Piątek, 30 października
Imieniny: Przemysława, Edmunda
Czytających: 7166
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fortuna dla instrumentu

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 31 maja 2006, 10:17
Autor: Komar
Fot. Komar
Ponad 150 tysięcy złotych od ministra kultury i dziedzictwa narodowego dostała parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem św. Marcina w Sobieszowie. Cel: remont zabytkowych organów.

Barokowy instrument, zbudowany w połowie XVIII wieku przez pochodzącego z Wlenia organomistrza Johanna Meinerta odznacza się pięknym i bogatym brzmieniem.

Organy były przez ponad 250 lat używane bez poważniejszych napraw czy modernizacji. Jednak po roku 1945 nie były należycie konserwowane. Teraz wymagają przywrócenia do stanu pełnej używalności.

Firma, która wygra przetarg na remont organów, będzie miała rzadką okazję przywrócić oryginalne, barokowe brzmienie. Większość instrumentów była bowiem przerabiana w wieku XIX i XX.

Ciekawostką jest, że miechy organów są napędzane silnikiem elektrycznym, zamontowanym w XIX wieku zaraz po doprowadzeniu elektryczności do ówczesnego Hermsdorfu.
Wcześniej organowe miechy „napędzane” były siłą mięśni parafian.
Silnik ten działa do dzisiaj. Obok miechów jest też oryginalna instrukcja w języku niemieckim, opisująca jak działa nożny napęd miechów.

Jak zapewnia proboszcz parafii, ksiądz Józef Frąc, instrument po odrestaurowaniu będzie służył nie tylko podczas nabożeństw, ale także do koncertów organowych.

Parafia dostała też od miasta 16 tysięcy złotych na renowację zabytkowego ołtarza, ozdobionego kopią obrazu niemieckiego XIX-wiecznego malarza Hofmanna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Co dalej z "ustawą aborcyjną"?

Oddanych
głosów
112
- zachować dotychczasowy kompromis
48%
- rozszerzyć o aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży
35%
- uznać wyrok Trybunału Konstytucyjnego
9%
- całkowity zakaz aborcji.
8%
Copyright © 2002-2020 Highlander's Group