Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7764
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: GDDKiA gotowa do zimy w naszym regionie

Poniedziałek, 2 listopada 2015, 14:31
Aktualizacja: 14:35
Autor: GDDKiA
Region: GDDKiA gotowa do zimy w naszym regionie
Fot. GDDKiA
Na drogi krajowe w woj. dolnośląskim wyjedzie tej zimy niemal pół tysiąca sztuk sprzętu: pługów, równiarek, spycharek oraz solarek. W 20 magazynach na pierwsze opady śniegu czekają 53 tysiące ton soli i piasku.

W sezonie zimowym 2015/2016 GDDKiA utrzymywać będzie ok. 1309 km dróg krajowych na Dolnym Śląsku, w tym ok. 200 km autostrady A4, 35,5 km AOW A8 oraz 54 km S8. Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone będą w trybie 24-godzinnym, przez 7 dni w tygodniu. Podczas bardzo trudnych warunków atmosferycznych przy zimowym utrzymaniu dróg krajowych pracować będzie ponad 250 osób na dobę.

- Mamy dostęp do aktualnych danych i prognoz meteorologicznych. Nasze Rejony posiadają także 21 mikrostacji meteorologicznych, które określają stopień zagrożenia wystąpienia śliskości na jezdni. Kamery zainstalowane na zarządzanych przez GDDKiA drogach pokazują warunki aktualnie panujące na trasach krajowych – informuje GDDKiA.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na drogach krajowych zarządzanych przez wrocławski Oddział GDDKiA, obowiązują trzy standardy utrzymania dróg: Standard I, Standard II i Standard III. Standardy zimowego utrzymania dróg określają czas w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny zostać usunięte licząc od momentu wystąpienia śliskości lub ustania opadów śniegu.

Ponad 1000 km dróg krajowych Dolnego Śląska utrzymywanych jest w dwóch najwyższych standardach (I i II).
Utrzymanie dróg w standardzie I i II oznacza, że:
• po ustaniu opadów śniegu, śnieg na jezdni może zalegać do 4 godzin
• błoto pośniegowe może występować do 6 godzin
• gołoledź może występować do 3 godzin.

Drogi utrzymywane w standardzie I to A 4; S 8; AOW; DK 98 na odcinku Długołęka - Wrocław; DK 3 od granicy z woj. lubuskim do Legnicy; DK 5 na odcinku Wrocław – Węzeł Bielany Wrocławskie; DK 8 na odcinku Kudowa-Słone – Magnice. Przy ich utrzymaniu stosuje się również profilaktyczne posypywanie jezdni. Łącznie w standardzie I utrzymywanych jest 318 km dolnośląskich dróg.

Coraz więcej dróg krajowych w Polsce utrzymywanych jest w modelu „Utrzymaj standard”. Na Dolnym Śląsku są to: S8 na odcinku Wrocław-Syców, AOW oraz A4 na odcinku Zgorzelec – Krzyżowa. Model „Utrzymaj standard” polega na tym, że jedna firma dostaje w opiekę dany odcinek drogi i w całości odpowiada za jej stan techniczny. Ma obowiązek odśnieżać drogę w czasie przyjętym w zakładanym standardzie, ale także dbać o bieżące naprawy nawierzchni, znaków drogowych, czy barier energochłonnych. „Utrzymaj standard” dotyczy głównie nowobudowanych i przebudowywanych dróg. Firma opiekująca się drogą ma za zadanie utrzymać ją w takim standardzie, jaki został określony przez zamawiającego. Do zadań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad należą na tych odcinkach tylko poważniejsze remonty.

Informacje o warunkach ruchu dostępne będą przez całą dobę pod numerem telefonu Punktu Informacji Drogowej: 71-71-56-710. Informacji zasięgnąć można także online – pisząc na zzr@wroclaw.gddkia.gov.pl oraz śledząc informacje pojawiające się na stronie www.gddkia.gov.pl w zakładce „serwis dla kierowców”.

Za utrzymanie dróg krajowych znajdujących się na obszarze miast na prawach powiatu (Wrocław, Wałbrzych, Legnica i Jelenia Góra) odpowiadają władze samorządowe. Wyjątkiem od tej zasady są AOW i Most Rędziński, pozostające pod zarządem GDDKiA.

Informacji o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych poza województwem dolnośląskim, zasięgnąć można pod numerem telefonu Informacji Drogowej GDDKiA: 19 111.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group