Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4367
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Festiwal Reżyserii Filmowej w Jeleniej Górze!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 lutego 2015, 16:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 lutego 2015, 7:39
Autor: Angela
Fot. Angela
Określany mianem największego w Polsce święta reżyserów – Festiwal Reżyserii Filmowej, a konkretnie ósma jego edycja – w tym roku odbędzie się w Jeleniej Górze. W dniach 6–11 czerwca br. do stolicy Karkonoszy zjadą najwybitniejsi aktorzy i twórcy najlepszych filmów. Galę tego wydarzenia poprowadzi Artur Żmijewski wraz z Sonią.

Dotychczas, to jedyne w Europie tego typu spotkanie filmowe, odbywało się w Świdnicy, jednak nowe władze zrezygnowały z goszczenia festiwalu w swoim mieście. – Wówczas podjąłem rozmowy z prezydentem Marcinem Zawiłą o przeniesieniu Festiwalu do Jeleniej Góry i szybko dostałem pozytywną odpowiedź – mówił podczas wczorajszej (20.02) konferencji Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent Festiwalu Reżyserii Filmowej. – Odpowiedź na pytanie, dlaczego Jelenia Góra jest bardzo prosta. Bo to miasto posiada ogromy potencjał, zarówno gospodarczy, jak i kulturalny, jest położone w pięknym miejscu i jest warte zobaczenia – dodał.

Obecnie trwają rozmowy dotyczące miejsca, w którym odbędzie Festiwal. Rozważane są oczywiście jeleniogórskie teatry: im. C. K. Norwida i Teatr Zdrojowy, ale także JCK, Książnica Karkonoska, a nawet budowane obecnie na Zabobrzu multikino.

- Oglądałem już te obiekty i – poza multikinem, w którym nie chciałbym organizować festiwalu - zachwyciły mnie – mówił Stanisław Dzierniejko. - Nie są one ani za małe, ani za duże i mają niepowtarzalny klimat – dodał.

A – jak podkreślał Artur Żmijewski - taki klimat ma właśnie sam Festiwal Reżyserii Filmowej. – Mimo że festiwal jest okazją do spotkania możliwe szerokiej publiczności z najwybitniejszymi aktorami i twórcami najlepszych filmów, nie jest to wydarzenie masowe. Jest to spotkanie elitarne - podkreślał aktor, który w jednej z edycji festiwalu został nagrodzony „Kryształowym Dzikiem” za współpracę aktora z reżyserem.
Poza nim „Kryształowego Dzika” odebrali już inni cenieni aktorzy: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Janusz Gajos i Jan Nowicki, a w gronie nagrodzonych reżyserów pojawiły się takie nazwiska jak: Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi, Sylwester Chęciński czy Kazimierz Kutz. W tym roku do grona laureatów dołączą: reżyser Janusz Majewski oraz aktorka Beata Tyszkiewicz, która zagrała w niemal stu wybitnych filmach.
A w tegorocznej edycji do konkursu głównego nominowano aż 10 reżyserów, w tym Małgorzatę Szumowską (za „Ciało” nagrodzone ostatnio w Berlinie), i Łukasza Polakowskiego (za film „Bogowie”). Wcześniej Złote Dziki przypadły m.in. Pawłowi Pawlikowskiemu za „Idę” (2014’).

Co roku na festiwalu pokazywanych jest około 60 filmów polskiego i światowego kina – w tym najnowsze polskie filmy i oczywiście te nominowane do nagród. - Festiwal nie ograniczy się jednak tylko do oglądania filmów. Będą również warsztaty reżyserskie z Andrzejem Krakowskim, spotkania autorskie, wystawy i wiele innych – wymieniał Stanisław Dzierniejko.

Wszystko to sprawia, że niewątpliwie będzie to jedno z największych wydarzeń promujących Jelenią Górę, bo na poprzednie edycje przyjeżdżało około 18 tysięcy widzów. A ile miasto zapłaci za tę promocję? – To będzie zależało od tego, ile instytucji włączy się w organizację festiwalu. Obecnie trwają na ten temat rozmowy – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Liczmy, że nie będzie to więcej, niż 200 tys. zł, ale kosztorys, lokalizacje oraz szczegółowy harmonogram imprezy podamy w kwietniu br. – dodał prezydent.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 21-02-2015 17:26
Pan Żmijewski wygląda bardzo kiepsko, ale sam pomysł niezły. Świdnica nie ma środków więc rezygnuje, ciekawe kto oprócz spółek miejskich zasponsoruje wydarzenie dla koneserów?
~real 21-02-2015 17:52
gitarra - nareszcie coś ciekawszego
~ 21-02-2015 17:56
Sonia to jest jakiś pies Żmijewskiego, czy może chodzi o aktorkę Sonię B.? Cytacik: "Galę tego wydarzenia poprowadzi Artur Żmijewski wraz z Sonią."
~2+2=4 21-02-2015 19:22
Nie ma pieniędzy na dziurawe ulice ,walący się most ,ale są na blichtr.Od 1 czerwca generalne sprzątanie miasta bo będzie wstyd!!
~teyo 21-02-2015 21:24
A więc po to PODWYŻKI czynszu i lokalnych podatków !!! . A mamunia nie kupiła nowego freterka .
~również 22-02-2015 7:30
Elita będzie się bawić i wymadrzac celebryci zblazowani od festiwali dla samych siebie po co te filmy czy festiwale w tym zapuszczonym i biednym okradzionym grajdole ludzie na roboty do Niemiec jeżdżą a ci festiwal sobie robią no polityka ratusza tak trafia w zapotrzebowanie
~he he 22-02-2015 8:40
a jakby nie było festiwalu to byście pisali że "w jeleniej górze nic sie nie dzieje" wiecznie pjeprżące i niezadowolone marudy
~ 22-02-2015 10:59
pare dni temu miasto oglosilo wyniki konkursu w ktorym podzielono 50 tys. na inicjatywy kulturalne w miescie na rok 2015 tu bez konkursu na 1 projekt przekazuje sie 200 tys zl.
~AD966 22-02-2015 14:19
wszystkie miasta zaciskają pasa bo idzie ZŁE,miasto nie zarobi tylko prywatni hotelarze,pensjonaty .Jednak to posłowanie źle wpływa na myślenie ,za długo przy władzy , czas na zmiany.
~yys 22-02-2015 17:24
znakomicie - bardzo dobra wiadomość - oby jak najwięcej takich imprez w Jelonce.
~AD966 23-02-2015 6:41
W USA aktor został prezydentem a tu może prezydent zostanie "aktorem" .
~zaniepokojona 23-02-2015 10:05
Droga jelonko pomimo że to cytat z innej gazety ale puśćcie i jeszcze to opiszcie bo skandal się szykuje. http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3708796,festiwal-rezyserii-filmowej-za-drogi-swidnica-go-nie-chce,id,t.html
~bunia 23-02-2015 11:36
Jeśli ktoś przedkłada koncerty na lotnisku nad spotkania z kulturą, jakie oferuje w/w festiwal to gratuluje!!!! Ja osobiście czekam na to wydarzenie i ciesze się że przy okazji nasi hotelarze zarobią parę groszy i będą mieli okazję wypromować się dzięki znamienitym Gościom, o promocji Miasta nie wspomnę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group