• Poniedziałek, 22 lipca 2019
  • Godz. 14:28
  • Imieniny: Bolesławy, Magdaleny, Marii
  • Czytających: 6372
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Filia zamiast Wydziału

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 27 lutego 2019, 7:24
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2019, 6:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od przyszłego roku akademickiego Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zamieni się w filię – wszystko za sprawą Ustawy 2.0, która nie pozwala na dublowanie kierunków w ramach jednej uczelni. Władze UE postanowiły utrzymać filię w stolicy Karkonoszy, zatem pojawią się nowe kierunki.
Ustawa 2.0, która weszła w życie 1 października 2018 roku dała nam 12 miesięcy na dostosowanie się do niej. Zawiera ona zapis, że wszystkie wydziały, które znajdują się poza siedzibą podstawową nie mogą być już wydziałem i przyjmą formę filii. Zależało nam, żeby zachować odrębność filii - wyjaśnia Magdalena Rękas, prodziekan ds. dydaktyki WEZiT UE.

Z dniem 1 października 2019 r. pojawią się w jeleniogórskiej filii dwa nowe kierunki - ekonomia biznesu i finanse oraz zarządzanie w nowoczesnej gospodarce. Promocja nowych kierunków i specjalności ma wystartować z początkiem marca br.

Chcemy postawić na logistykę, zarządzenie jakością oraz menadżerów w zakresie marketingu - zapowiada niektóre specjalności M. Rękas.

Studenci, którzy rozpoczęli studia w 2018 roku i wcześniej - dokończą w Jeleniej Górze, zgodnie z programem - ekonomię, zarządzanie i turystykę. Natomiast od nadchodzącego roku akademickiego studenci będą rekrutowani już na nowe kierunki, wyżej wymienione.

Znika turystyka, ale jest to pokłosie braku zainteresowania - dodała przedstawicielka uczelni.

Z kolei nabór na studia doktoranckie będzie już tylko we Wrocławiu.

Nasi doktoranci, którzy tu rozpoczęli, mają gwarantowane dokończenie w Jeleniej Górze, więc najbliższe 3 lata jeszcze z nimi współpracujemy, natomiast nowego naboru już nie będziemy mogli prowadzić - to będzie realizowane w ramach Szkoły Doktorskiej we Wrocławiu - wyjaśnia Magdalena Rękas.

Przedstawicielka uczelni zapewnia jednocześnie, że nie ma mowy o cięciach etatów pracowników uczelni.

Już obecnie jak komuś brakuje godzin dydaktycznych, realizuje je na wydziałach wrocławskich. Ta konwencja się sprawdza i jest to tylko kwestia tego, że kadra będzie musiała nauczyć się większej mobilności, elastyczności. Przy trzech kierunkach mieliśmy więcej godzin dydaktycznych, niż przy zejściu na dwa kierunki. Jako wydział jeleniogórski spełniamy kryterium 13 studentów na 1 pracownika, a większość uczelni generalnie ma te wskaźniki przekroczone i są karane finansowo - powiedziała M. Rękas.

Twoja reakcja na artykuł?

13
33%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
5%
Nudzi
11
28%
Smuci
4
10%
Złości
9
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~alfa-omega.. 27-02-2019 9:09
W regionie turystycznym znika kierunek -turystyka-.Osobliwe! Cofamy się do początku,a więc wtedy kiedy nic tu nie było,a młodzież jeździła do większych miast aby studiować.Ale może rzeczywiście kierunek niepotrzebny,skoro niedługo nie będzie tu młodzieży,a tutejsze władze PO nie robią nic ,aby ją zatrzymać w naszym mieście.
~STACH 27-02-2019 9:43
do: ~alfa-omega.. (9:09)
Kończyłem Filię i bardo miło to wspominam. Co więcej "Turystykę" chociaż życie tak się potoczyło, że w turystyce jakoś nie pracowałem. Jak zaczynałem studia Turystyka była najbardziej obleganym kierunkiem a były trzy : turystyka, gospodarka miejska i ekonomika przemysłu. Były to czasy gdy na turystykę było kilka osób na jedno miejsce i żeby zostać studentem należało zdać z dobrym wynikiem trzy egzaminy a studentami byli ludzie praktycznie z całej Polski, z Warszawy, Pomorza, Śląska czy Mazur. Mówiono nam,że nasza kotlina będzie zagłębiem gospodarki turystycznej przynajmniej w skali naszego kraju. Stało się niestety inaczej.
~Bambo 27-02-2019 9:51
do: ~STACH (9:43)
Tak było. Dodać chyba trzeba że zagraniczni studenci też byli. Też skończyłem Akademię Ekonomiczną w Jeleniej Górze (tak się nazywala).
~ 27-02-2019 11:05
do: ~STACH (9:43)
Czyli za darmo skończyłem coś, nigdy nie pracowałem w zawodzie, mam wyższe, fajnie było. Takie 500+. Nie będzie żal wykładowców. Nic nie wnoszą dla kotliny.
~r 27-02-2019 11:08
do: ~Bambo (9:51)
Skończyłem "przemysł" w tym samym czasie. Wtedy to była niezła uczelnia - mam porównanie, bo przeniosłem się z Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie nawet na podyplomówkach trudno zebrać 10 osób więc nie wróżę powodzenia tej uczelni. Nikt nie będzie latami czekał, aż zbierze się wystarczająca ilość chętnych.
~STACH 27-02-2019 18:24
do: ~ (11:05)
Prawie całość mojej pracy związana jest z ekonomią a że nie masz wiedzy to informuję, że turystyka to tylko specjalizacja . Po studiach ekonomicznych posiada się odpowiedni zakres wiedzy który umożliwia prace w każdej dziedzinie gospodarki. Żeby zarobić na utrzymanie musiałem pracować w takiej spółdzielni studenckiej ROBOT. Nie wszystko było za darmo ne wszyscy mielidzianych rodziców. Nie masz wiedzy to lepiej zamilcz specu od 500+.
~ja 27-02-2019 10:01
A ja skończyłam Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu i przyjechałam do Jeleniej Góry nie wiem po co?
~mieszkaniec 27-02-2019 10:19
Pan Gowin znany jest z tego że lubi likwidować, będąc w rządzie PO likwidował sądy we Lwówku i Kamiennej Górze, a teraz likwiduje Politechnikę i Uniwersytet w Jeleniej Górze. Może ten pan jak tak lubi likwidować powinien zostać operatorem maszyny burzącej i tak kulą by sobie wszystko rozbijał.
~alfa-omega.. 27-02-2019 11:14
do: ~mieszkaniec (10:19)
To dlaczego obecne władze i poprzednie z PO wzorują się na P Gowinie,skoro uważają ze tak żle rządził?
~Absolwent Piotr 27-02-2019 21:47
do: ~mieszkaniec (10:19)
Uniwersytetu Ekonomicznego NIKT nie likwiduje! Natomiast Turystykę się wygasza, bo jak słyszę, że jest 10-15 studentów to nie da się utrzymać kierunku. KPSW też ma problemy z odpowiednia liczba studentów nawet na te kierunki, gdzie płacą im za studiowanie. Dostają od Gowina mnóstwo milionów i jakoś i to nie pomaga. Niestety demografia robi swoje. Poza tym w Turystyce nie ma pracy dla ludzi z wyższym wykształceniem - proste, potrzeba kucharzy, kelnerów, pomocy kuchennych, pokojówek, a nie menedżerów. Menedżer jest 1, a do tego nasze hotele i pensjonaty to rodzinne firmy więc nawet na menedżera nikt nie ma szans. Absolwenci Turystyki zostawali więc na lodzie po skończeniu kierunku. A ekonomia biznesu, finanse, marketing, logistyka to coś co jest drogą do rozwoju więc bardzo słuszne decyzje podjęły władze idąc taką drogą. Inne uczelnie w tym zakresie nigdy nie będą dla Was konkurencją, proszę się nie przejmować nawet jak działacze PIS i Wasi byli pracownicy lobbują na rzecz KPSW z wiadomych powodów. Trzymam kciuki jako absolwent za moją macierzystą Uczelnię!!!
~r 28-02-2019 10:26
do: ~Absolwent Piotr (21:47)
Mylisz się kolego. Zarządzam czterema dużymi obiektami w jednym z kurortów w Karkonoszach. Recepcjonistów, kierowników gastronomii czy marketingu brakuje. A z racji tego, że wykonując te prace wystawia się sporo dokumentów księgowych i wiele się liczy - ekonomista - absolwent turystyki jest idealnym kandydatem. Niestety trzeba dziś zatrudniać polonistów, filologów czy politologów, którzy nie radzą sobie w rachunkach. Hotel to nie tylko pokojowe i kucharze.
~Absolwent Piotr 28-02-2019 19:10
do: ~r (10:26)
Pozwolę sobie nie zgodzić, bo ludzie po marketingu słabo znają się na marketingu czy rachunkowości, Turystyka ma zupełnie inny program (polecam się zapoznać i się przekonasz czego się uczą!!!), a rachunkowości co najwyżej liźnie. Marketingu nieco więcej. Wiem, bo współpracuję z jednym z większych hoteli w regionie i na stanowiskach księgowych to się sprawdzają ludzie po kierunku FiR, a nie Turystyce, a jeszcze gorzej jak są po Turystyce i rekreacji. W hotelach też potrzebują logistyków, a Ci trafiają też nie po Turystyce a po Logistce. Widać, że masz słabe pojęcie o realiach dzisiejszych kierunków studiów. A poza tym wszędzie są braki kadry, bo płace jakie się oferuje powodują, że ludzie po studiach tutaj nie wracają, a Ci którzy tu studiują na potęge wyjeżdżają. Prawda jest taka, że JG i region zupełnie nie dba o to by zatrzymać tu młodych. Już na II stopień studiów stąd uciekają i nie wracają., Proszę zobaczyć co się dzieje ze strukturą demograficzną JG...starzeje się w tempie zawrotnym
~Hotelarz 28-02-2019 19:21
do: ~Absolwent Piotr (19:10)
Marketing w hotelu to obsługa grup, nie wymyślanie haseł reklamowych. Podobnie do recepcji nie potrzeba księgowego czy absolwenta finansów tylko kogoś miłego, ogarniętego w liczeniu i umiejętności wystawiania dokumentów. "r." widać wie co pisze, ty piszesz, co wiesz... Bez odbioru.
~` 27-02-2019 10:38
Po zdjeciu myslalem ze to bedzie akademia jedzenia,pudrowania zwłok i robienia z siebie blazna.
~ 27-02-2019 11:29
a nie lepiej po prostu zrobić całkiem odrębną Jeleniogórską akademię lub uniwersytet ekonomiczny ?
~ 27-02-2019 11:30
do: ~ (11:29)
zapomniałem dodać że tak samo z politechniką
~ 27-02-2019 11:40
Z wydziału Uniwersytetu ekonomicznego tylko filia, wydział zamiejscowy politechniki zlikwidują.Młodzi jeszcze bardziej jak dotąd będą zwiewać stąd na cztery wiatry, miasto jeszcze bardziej będzie się wyludniać.Z tej Jeleniej Góry to już całkiem zadupie się zrobi.
~reformator 27-02-2019 14:26
Archaiczne kierunku lekko przypudrowane nie przyciągną młodych do studiowania w Jeleniej Górze. Jedynym wyjściem jest... utworzenie jednej silnej placówki. Tylko, że każdy chce być szefem niestety a i miasto nic nie robi aby ratować sytuację. UM nie robi nawet analizy rynku przed ogłoszeniem przetargu na inwestycje i wymyślą kwoty z kapelusza, i to jest menedżer co się chwali w jakiś periodykach klasy D sukcesami miasta. Szkoda czasu na pisanie.
~ 27-02-2019 18:46
Studiowałam w tych czasach, kiedy właśnie dla Turystyki przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Ze mną studiowała dziewczyna z Rzeszowa i tutaj została! A teraz? Niedługo nic tu nie zostanie...
~petrik 27-02-2019 20:03
Studiowałem na AE w JG wyjechałem do Poznania...jeśli zostanie filia nie wydział to chyba nie będzie studiow doktoranckich...ogromna szkoda!!!!!
użytkownik facebook 27-02-2019 21:05
Dziękuję, bardzo dobra wiadomość dla miasta🤓
użytkownik facebook 27-02-2019 21:37
Wspaniale!
~Absolwent Piotr 27-02-2019 21:56
Uniwersytetu Ekonomicznego NIKT nie likwiduje! Natomiast Turystykę się wygasza, bo jak słyszę, że jest 10-15 studentów to nie da się utrzymać kierunku. KPSW też ma problemy z odpowiednia liczba studentów nawet na te kierunki, gdzie płacą im za studiowanie. Dostają od Gowina mnóstwo milionów i jakoś i to nie pomaga. Niestety demografia robi swoje. Poza tym w Turystyce nie ma pracy dla ludzi z wyższym wykształceniem - proste, potrzeba kucharzy, kelnerów, pomocy kuchennych, pokojówek, a nie menedżerów. Menedżer jest 1, a do tego nasze hotele i pensjonaty to rodzinne firmy więc nawet na menedżera nikt nie ma szans. Absolwenci Turystyki zostawali więc na lodzie po skończeniu kierunku. A ekonomia biznesu, finanse, marketing, logistyka to coś co jest drogą do rozwoju więc bardzo słuszne decyzje podjęły władze idąc taką drogą. Inne uczelnie w tym zakresie nigdy nie będą dla Was konkurencją, proszę się nie przejmować nawet jak działacze PIS i Wasi byli pracownicy lobbują na rzecz KPSW z wiadomych powodów. Trzymam kciuki jako absolwent za moją macierzystą Uczelnię!!!
~Zaklinanierzeczywistosci 27-02-2019 22:42
do: ~Absolwent Piotr (21:56)
Nie rozumiem tej niechęci do rodzinnych firm to dzieci wlascieli interesów z branży turystycznej( apartamenty, hotele, pensjonaty biura turystyczne itp) nie mogą zdobyć odpowiedniego wykształcenia aby rozwinąć właśnie te rodzinne interesy. Z całym szacunkiem ale kierunek turystyczny jest idealny dla naszego regionu. Co do studiów doktoranckich to wprost jest napisane że nie będzie nowego naboru to co to jest jak nie likwidacja?
~Absolwent Piotr 27-02-2019 23:37
do: ~Zaklinanierzeczywistosci (22:42)
Człowieku a znasz ustawę 2.0 ??? w całej POLSCE znikają studia doktoranckie i postawną NOWE SZKOŁY DOKTORSKIE TYLKO NA UCZELNI a nie na Wydziałach. Trochę mniej demagogii.
~Brawa dla Władz Uczelni... 28-02-2019 21:42
co tam kierunki, co tam specjalizacje wystarcza plecki, by mieć dobrą, ciepłą posadkę. Jak ekipa z sanepidu, cha, cha, cha po uczelni teologicznej, z ocenami dobrymi ze znajomości testamentu. Godne pożałowania aprobaty takich ekscesów, bo o Zdrowie Publiczne chodzi
~Ed 1-03-2019 19:51
do: ~Brawa dla Władz Uczelni... (21:42)
Oj w tym kraju najlepiej być rusycystką i mieć plecy w PIS, wtedy to dopiero można mieć ciepłą posadkę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group