Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11445
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fotografie Henryka Mazurka i Kazimierza Pichlaka w BWA

Wtorek, 18 listopada 2014, 8:14
Aktualizacja: Środa, 19 listopada 2014, 13:53
Autor: Manu
Jelenia Góra: Fotografie Henryka Mazurka i Kazimierza Pichlaka w BWA
Fot. BWA
W najbliższy piątek (21.11) o godz. 17.00 w Galerii BWA rozpocznie się wernisaż dwóch wystaw fotograficznych: “Szkiełkiem i okiem” autorstwa Henryka Mazurka oraz “Gór górzystość” Kazimierza Pichlaka. Obydwie ekspozycje prezentowane będą do 12 grudnia.

Henryk Mazurek i Kazimierz Pichlak to autorzy nie związani zawodowo z fotografią. - Ich zdjęcia są wynikiem pasji, wielkiej wrażliwości na obraz, artystycznego kunsztu otwartości oraz szerokiego oglądu rzeczywistości – czytamy w informacji z BWA.

Na wystawie “Szkiełkiem i okiem” Henryka Mazurka zaprezentowane zostaną fotografie dokumentujące obyczaje i warunki życia w Bahai (Czad) na skraju Sahary, gdzie polscy lekarze prowadzą szpital dla uchodźców z Darfuru w Sudanie. Będzie można zobaczyć także fotografie z obozów w Buni (Demokratyczna Republika Konga), z Somalii i Port-au-Prince na Haiti.

Henryk Mazurek jest lekarzem, który wraz z rodzicami lekarzami przez kilka lat przebywał w Algierii, gdzie zdał maturę. Studia medyczne ukończył w Algierii oraz Akademii Medycznej w Poznaniu. Do Jeleniej Góry przyjechał w roku 1998. Pracował w szpitalach w Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Bolesławcu i Bydgoszczy. Od roku 2005 pracuje dla organizacji “Lekarze bez Granic” (wcześniej dla I RC Polska Misja Medyczna). Interesuje się grafiką, starodrukami, kolekcjonuje sztukę afrykańską (z myślą utworzenia w Jeleniej Górze Galerii Sztuki Afrykańskiej).

Ekspozycja “Gór górzystość” prezentuje fotografie Kazimierza Pichlaka z Himalajów, Nepalu, Bhutanu, Sikkim, Birmy i Zanskaru, powstałe podczas podróży w latach 2005-2014.

Kazimierz Pichlak to doktor nauk medycznych, podróżnik, fotograf, poeta. Fotografuje od lat 80. XX wieku, kiedy to jako lekarz uczestniczył w wyprawach do Afganistanu, Pakistanu, Tanzanii i Nepalu. Owocem jego podróży są wystawy organizowane m.in. w Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Lubomierzu i wielu innych miejscach. Autor wierszy, którym towarzyszą zdjęcia, liryków, kalamburów oraz dykteryjek. W jego dorobku znajdują się tomiki: “Dedykacje”, “Wierszydełka”, “Powroty” oraz “Zapis Międzyczasu”.

12 grudnia o godz. 18.00 w Galerii BWA odbędzie się prezentacja najnowszej twórczości literackiej Kazimierza Pichlaka w wykonaniu aktora Teatru im. C.K. Norwida Tadeusza Wnuka, w ramach promocji tomiku wierszy pt. “Karawana marzeń” z płytą zespołu Szyszak wykonującego utwory z tekstami autora. W programie także koncert wspomnianego zespołu Szyszak.

Projekt finansowany jest ze środków Miasta Jelenia Góra, Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Alior Banku, Dzięciołowski Spółka z o. o.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00; w sobotę w godz. od 10.00 do 16.00. Bilety w cenie: grupy zorganizowane, młodzież szkolna 2 zł, dorośli 5 zł; wstęp wolny w soboty oraz przez cały tydzień dla posiadaczy karty dużej rodziny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group