Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 2848
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Filia zamiast Wydziału

Środa, 27 lutego 2019, 7:24
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2019, 6:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Filia zamiast Wydziału
Fot. Przemek Kaczałko
Od przyszłego roku akademickiego Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zamieni się w filię – wszystko za sprawą Ustawy 2.0, która nie pozwala na dublowanie kierunków w ramach jednej uczelni. Władze UE postanowiły utrzymać filię w stolicy Karkonoszy, zatem pojawią się nowe kierunki.
Ustawa 2.0, która weszła w życie 1 października 2018 roku dała nam 12 miesięcy na dostosowanie się do niej. Zawiera ona zapis, że wszystkie wydziały, które znajdują się poza siedzibą podstawową nie mogą być już wydziałem i przyjmą formę filii. Zależało nam, żeby zachować odrębność filii - wyjaśnia Magdalena Rękas, prodziekan ds. dydaktyki WEZiT UE.

Z dniem 1 października 2019 r. pojawią się w jeleniogórskiej filii dwa nowe kierunki - ekonomia biznesu i finanse oraz zarządzanie w nowoczesnej gospodarce. Promocja nowych kierunków i specjalności ma wystartować z początkiem marca br.

Chcemy postawić na logistykę, zarządzenie jakością oraz menadżerów w zakresie marketingu - zapowiada niektóre specjalności M. Rękas.

Studenci, którzy rozpoczęli studia w 2018 roku i wcześniej - dokończą w Jeleniej Górze, zgodnie z programem - ekonomię, zarządzanie i turystykę. Natomiast od nadchodzącego roku akademickiego studenci będą rekrutowani już na nowe kierunki, wyżej wymienione.

Znika turystyka, ale jest to pokłosie braku zainteresowania - dodała przedstawicielka uczelni.

Z kolei nabór na studia doktoranckie będzie już tylko we Wrocławiu.

Nasi doktoranci, którzy tu rozpoczęli, mają gwarantowane dokończenie w Jeleniej Górze, więc najbliższe 3 lata jeszcze z nimi współpracujemy, natomiast nowego naboru już nie będziemy mogli prowadzić - to będzie realizowane w ramach Szkoły Doktorskiej we Wrocławiu - wyjaśnia Magdalena Rękas.

Przedstawicielka uczelni zapewnia jednocześnie, że nie ma mowy o cięciach etatów pracowników uczelni.

Już obecnie jak komuś brakuje godzin dydaktycznych, realizuje je na wydziałach wrocławskich. Ta konwencja się sprawdza i jest to tylko kwestia tego, że kadra będzie musiała nauczyć się większej mobilności, elastyczności. Przy trzech kierunkach mieliśmy więcej godzin dydaktycznych, niż przy zejściu na dwa kierunki. Jako wydział jeleniogórski spełniamy kryterium 13 studentów na 1 pracownika, a większość uczelni generalnie ma te wskaźniki przekroczone i są karane finansowo - powiedziała M. Rękas.

Twoja reakcja na artykuł?

13
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
5%
Nudzi
11
28%
Smuci
4
10%
Złości
9
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group