• Sobota, 16 listopada 2019
  • Godz. 22:31
  • Imieniny: Edmunda, Gertrudy, Marii
  • Czytających: 6511
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Głusi na wołanie niedosłyszących. W miejskich autobusach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 26 lutego 2012, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: MXK
Fot. RED
Wiele osób niedosłyszących spiera się z mieszkańcami o prawo do głośniejszych komunikatów o przystankach w autobusach MZK. Zbyt głośne zapowiedzi przeszkadzają mieszkańcom, a zbyt ciche komplikują życie niepełnosprawnym pasażerom.

Zdaniem Marka Woźniaka, prezesa spółki MZK w Jeleniej Górze, problem odpowiedniej głośności komunikatów w MZK istnieje od lat. Co roku osoby niedosłyszące składają pisma z prośbą o podgłaśnianie informacji dla pasażerów. Kiedy jednak MZK przychyla się do ich prośby i komunikaty są puszczane głośniej, zaczynają się protesty …najczęściej mieszkańców Zabobrza.

- Jesteśmy pomiędzy młotem a kowadłem. Co kilka miesięcy to podgłaśniamy komunikaty, to znowu je musimy wyciszać. Wnioski mieszkańców dotyczą bowiem nie tylko nocy, ale i dnia. Wielu ludzi pracuje na nocne zmiany i za dnia chce mieć spokój. Najczęściej wnioski wpływają od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kiedy z kolei przyciszamy informacje dla pasażerów, otrzymujemy pisma od organizacji niepełnosprawnych. Nam zależy na zadowolonych pasażerach, ale ten problem nie ma chyba dobrego rozwiązania – mówi Marek Woźniak, prezes MZK w Jeleniej Górze.

Tymczasem Aleksandra Chrzanowska-Frątczak, pełnomocnik zarządu JSM wyjaśnia, że mieszkańcy skarżą się tylko na zbyt głośne komunikaty nocą. W dzień nikomu one nie przeszkadzają. - Czy problem wynika więc z lenistwa kierowców, którym nie chce się zmieniać głośności komunikatów w dzień i w nocy? – pytają niedosłyszący pasażerowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~czytajacy 26-02-2012 8:41
Prosze pisac glosniej bo nic nie slysze
HankaOdRumcajsa 26-02-2012 9:50
Ludzie to mają problemy....
~cerber 26-02-2012 10:08
Ja myślę że to jest problem kierowców których głośne komunikaty przez cały dzień pracy denerwują.
~ 26-02-2012 10:12
A na co komu te komunikaty?? Co to autobusy codziennie jeżdżą innymi trasami?? Na przystankach są rozkłady i tam tez jest opis przystanków.
~tim 26-02-2012 11:14
Kiedyś nie było żadnych komunikatów w autobusach i każdy docierał na miejsce. Więcej ułatwień więcej konfliktów. Jesteś osobą niedosłyszącą ale od czego masz oczy?
~~ 26-02-2012 11:32
Faktycznie ludzie, to nie mają chyba gorszych problemów niż głośność komunikatów mzk... na prawdę parodia... ~Tim - to zaraz będą protesty starszych ludzi, że są za małe literki i nic nie widać, a okularów nie będą szukać w autobusie. Hahaha
~Obywatel 26-02-2012 11:52
A nie lepiej zamontować wyraźne wyświetlacze kierunku jazdy autobusu w samym autobusie? Przecież niedosłyszący wzrok ma sprawny przeważnie.
~ 26-02-2012 12:16
do obywatel, masz racje , u naszycg sąsiadów - Czechy, Niemcy już od lat mają wyświetlacze no ale my jak zawsze 30 lat za murzynami
~ 26-02-2012 12:20
te stare złomy z mzk są tak głośne że nawet dobrze słyszący często nie mogą komunikatów usłyszeć
~normalny 26-02-2012 13:10
Bez przesady. Mam ogłuchnąć słuchając tych komunikatów ? Nie róbcie z siebie takich biedniutkich. Przez okno widać gdzie się jest, więc żadne komunikaty wam nie są potrzebne. Trzeba patrzeć przez okno, a nie po kieszeniach pasażerów, to będzie ok.
~do Obywatel 26-02-2012 13:52
Wlasnie popieram ten pomysl mozna zamontowac wyswietlacze ,takie sa w autobusach np w warszawie:)
~hymek 26-02-2012 14:07
Niepełnosprawność nie jest niczym śmiesznym, ale w tym przypadku wydaje mi się że całą aferę rozkręcili osoby zdrowe, które wracając z nocek przykimują sobie w autobusach dając w ten sposób odpocząć swoim oczom i tylko dzięki komunikatom głosowym są w stanie określić gdzie aktualnie się znajdują ;)
~667 26-02-2012 14:17
Nie ma prostych rozwiązań, dlatego Kowalski kopie rowy, a mądrzejszy Wiśniewski zajmuje się zarządzaniem. Problem w tym że u nas są tylko Kowalscy, 50% Wiśniewskich wyjechała, a pozostałe 50% Wiśniewskich prowadzi własne firmy i na wszystko w d*pie. Rozwiązanie widzę jedno, mocniej angażować te 50% Wiśniewskich w rozwój miasta. Kowalskich natomiast sukcesywnie przerzucać do łopat i kilofów. Za kilkanaście lat przyniosłoby to dobre efekty.
~Nemo 26-02-2012 15:06
To jeszcze nic! Jestem niedoslyszacy i nie wolno mi ogladac, a wlasciwie sluchac TV w domu, bo sasiadowi przeszkadza i wali, w sciany, albo, w drzwi i kaze mi sluchawki sobie wlozyc, ktore moga calkiem mnie ogluszyc. Mieszkania w bloku, to nieporozumienie, tu nalezy zadac odszkodowania, a nie placic czynsz. W mieszkaniu nie ma wolnosci, mam gdzies rachunki! i zawile!!!
~do 15:06 26-02-2012 15:21
Do roboty, a nie siedzieć w domu i TV all time/:
~Nemo 26-02-2012 15:29
do 15:21- Szoruj na zmywak!!! Robolu 24h
~jeżozwierz1 26-02-2012 15:37
Tyle ostatnio pojawiło się nowości w MZK, jak widać i słychać dla pełnosprawnych. Czy zamiast głupawych i czasem nieaktualnych reklam na kosmicznym ekraniku XXII wieku tuż za kierowcą można pokazywać dla niedosłyszących to, co pełnosprawni słyszą, np. proszę przygotować bilety do kontroli lub proszę szanownego Państwa przesiadamy się do podstawionego zimnego autobusu. Trzeba tylko zsynchronizować audiovideo i gotowe. Boję się jednak, że to za trudne. Zaraz zasypią nas uwagi typu: ekraniki są tylko w niektórych pojazdach. Ale co tam, ważne, że dzięki automyjni bezdotykowej będziemy jeździli pachnącymi autobusami. To dopiero komfort ...dla wszystkich. Więc nie bądźmy małostkowi.No!!!
~do 15:29 26-02-2012 15:37
Niepełnosprawny to ty jesteś, ale umysłowo/:
~ja 26-02-2012 17:42
a nie wpadło wam do głowy, że te komunikaty przydają się też niewidomym i niedowidzącym??? "przecież widać co jest za oknem"- niektórzy tego 'szczęścia nie mają! A ci, którym przeszkadzają zbyt głośnie komuniakty (?) to niech sobie stopery w uszy wsadzą
~ 26-02-2012 18:20
nie mozna zamontowac wyswietlaczy, bo zaczna protestowac niedowidzacy
~thx1138 26-02-2012 18:23
o co tu się kłócić skoro te stare złomy z mzk przekraczają wszelkie normy hałasu a co do 15:06 to zgadzam się że mieszkanie w bloku to tragedia bo równie dobrze mogłoby wogóle nie być ścian no ale jeszcze nie wymyślono innego sposobu na upchanie sporej ilości ludzi na małej powierzchni więc GRYŹMY TYCH CO NAS WPAKOWALI W ZŁĄ SYTUACJĘ A NIE SIEBIE NAWZAJEM
~maska 26-02-2012 18:32
Czy niedosłyszący są ślepi? Nie widzą numerów na pojazdach? Dlaczego ja i inni muszą zrywać się o 5 rano bo przyjechał autobus linii numer siedem? Mądrzy, którzy radzą mi wsadzić w uszy stopery widocznie sami ich nie używają. Nie używają także mózgu. Ryczące informacją autobusy są nie od tak dawna. Jak to się stało, że wtedy głuchym nawet do głowy nie przyszło, że do rozpoznania autobusu można używać oczu? A ślepy i głuchy, to sory, ale samotnie raczej nie jeżdzi.
~maska 26-02-2012 18:35
do nemo. Rozumiem, słuchawki mogą cię ogłuszyć, lepiej, żebyś ty ogłuszał sąsiadów, prawda? To ćwoki durne, nie rozumieją, że ty jako niepełnosprawny jesteś ponad nimi. A swój wypoczynek mogą sobie w dupę wsadzić, bo Nemo jest niedosłyszący.
~Mama 26-02-2012 19:19
A co z takimi co całą niedzielę remontują mieszkanie? Głośno remontują!
~ 26-02-2012 19:36
Do 22 to moge sobie nawet dom wywrucić do góry nogami i gówno kogo to powinno obchodzic
~ritatita 26-02-2012 19:47
jeden jest wniosek, że ogólnie Polacy są chamami. Gdyby każdy wyniósł z rodzinnego domu choć trochę kultury, to liczyłby się zinnymi, remontowałby do g. np. 15, radio, TV ściszałby, nie pozwoliłby gościom drzeć mordy na imprezie. Skoro mnie przeszkadza czyjaś głośna TV to i komuś moje granie przeszkadza. Ale cóż kulturę wyrżnięto w Katyniu, Krakowie pozostało widocznie samo chamstwo, jak widać z powyższych wpisów.
~grażka 26-02-2012 20:48
może na początek mzk zrobi coś, aby wyświetlające się napisy o przystankach w autobusie były dopasowane do przystanków, często kierowcy, którzy nie zatrzymują się na przystanku gdy nikt nie wsiada i nie wsiada, potem nie aktualizują napisów i komunikatu z głośnika, a w autobusie mogą być przyjezdni np. kuracjusze albo turyści
~ala 26-02-2012 20:56
Myślę, że jeśli znajdzie się jeden niedosłyszący lub niedowidzący na cały autobus, to nic mu się chyba nie stanie, jak poprosi kogoś obok o informację, gdzie się aktualnie znajduje.
~Ja 26-02-2012 22:04
TO SIE WLASNIE NAZYWA NIETOLERANCJA W POLSCE ,NAJLEPIEJ GLUSI CZY NIE DOSLYSZACY I NIE WIDZACY NIECH NIGDZIE NIE WYCHODZA !TO WOLA O POMSTE DO NIEBA ,ZASTANOWCIE SIE WAS TEZ MOZE TO SPOTKAC I CO WTEDY ?
rymcycymcy 26-02-2012 22:13
Dawniej nie było komunikatów i taki niesłyszący jeździł w kółko ...od pętli do pętli, a na koniec lądował w zajezdni ! :) ...a jak już wysiadł, to zupełnie nie wiedział jak trafić do domu. Dlatego nie było z tym problemu ! :)
~amanda 26-02-2012 23:22
komunikatory nie powinny być głośniejsze. Z całym szacunkiem dla niepełnosprawnych. Ale niestety reszta ludzi również powinna się liczyć. Z reszta koniec języka za przewodnika:) zawsze można kogoś poprosić o pomoc czy zapytac o to na jakim przystanku aktualnie się znajduje. To że istnieją ludzie niepełnosprawni i że poruszają się komunikacja miejska jest powszechnie znanym faktem. Nie oznacza to że każda zdrowa osoba musi wysiadać z autobusu z bólem głowy czy że wszyscy mieszkający nie daleko przystanku mają mieć pobudke o 4 rano.
~Aniołek 26-02-2012 23:29
Boże! Widzisz to i nie grzmisz?
~ghjh 27-02-2012 12:09
we Wrocławiu przynajmniej w większości tramwajów nie ma żadnych komunikatów i jakoś dają radę..
~Jg 27-02-2012 21:12
dajcie spokój jak macie dużo pieniędzy to taksówkami a nie MZK bezrobotni nie mają się czego czepić a chłopaki będą mieli mniejsze pieniądze do roboty domowej a nie się nudzicie i wymyślacie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group