Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 4646
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Filmowo–teatralny „Brat naszego Boga” u Jana Chrzciciela

Wtorek, 28 września 2010, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Filmowo–teatralny „Brat naszego Boga” u Jana Chrzciciela
Fot. ...
Stowarzyszenie Scena Moliere z Krakowa gościło w niedzielne popołudnie w cieplickim kościele św. Jana Chrzciciela z przedstawieniem wg Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w reżyserii Artura Dziurmana. Obok profesjonalnych aktorów w spektaklu pod honorowym patronatem Fundacji Konferencji Episkopatu Polski wzięli udział amatorzy niewidomi i niedowidzący.

Artur Dziurman, aktor krakowskiego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej, jeleniogórskim widzom stał się znany nie tylko jako Leszek Jakubowski, brat Krystyny Lubicz z telenoweli „Klan”, lecz także odtwórca roli Doręby w komedii Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” w reż. ówczesnego szefa Teatru im. Norwida - Andrzeja Bubienia (1997). Tym razem pokazał się z drugiej strony sceny, jako reżyser sztuki „Brat naszego Boga” na podstawie tekstu Karola Wojtyły.

W ramach wstępu ojciec rektor, proboszcz cieplickiej parafii, Józef Jacek Raczek przywitał wszystkich i przybliżył treść spektaklu. Scena przed ołtarzem cieplickiego pijarskiego kościoła stała się przestrzenią ekspresji aktorów krakowskiej sceny oraz bardzo szczególnej grupy wykonawców niepełnosprawnych.

Oparta na dyskursie sztuka ilustrowała historię autentycznej postaci Adama Chmielowskiego (w tej roli Maciej Jackowski, aktor Teatru im. Słowackiego), uznanego artysty malarza. Do jego najbardziej znanych dzieł należą m.in. „Po pojedynku”, „Dziewczynka z pieskiem”, „Dama z listem”, „Powstaniec na koniu” czy „Wizja św. Małgorzaty”. Wpływ na jego dalsze życie wywarł kontaktów z ludźmi zepchniętymi na margines, odrzuconymi i niechcianymi. Wraz z namalowaniem obrazu „Ecce Homo” we wnętrzu Adama Chmielowskiego nastąpił przełom. Przywdziewa szary habit III Zakonu św. Franciszka i od tej pory staje się znany jako brat Albert.

Przedstawienie miało charakter filmowo–teatralny. Jego sekwencje filmowe zostały nakręcone w Opactwie Tynieckim. Projekcja prezentowała sceny plenerowe i te, które wymagały skomplikowanej scenografii, nie możliwej do zrealizowania ze względu na jej ograniczoną przestrzeń teatralną. Film był łącznikiem światów i planów akcji dramatu. Całość dopełniała muzyka ilustracyjna skomponowana przez Jana A. P. Kaczmarka, Jacka Skubikowskiego i śpiewana przez grupę IL Divo.

„Brat naszego Boga” zakończył się owacjami na stojąco i gromkimi brawami. Obecny na widowisku prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski w imieniu wszystkich oglądających podziękował wszystkim występującym za ogromny wkład pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group