Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8452
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych za nami

Sobota, 3 grudnia 2016, 9:53
Aktualizacja: 21:31
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych za nami
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (2.12) Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach gościł uczestników konferencji, zorganizowanej przez Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Tematem była sytuacja niepełnosprawnych na rynku pracy.

Wśród zaproszonych gości byli: starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska, zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski. Prezentację tematyczną przygotowali: doradca zawodowy II stopnia Lech Karbowski oraz nadinspektor pracy Mirosław Kocuba.

Podczas uroczystej części konferencji starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska oraz przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Ligia Jamer wręczyły nagrody laureatom konkursu organizowanego przez JFOON „ Pracodawca – Organizator Rehabilitacji Zawodowej i Bezpiecznej Pracy” . Tegorocznymi laureatami zostali : Szkoła Podstawowa im. Caspara Dawida Friedricha w Kopańcu, Firma Multiservise – Region Jeleniogórski oraz firma ARF.

W części artystycznej wystąpił Teatr Razem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Jeleniej Górze. Fantastyczny występ wychowanków ośrodka został nagrodzony burzliwymi brawami.

O ideę zorganizowania konferencji zapytaliśmy Bogusława Gałkę - prezesa Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Jeleniej Górze oraz członek zarządu JFOON. - Chcieliśmy przedstawić problemy pracodawców i problemy pracowników niepełnosprawnych, a jest to kwestia zwiększenia atrakcyjności pracowników niepełnosprawnych dla pracodawców zatrudniających te osoby. Odnieśliśmy się też do potrzeby promowania pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne – powiedział.

Lech Karbowski - jako jeden z powodów, dla których pracodawcy mają opory do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej wskazał stosunkowo niskie kwalifikacje tych osób. Tymczasem poniesienie przez pracodawcę kosztów, które przystosują tę osobę do pracy są o wiele mniejsze w porównaniu z zyskiem, jaki może przynieść ten pracownik firmie. Lech Karbownik zauważył, że ogromnym atutem pracowników z niepełnosprawnością jest to, że praca sprawia im autentyczną radość. Zajmuje jedną z czołowych miejsc w ich systemie wartości i potrafią bardziej, niż pełnosprawni pracownicy docenić szansę, jaką daje im pracodawca zatrudniając w swoim zakładzie.

Z tym argumentem nie zgadza się Mirosław Kocuba, nadinspektor pracy w Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze. - Jest taki stereotyp panujący wśród pracodawców, którzy nie mieli do czynienia z osobami niepełnosprawnymi, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej niesie za sobą wiele problemów, w tym problemy architektoniczne. Podczas dzisiejszego wystąpienie starałem się przekonać, że spełnienie podstawowych wymagań, które dotyczą pracowników pełnosprawnych w dużej mierze będzie spełnieniem wymagań jakie stawiane są przy zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Uważam, że pracodawców trzeba uświadamiać, jak chociażby organizując takie konferencje, że pracownik niepełnosprawny jest w pełni wartościowym pracownikiem. Jest jeszcze druga strona medalu, o której muszę powiedzieć. Niestety mamy taką grupę niepełnosprawnych, których praca nie interesuje. Słyszę, że bardzo dużo osób niepełnosprawnych zamyka się w domach. Są zadowoleni z tego, co mają i nie chcą wychodzić ze swoich ram i ta barykada niestety jest widoczna - powiedział Mirosław Kocuba.

Podsumowując konferencję, trzeba przytoczyć słowa Leszka Karbowskiego jakie wypowiedział podczas swojego referatu, że Człowiek niepełnosprawny tylko poprzez pracę może udowodnić innym sens istnienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
803
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group