Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 3549
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Gimnazjaliści? Pozytywnie!

Środa, 4 lutego 2009, 14:10
Aktualizacja: 14:10
Autor: TEJO
REGION: Gimnazjaliści? Pozytywnie!
Fot. Archiwum Szkoły
Przy wszystkich kłopotach trapiących polską oświatę, uczniach poniżających nauczycieli, nauczycielach wyżywających się na swoich wychowankach, mamy przykład, że wcale tak być nie musi. Potwierdzają to gimnazjaliści z Lwówka Śląskiego.

Informację dotyczącą działań młodzieży z Gimnazjum im. Jana Pawła II we Lwówku Śląskim nadesłał nam Szymon Wrzesiński, nauczyciel z placówki. – Grupa młodzieży dobrowolnie zapisała się do Szkolnego Koła PCK. Lwóweccy gimnazjaliści we wrześniu i październiku kwestowali na terenie własnej szkoły w ramach akcji „Pomoc dla Kubusia”, schorowanego ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 2.

W drugiej połowie grudnia członkowie SK PCK oraz pozalekcyjnego kółka czytelniczego „Poszukiwacze Ciekawej Książki” odwiedzili pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w Gryfowie Śl. Po przybyciu na miejsce lwóweccy gimnazjaliści obdarowali chorych własnoręcznie wykonanymi stroikami i kartkami świątecznymi z życzeniami bożonarodzeniowymi. Jest to tradycyjna forma działalności charytatywnej prowadzona już od kilku lat. Dowodzi to uwrażliwienia młodych na los chorych, starszych, często samotnych ludzi. Jest zarazem doskonałym przejawem młodzieżowego altruizmu.

Z równie wielkim przekonaniem gimnazjaliści poświęcali swój czas dla lwóweckiej społeczności w pierwszej połowie października. W ramach VIII Dnia Papieskiego pod hasłem: „Dzielmy się miłością” zostały przeprowadzone: kiermasz ciast oraz kwesta na rzecz młodzieży zdolnej, lecz znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Oprócz tego w kościele p.w. WNMP uczennice recytowały wiersze Jana Pawła II.

Cały dzień w sieni ratusza czynna była kawiarenka. Można było zakupić ciasto, kawę lub herbatę, a także spróbować szczęścia w loterii fantowej. Dla przybliżenia wielkości Papieża-Polaka młodzież gimnazjalna kilkakrotnie przedstawiała w Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza montaż słowno-muzyczny pt. „Jan Paweł II – Wychowawca Młodych”.

Z kolei dwie inne grupy lwóweckich gimnazjalistów, zapisane do szkolnego koła teatralnego „Maska” oraz zespołu wokalnego, pod koniec ubiegłego roku zaprezentowały dwa inne montaże słowno-muzyczne. Pierwszy był poświęcony 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Natomiast drugi montaż słowno-muzyczny został przygotowany we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną. Owocem wspólnej pracy było przedstawienie poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta.
Grudniowego wieczora w Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza lokalna społeczność miała możliwość poznania zarówno dorobku wybitnego polskiego poety, eseisty i dramatopisarza, jak i talentów lwóweckiej młodzieży.

Szymon Wrzesiński zachwala także samorząd szkolny z Lwówka pisząc o innych akcjach charytatywnych. Podczas jasełek ulicznych kilkudziesięciu uczniów przebranych za Mikołajów wykazało się godną podziwu postawą, pomagając od rana do wieczora w organizacji miejskich uroczystości. Mimo mrozu i zmęczenia z uśmiechem na ustach brali udział w Paradzie Mikołajów, uroczystej mszy, otwarciu pokonkursowych wystaw, śpiewaniu kolęd i pastorałek, przemarszu w Orszaku Betlejemskim oraz przekazywaniu mieszkańcom opłatków i życzeń świątecznych.

Podobne, a może jeszcze większe zaangażowanie gimnazjalistów było widać podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A nam pozostaje tylko pogratulować wychowanków i poradzić, aby brano z nich przykład.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group