktualizacja: 13:53
Autor: WAC
Fot. WAC
Ruszyła tegoroczna edycja programu dopłat dla mieszkańców gminy Stara Kamienica zainteresowanych wybudowaniem studni przydomowych.

Po suszy, jaka dotknęła gminę Stara Kamienica w 2015 roku, w wielu miejscowościach ich mieszkańców dotknęły problemy z niedoborem wody. Problem ten potęguje położenie niektórych wsi w gminie - Antoniowa, Nowej Kamienicy, Rybnicy, Chromca i Barcinka - które powoduje, że nieekonomiczne jest budowanie wodociągów. Dlatego bieżący rok jest kolejnym w którym miejscowy samorząd realizuje program dopłat z budżetu dla właścicieli domów zainteresowanych wybudowaniem studni przydomowych.

- W tegorocznym budżecie na ten cel mamy zarezerwowane 50 tysięcy złotych - mówi zastępca wójta gminy Stara Kamienica Mariusz Marek. - Jednorazowa dopłata wynosi połowę wartości studni ale nie więcej, niż 5 tysięcy złotych. Obserwujemy, że z roku na rok zainteresowanie mieszkańców uzyskaniem wsparcia jest coraz większe. Dzięki temu samorząd może ograniczyć koszty dowozu wody, gdyż według przepisów jesteśmy zobowiązani do zapewnienia dostępu do tego życiodajnego płynu. - podkreśla Mariusz Marek.

Dodajmy, że obecnie na terenie gminy jest realizowana też inna inwestycja mająca poprawić dostęp do wody dla mieszkańców, czyli budowa wodociągu dla Małej Kamienicy. Na przeprowadzenie inwestycji gmina, otrzymała dotację w wysokości prawie 2 miliony złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich . Jako, że całkowita wartość prac wynosi 3,2 mln zł. pozostałą sumę samorządowy chcę uzyskać dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Projekt inwestycji przewiduje wykonanie 145 przyłączy, zaś długość sieci wyniesie około cztery kilometry.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~trudne życie na wichurze 17-05-2018 10:44
A najlepiej żeby studnia była kilka metrów od gnojownika ,czyli typowy widok na polskiej wsi.
~Dariusz Mostrąg 17-05-2018 19:31
Czy nie lepiej i taniej jest wybudować jedno - odpowiednio wydajne - ujęcie wody na całą miejscowość, niż budować studnie dla każdego domu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Praca dla Filipińczyków?  18
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 14.08.2018 r.  
Miej świadomość
Powstanie Warszawskie 1944  30
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  81
Aktualności
Wycieczki z przewodnikiem po Jeleniej Górze  
Aktualności
Kwiaty za elektroodpady  
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group