Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6147
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

"Getta" dla gorszych lokatorów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 16 lutego 2008, 8:08
Aktualizacja: 9:40
Autor: ROB
Fot. ROB
– Dach naszego budynku jest w opłakanym stanie, a remontu nie możemy się doprosić od kilku lat – mówi Teresa Sawicka z ulicy Młyńskiej w Sobieszowie. I będzie musiała jeszcze trochę poczekać, tak jak inni mieszkańcy bloków komunalnych z Cieplic, Sobieszowa czy Jagniątkowa. Powód? Miasto tak podzieliło dotację na remonty, że ZGL Południe dostanie o wiele mniej niż choćby w ubiegłym roku.

Mieszkańcy ZGL-u Południe mogą na razie zapomnieć o malowaniu klatek schodowych, wymianie okien czy innych remontach. Dlaczego? W projekcie budżetu dotacja z miasta na ZGL wynosi o 40 procent mniej, niż w ubiegłym roku!

Miasto podzieliło pieniądze tak, że oba ZGL-e otrzymały po równo, po 1,5 miliona złotych. Dla zakładu „Północ” to więcej, niż w ubiegłym roku. A dla ZGL „Południe” ledwie kropla w morzu potrzeb. Dotacja jest niższa od tego, ile zakład otrzymał w ubiegłym roku, o ok. 40 procent. A zakład ten ma na utrzymaniu dużo więcej budynków (1017) niż Północ (ok. 650). Powierzchnia mieszkaniowa jest także większa o ok. 46 tysięcy metrów kwadratowych.

Dla mieszkańców to fatalna wiadomość. Niektórzy od lat czekają na remont. – Podczas większych opadów deszczu woda ze strychu wlewała mi się do pokoju na pierwszym pietrze – mówi Teresa Sawicka. – Stropy są tak popróchniałe, że kiedy mąż wszedł na dach by poprawić antenę telewizyjną, ten załamał się pod nim.
Mężczyzna spadł z dachu na ziemię i uszkodził sobie rękę w łokciu. Trafił po tym do szpitala na zabieg.

– Dachówki spadają przy każdym silniejszym wietrze – mówi mieszkanka budynku. – Mnie taki odłamek uderzył w rękę. Inna sprawa to instalacja elektryczna. – Przez ścianę słuchać, jak coś trzeszczy. Prawdopodobnie iskrzy się przewód – mówi kobieta.
– Wyremontowaliśmy mieszkanie za własne pieniądze, ale poi tych pracach nie widać już śladu – mówi z kolei pan Dariusz z ulicy Karkonoskiej. – Na ścianach pojawił się grzyb i pleśń. Wszystko przez nieszczelny dach. Woda podczas deszczu leje się po ścianach.

Jak mówi Teresa Sawicka, mieszkańcy budynku przy Młyńskiej wysyłali już wiele pism do ZGL-u z prośba o remont. Odpowiedzi były zawsze takie same: remontu nie bedzie, bo nie ma pieniędzy.

Kierowniczka ZGL Południe Krystyna Witek-Jankowiak przyznaje, że 1,5 miliona złotych nie wystarczy nawet na wykonanie wszystkich zaleceń pokontrolnych. Takie zalecenia to najpilniejsze prace: wymiana instalacji elektrycznej czy gazowej, wymiana dachu czy naprawa kominów. Jeśli nie zostaną wykonane pilnie, może doijśc do nieszczęścia. A z braku pieniędzy zakład nie wykonał jeszcze wszystkich zaleceń po kontrolach prowadzonych w 2006 roku.

Do ZGL-u Południe należą budynki w sporej części centrum Jeleniej Góry (m.in. ul. Wojska Polskiego), Cieplicach, Sobieszowie czy Jagniątkowie.

– Nie powinno tak być, że różnicuje się mieszkańców – mówi Miłosz Sajnog, radny Wspólnego Miasta. - Wiadomo, że mieszkania komunalne są w kiepskim stanie i to w obu zakładach. Oba potrzebują o wiele więcej, niż dotacja zaproponowana przez miasto. Ale jeśli już dzielić, to przynajmniej adekwatnie do potrzeb.
Jak wyliczyli radni, wg propozycji zawartej w projekcie budżetu, mieszkańcy ZGL Północ dostaną o ok. 2 złote więcej w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania, od zamieszkujących budynki administrowane przez ZGL „Południe”.

– Przeliczanie pieniędzy na powierzchnię czy też liczbę mieszkań nie jest miarodajne – mówi tymczasem prezydent Marek Obrębalski. – Trzeba też wziąć pod uwagę stan zasobów oraz zakres prac, jakie są do zrobienia. Na razie w budżecie jest po 1,5 milona złotych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w trakcie roku zwiększyć dotację.

Z kolei zastępca prezydenta Jerzy Łużniak twierdzi, że różnice zostaną wyrównane być może już przy zatwierdzaniu budżetu. Poprawkę w tej sprawie zgłosiła już komisja finansów. Chce ona zwiększenia dotacji o 200 tysięcy złotych na ZGL Północ i o 700 tys. złotych na ZGL Południe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

Yaneck831 16-02-2008 8:25
"Przez ścianę słuchać, jak coś trzeszczy. Prawdopodobnie iskrzy się przewód – mówi kobieta." - Jeszcze trochę, a dojdzie w tym mieszkaniu do pożaru, jeśli iskrzy się przewód. Najlepiej wymienić instalację elektryczną, ale na to nie ma pieniędzy, jak zawsze... Potrzeba tragedii, żeby zaczęło coś się dziać w tej sprawie...
~mru 16-02-2008 8:40
Miłosz Sajng, to chyba tak po czesku, sylaby bez samogłoski :) Pozdrawiam
~sindi 16-02-2008 8:45
Do "Yaneck831"zgadzam się z tobą i przyznam że w naszym kraju zazwyczaj jest tak,że dopiero jak dojdzie do tragedii to wówczas jest robione coś w sprawie,o którą wcześniej ludzie się ubiegają-nawet miesiącami.
~co trzeszczy? 16-02-2008 8:54
Może w ścianie obluzowała się kasetka z kosztownościami Niemców i teraz się osuwa? Taki dom ma swoje tajemncie...
cieplice 16-02-2008 9:16
Malowanie, remont.sAMI MUSIELIŚMY TO ZROBIĆ I JESZCZE BABA SPYTAŁA SIĘ CZY DRZWI NAPRAWILIŚMY. Farba na klatce, ta co była biała w latach 50, było kolory brązowo-zółtego, jeśli nie odeszła, tynki, odpdadały, schody drewniane, straciły już swój orginalny kolor, oświetlenie prowizorka, niezabezpieczone zawory. Elipy sprzątającej to ja już nie widziała. Tylko po co ja płacę czynsz. Sami lokatorzy zrobili: wyremontowana generalka klatka schodowa, otoczenie budynku doprowadzone do używalności. Sami remontujemy, kosimy i sprzątamy. Kominiarze tylko na ogłoszeniach do nas przychodzą. Ostatnio spisywali stan techniczny budunku, ciekawe do których akt to pójdzie, a co ZGL przypisze sobie do zasług.
~ander 16-02-2008 11:55
to sa tylko mieszkania komunalne wiec nie wymagajcie za duzo
kazimierzp 16-02-2008 12:04
Jeżeli to ten budynek na zdjęciu to on jest kryty łupkiem a nie dachówką! Ta technologia praktycznie w Polsce zanikła. Nikt nie wydobywa tej kopaliny (najblizsze pokłady są w Jakuszycach!) Mozna kupic w hurtowaniach łupek hiszpański, ale jest drogi i ma inny odcień niż stosowany kiedys na tych terenach! Ten budynek praktycznie powinien być wpisany do rejestru zabytków, moze konserwator zabytków dokona rejestracji i przymusi zarządcę do naprawy! Właściwie już może bo podobno Sobieszów jako całość jest do rejestru wpisany!
~_rymcycymcy___ 16-02-2008 12:06
Wystarczy założyć wspólnotę i samemu gospodarować swoimi pieniędzmi. Tak udało się w kilku starych domach w starym centrum i teraz domy te wyglądają jak nowe. Tam jednak lokatorzy dokonali niemożliwego - zamiast marudzić, dogadali się i sami wzięli do roboty.
~ 16-02-2008 12:46
Tak sie tylko mowi ,wszyscy bysmy chcieli zeby budynki w ktorych mieszkamy byly remontowane,ale nawet jeśli sami zadbamy oto zeby bylo zrobione to bedziemy ukarani ,tam gdzie czesc lokatorow wykupiła mieszkania jch kosztem robi sie wszelkie remonty ,nagle dachy groza katastrofą ,instalacje sie palą ,a ja sie pytam dlaczego teraz to wszystko trzeba nagle naprawic gdzie podziały sie nasze pieniązki z czynszu za tamte lata ,nic nie bylo robione wiec to ZGL powinien jeszcze zwracac czesc poniesionych kosztow , bo to co kiedys zepsuli my mosimy naprawiac kosztem oszczednosci ,teraz wiem ze niewarto ;kupować tych rujn za tak zwany 1%;bo odbije sie to czkawką.Pytam sięgdzie tak zwana pomoc z UNI ,pewnie do datek do remontow bedzie tam gdzie wykupili mieszkania ci co są przy korycie a ty biedny Lokatorze znowi jesteS nabity w butelk.Stasia
~Tewje Mleczarz 16-02-2008 14:09
Gdybym był bogaczem Dejdel didel dejdel Digu digu didel, dejdel dum Cały dzień bym biddy, biddy bum...
~do romcycymcy 16-02-2008 14:18
pod jednym tylko warunkiem, żę wszyscy właściciele lokali rozumieją co to jest wspólna własność i są co najmniej "średniaczkami". Całkiem inaczej jest kiedy wlaścicielami stali sie ludzie biedni, starsi a do tego jeszcze kilka rodzin niewydolnych społecznie mieszkajacych w lokalach komunalnych. W tym przypadku jednakowe traktowanie tego problemu, w moim przekonaniu, to błąd!
~do kazimierzp 16-02-2008 14:22
Pan lepiej niech się już nie wypowiada na forum. Prezydent Obrębalski powinien zakazać Panu wypowiadania się publicznie na tematy związane z gminą. Najpierw niech Pan zrobi dobrą szkołę języka polskiego, albo poświęci się w całości fotografii - w tym jesteś Pan dobry.
~belgin 16-02-2008 14:26
mieszkalem w podobnym domu ale niestety lokatorzy sami dewastuja nie placa czynszu i wiekszosci przypadkach sami sa sobie winni bo to nie moje mozna zniszczyc ja na caly blok jeden placilem czynsz wiec o czym mowa ale co dziwne maja i nie placa i tak mnie nie wywala bo gdzie jakby sami sobie musieli remontowac zapewne dbali by
bryŻid bardot 16-02-2008 14:32
Tylko referendum...!
~bidok 16-02-2008 15:31
oglądaliście ten program, jak babulinie komornik wsiadł na emeryturę za wodę w budynku wspólnotowym, bo tylko jako jedyna miała dochód?
~prosta RADA 16-02-2008 16:12
..pozwijcie do sadu administracje za wynajmowanie wam budynku w stanie zagrazajacym zyciu waszym i bliskim . Albo wam chalupke wyremontuja ablo wysiadla was . Ale zawsze bedzie jakas zmiana . Albo scisnijcie posladki i berety w dloniach i zostawcie to losowi ...
~.. 16-02-2008 17:06
jeste obrażona. Z treści artyk€kułu jest jasne dlaczego. Płaceą czynsz. Mam uciażzliwe sąsiiectwo. Zrpbiłabym dużo, tylko jakoe sąmoje możliwości???
~hetman 16-02-2008 18:26
Gdzie jest moja treśc - podpisalem sie jako dobrodziej ? proszę ja wydrukowac jeżeli jest jest zastrzeżona to podpisac hetman - lub ją zwrócić to zmienie nazwę autora.
~K.SZMETEROWICZ 16-02-2008 19:58
Oddać Im to za złotówkę lub inną wartość, i niech będzie wolność Tomku w swoim domku. I nie marnować naszych pieniędzy. Mieszkania komunalne powinny być utrzymywane dla ludzi potrzebujących pomocy społecznej i a reszta może iść pod most jeżeli w swoim życiu maja inne priorytety.
~K.SZMETEROWICZ 16-02-2008 20:17
Oddać Im to za złotówkę lub inną wartość, i niech będzie wolność Tomku w swoim domku. I nie marnować naszych pieniędzy. Mieszkania komunalne powinny być utrzymywane dla ludzi potrzebujących pomocy społecznej i a reszta może iść pod most jeżeli w swoim życiu maja inne priorytety.
~aaneta 17-02-2008 8:12
Najlepszym wyjściem na zmuszenie zgl-u na remont jest napisanie skargi do nadzoru budowlanego. Trzeba napisać o zagrożeniu życia i zdrowia. A zgl musi wykonać pokontrolne zalecenia jak nawet napisali. Więc do roboty. Nadzór budowlany znajduje się na Wojska Polskiego, tam gdzie urząd pracy zagranicznej. Powodzenia
~zabobrzanka 17-02-2008 9:37
lepiej pisać na berdyczów
~tytan 17-02-2008 10:02
Jak widać mieszkańcy tego ladnego domu nic nie robili od czsasu jak Niemiec uciekl , przecież otrzymali mieszkania za grosze aby byli gospodarzami i dbali o to gdzie mieszkaja .Niezrozumilae jest to że za wieloletnie zaniedbania, czyjeś mieszkalnictwo , jego wygodę ma pokrywać się ze spolecznych pieniędzy! na zachodzie żadnych ZGL-ów nie ma , a w Polsce socjalizm juz dawno minąl , więc niech Ci co mieszkaja w tym domu zrozumieja że jest to ich sprawa ich gospodarność ich problem . Ja nie piszę do zadnych ZGl-ow tylko sam remontuję ,koszę trawę , sadzę kwiatki dbam o obejście bo korzystam z domu w którym mieszkam nie obarczam innych kosztami i nie czekam aż zacznie mi się walić dach czy lać woda na grzbiet. A mieszkańcy tego ladnego domu powinni wynając sobie lepsze mieszkania jak im się nie podoba , albo wyremontować lub wybudować w/g wlasnych decyzji a nie obciążać spoleczeństwo za wieloletnie zaniedbania tylko dlatego że oni tam mieszkaja.Dodam też że niektore piękne secesyjne kamienice i ich korytarze są tak zdewastowane i brudne że W Danii ladniejsze i czyściejsze są chlewnie. Czy to też wina jakiś ZGL-ów czy innych ludzi oprócz mieszkańców- którzy zapewne też będą mieli pretensje do remontow na cudzy rachunek. System i ustrój sie już dawno zmienil więc do roboty .A ZGL- y powinny byc zlikwidowane bo czemu ten twór ma sluzyc - w gospodarce rynkowej !
~trzaba 17-02-2008 10:06
Trzaba pogadać z kim trzaba.Opić sprawę i otrzymaĆ na piśmiemie. Pisanie jakichkolwiek podaŃ to przeżytek.Biurokraci nie lubią podań. Wszystkie załatwią odmownie - mała szkodliwość społeczna. Można poprosić klechę aby w trudnej sytuacji ogłosił pomoc wiernych i składeczkę z czego 10 % trzaba odpalic kumu trzaba.Moze teraz trzaba więcej, czasy trudne i podwyżki nagminnie rosną. Można również za marne grosze kupić i zbudować samemu słomiany daszek,ten równie ciepły i ekologiczny.KOBIETO RADŹ SOBIE SAMA,BO MAMY KAPI TO LIZM. POWODZENIA W ROZUMNYM ROZSĄDNYM DZIAŁANIU.
Yaneck831 17-02-2008 11:41
Mieszkania komunalne w Polsce znajdują się w opłakanym stanie i niestety nic się nie poradzi na chore przepisy oraz biurokrację w Polsce...
~jeleniogórzanka 17-02-2008 18:48
tak a myślicie , że kupić mieszkanie komunalne to takie proste czekam już 5 miesięcy i mam dalej czekać ale na co ...moja koleżanka spóldzielcze załatwiła w 2 m-ce , jak wzrosna opłaty to zrezygnuję.
~italiano 17-02-2008 19:47
I tak ma byc na swiecie muszą byc lepisi i gorsi znam jelenia góre wiekszośc tych zaniedbanych posesji to wina lokatorów u nas w rzymie tez sa getta i mieszkają tam ludzie ktorzy na t sobie zasłuzyli . A jak chcecie miec lepiej zamiast wyciagac łape po pieniazki których w polsce niema weżciesie sami za robote !
~makaroni 17-02-2008 20:54
czyżby radni do cervi z laptopami pojechali?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group