Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11404
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Finisz Festiwalu Teatrów Ulicznych

Poniedziałek, 14 lipca 2014, 7:11
Aktualizacja: Wtorek, 15 lipca 2014, 7:19
Autor: Elster
Jelenia Góra: Finisz Festiwalu Teatrów Ulicznych
Fot. Tomasz Raczyński
W minioną niedzielę zakończył się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, najstarszy tego typu festiwal w Europie Środkowej. Ostatniego dnia święta teatrów ulicznych pokazano dwa przedstawienia i koncert. Odbył się także I Bieg Ludzi Teatru, występ klauna Rufi Rafi oraz uroczyste wręczenia nagród zwycięzcom biegu oraz laureatom konkursu na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu wystartował I Bieg Ludzi Teatru. Trasa, którą pokonali zawodnicy, prowadziła od Teatru im. Cypriana Kamila Norwida do Zdrojowego Teatru Animacji w Cieplicach. Wśród biegaczy znaleźli się także znani artyści m.in. sam dyrektor festiwalu Piotr Jędrzejas z czaszką jak szekspirowski Hamlet, aktorka krakowskiego Teatru Nowego Aneta Wirzinkiewicz, czeski reżyser Jakub Kroft, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Mateusz Kowalski, aktor teatralny i filmowy Jacek Domański (m.in. Mieczysław Gacek z “Plebanii”), syn Stefanii Domańskiej, pierwszej dyrektor teatru jeleniogórskiego oraz aktorzy Teatru im. Norwida – Anna Ludwicka-Mania, Robert Dudzik i Robert Mania.

Po południu hulał komik i artysta cyrkowy Rufi Rafi, który tym razem przedstawił program pt. “Historie domowe”, połączenie języka teatru i cyrku z poetyką czeskich kreskówek. To opowieść o rzeczach codziennego użytku, z których każda stał się inspiracją do opowiedzenia krótkiej historii.

Spektakl “Alive! - In Concert” to kabaret z klasą i pełną świadomością wykonania. Jego wykonawczynią była rodowita Austriaczka z Wiednia Anna de Lirium, a właściwie Tanja Simma. Reżyserem tego jednoosobowego przedstawienia był Jango Edwards, światowej sławy amerykański klown i artysta, który spędził większość swojej kariery w Europie. Mawiał on, że kobiety są najlepszymi klaunami na świecie. Trudno się z nim nie zgodzić. Wszechstronna Anna de Lirium bawiła i wzruszała jeleniogórską publiczność. Artystka w swoim komediowym show oprócz tańca, pantomimy i śpiewu, zademonstrowała swoje znakomite umiejętności muzyczne. Przygrywała na pianinie, gitarze elektrycznej i…pile muzycznej. Było wzruszająco, momentami tkliwie, momentami zabawnie, teatralnie i życiowo.

Niemiecka grupa teatralna PasParTouT z Hanoweru ukryta pod postaciami jaskrawych szczurów zaproponowała spektakl “Die Ratten kommen!” (Szczury idą!). Cztery sympatyczne gryzonie co jakiś czas wynajdywały w kuble na śmieci ciekawe “skarby”, wśród których były m.in. instrumenty muzyczne. Nie mogło więc obyć się bez szczurzego koncertu na trzy saksofony (2 altowe i 1 sopranowy) i pianino elektroniczne.

Później miała miejsce ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom I Biegu Ludzi Teatru oraz laureatom konkursu na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej. Jury (dyrektor Teatru im. Norwida Piotr Jędrzejas, scenarzystka, dramatopisarka i dramaturg Maria Wojtyszko oraz dramaturg i scenarzysta teatralny Artur Pałyga) spośród nadesłanych tekstów przyznało nagrodę scenariuszowi pt. “Portal z Jeleniem/Ekshumacja” autorstwa Kamy Wereszczak oraz wyróżniło scenariusz pt. “Przesmyk” pióra Marty Fortowskiej.

Na koniec dnia i finał festiwalu zagrał zespół Spare Bricks - A Pink Floyd Tribute Band, który wspomógł chór dziecięcy Ameno pod kierownictwem Gabrieli Kowalewskiej. W repertuarze Spare Bricks znalazły się covery legendarnej brytyjskiej formacji Pink Floyd (m.in. “Another Trick In The Wall” czy “Money”) z takich klasycznych płyt jak “Dark Side Of The Moon”, “The Wall” i “Wish You Were Here”. Koncertowi towarzyszyła oprawa świetlna i projekcje filmowe.

Finansowo trudny i uzależniony od budżetu festiwal, przyniósł kilka trafionych pomysłów (I Bieg Ludzi Teatru, konkurs na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej - nie został jednak zrealizowany jako spektakl z lokalnym tematem i bohaterami) i ciekawych rozwiązań artystycznych (aktorzy Teatru im. Norwida rozgrywający happeningowy mecz wreszcie zaistnieli na festiwalu). Tegoroczna edycja zaintrygowała muzycznie, a eksportowym hitem był podniebny spektakl “Corazôn de Angeles” (Serce aniołów) belgijskiego Theater Tol.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (89)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group