Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 2568
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Finał projektu dla janowickich seniorów

Poniedziałek, 2 grudnia 2019, 12:09
Aktualizacja: Wtorek, 3 grudnia 2019, 9:22
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Finał projektu dla janowickich seniorów
Fot. użyczone
Kończy się realizacja odbywającego się na terenie gminy Janowice Wielkie od marca tego roku projektu „Seniorze dołącz do nas”, w ramach którego, dzięki Stowarzyszeniu Góry Szalonych Możliwości odbywały się spotkania integracyjne i edukacyjne dla seniorów.

Projekt był realizowany dzięki dotacji z Województwa Dolnośląskiego, w ramach programu na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Janowiccy seniory w jego trakcie wzięli udział w szeregu działań w kilku blokach tematycznych.

Odbyły się cztery warsztaty związane z obsługą nowoczesnego sprzętu pn. „Nowoczesny Senior” oraz cztery warsztaty międzypokoleniowe, podczas których przygotowywano sałatki, grano w gry planszowe, przygotowywano ozdoby świąteczne oraz tradycyjne pierniki. Podczas czterech spotkań związanych z kulturą i tradycją wspominano dawne czasy, stare zabawy, miejsca, których już nie ma, a także śpiewano piosenki sprzed lat.

Bardzo ważne dla seniorów były cztery spotkania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia. Uczestnicy projektu spotkali się z policjantkami, które uczyły ich samoobrony, z rehabilitantką, która pokazała im zestaw ćwiczeń usprawniających, z trenerem nordic walking seniorzy ćwiczyli z kijkami w plenerze, a od dietetyczki otrzymali wiele cennych informacji na temat zdrowego żywienia. Bardzo udane były również cztery spotkania-imprezy integracyjne – zabawa w Trzcińsku, biesiady w Komarnie oraz w Janowicach Wielkich, Dzień Seniora z występami zespołu Rudawianie oraz kabaretu Bella Mafia.

Pod koniec projektu, w Radomierzu odbyła się konferencja podsumowująca oraz ustalająca kierunek dalszych działań, w której wzięło udział ponad 50 uczestników - mówi Krystyna Pisarska ze Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości. - Seniorzy zapoznali się z dobrymi praktykami działań Gminnych Rad Seniorów z terenu Kotliny Jeleniogórskiej, o których opowiedziała prezes Lokalnej Grupy Działania „Duch Gór” - Dorota Goetz. Później głos zabrała Danuta Sadownik – rektor działającej od 21 lat Jeleniogórskiej Akademii III Wieku, która opowiadała o tym, jak wbrew pozorom, proste może być komunikowanie się. Ten blok tematyczny zakończyła swoim wystąpieniem Małgorzata Pokosz – psycholog, trener kompetencji społecznych, która przekonywała zgromadzonych jak dobre relacje międzyludzkie wpływają na nasze samopoczucie. Po przerwie kawowej odbyły się warsztaty pod kierunkiem Alicji Kozak, podczas których określaliśmy kierunki działań senioralnych na przyszłość. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z programu projektu i bardzo chcieliby kontynuacji działań. Składają podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego realizacji.

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group