• Piątek, 22 listopada 2019
  • Godz. 5:51
  • Imieniny: Cecylii, Marka, Stefana, Wszemiły
  • Czytających: 2954
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Fachowcy w cenie. Po targach pracy i zawodów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 lutego 2013, 7:06
Aktualizacja: Czwartek, 21 lutego 2013, 7:47
Autor: Jowita Matyśkiewicz, Kamila Nawój
Fot. Jowita Matyśkiewicz
Szesnaście szkół wyższych, czternaście ponadgimnazjalnych i tylko jeden pracodawca – tylu wystawców zaprezentowało się na tegorocznych targach pracy i zawodów w Jeleniej Górze, które odbyły się wczoraj (19.02) w auli rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, a jego celem było przede wszystkim pokazanie, które zawody są teraz na rynku pracy pożądane.

- Przedsięwzięcie działające w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II” miało na celu dostosowanie struktury kształcenia do oczekiwań rynku pracy, w szczególności promowania szkół zawodowych i kierunków technicznych – informuje Edyta Sobala, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, realizator projektu.

Organizacja przebiegała sprawnie, a zaproszone szkoły w ciekawy sposób przedstawiły swoje atuty. Jedynym mankamentem, jak zauważyła pani Sobala, był brak w Jeleniej Górze odpowiednio dużej sali do organizacji tego typu imprezy. Nie zraziło to jednak uczniów do zdobywania informacji o wymarzonych kierunkach kształcenia.

Największą atrakcją okazały się stoiska, przy których można było podziwiać prace wykonane przez uczniów, między innymi interaktywne modele z „Mechanika”. Według Andrzeja Wojciechowskiego z Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze i Jolanty Góral z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Cieplicach ogromnym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne kierunki kształcenia oferowane przez te placówki, m.in. technik logistyki, technik weterynarii lub technik leśnictwa. Wśród uczelni wyższych wyróżniały się prezentacje Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej i Uniwersytetu Ekonomicznego z Jeleniej Góry oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych z Wrocławia, przyciągając wielu potencjalnych studentów bogatą i niepowtarzalną ofertą edukacyjną.

Wśród uczniów różnych szkół znaleźli się m.in. Monika Czachara, Klaudia Jaskóła oraz Sebastian Gawroniuk, którzy zgodnie twierdzili, że na targach każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Innego zdania byli natomiast ludzie szukający zatrudnienia, np. absolwenci uczelni wyższych lub osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy.

- Targi były dobrze zorganizowane pod względem edukacyjnym, jednak jeśli ktoś szukał zatrudnienia, to niestety nie miał szans nic znaleźć – skomentował student Dawid Waligóra.

Kolejne targi pracy i zawodów już za rok, kiedy zostaną zorganizowane po raz ostatni w ramach tego projektu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 20-02-2013 8:03
Smiech na sali jakie to targi pracy raczej targi edukacyjne!
~SARBLE 20-02-2013 8:04
Zarąbiste TARGI PRACY :( Oto właśnie prawda o możliwościach rynku pracy w Jeleniej G. A bezrobocie wg prezydenta poniżej 10% :( Więc nie wiem, kto z kogo robi głupka :(
~uczstnik 20-02-2013 8:38
Jakieś małe sprostowanie - sam byłem na sali " targi pracy" - ludzie często przychodzili szukać pracodawców których nie było po co tym biednym bezrobotnym mamić takie brednie - nieładnie !.
~www 20-02-2013 8:45
W Jeleniej jest fatalnie jeśli chodzi o IT. Firmy z tej branży można policzyć na palcach jednej ręki. Dobry programista nie ma gdzie tutaj znaleźć pracy, a jeśli już znajdzie to szybko orientuje się że jakiekolwiek szanse na rozwój są mocno ograniczone o zarobkach nie wspominając bo te są ŚMIESZNE! Miałem szansę pracować w kilku firmach w JG i to co zobaczyłem przeraziło mnie, zacofanie technologiczne, całkowity brak kompetencji pracowników/szefów/przełozonych, wymagania z kosmosu (najlepiej ukończony Harvard) i zarobki niższe od kierowcy autobusu mzk (wyjątkiem może jest c2, ale i tak kiepsko) Obecnie pracuję w jednej z takich firm, ale już nie daję rady (wykańcza mnie właśnie brak rozwoju i wyzwań). Za kilka m-cy pokaże panu zawile palec i wyjadę do Wrocławia- 100km dalej, a inny świat
~: 20-02-2013 8:46
Targi pracy? Kpina. Dobrze, że nie przyjechałem.
~Bambo 20-02-2013 9:19
Co roku jest coraz gorzej na tych targach edukacyjnych w ramach projektu. Po prostu one muszą być, bo inaczej wnioskodawca nie rozliczy projektu. Przykład marnotrawstwa unijnej forsy....
~maturzysta23 20-02-2013 9:34
a ja byłam bardzo zadowolona. Wreszcie mogłam bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami szkół wyższych. Dowiedzieć więc niż jest na stronach www. o rekrutacji ale przede wszystkim o programach studiów i o realnej możliwości pracy po ich ukończeniu zależnie od wybranego kierunku. Marnotrawstwem pieniędzy jest to, że nasze państwo finansuje np. kierunek pedagogika (jest prawie na każdej uczelni) a pracy w tym zawodzie jak na lekarstwo. To jest mamienie młodzieży, że jak ukończą studia to będą kimś. A po takim kierunku niestety tylko wykształconym bezrobotnym.
~maturzysta23 20-02-2013 9:37
a ja byłam bardzo zadowolona. Wreszcie mogłam bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami szkół wyższych. Dowiedzieć więc niż jest na stronach www. o rekrutacji ale przede wszystkim o programach studiów i o realnej możliwości pracy po ich ukończeniu zależnie od wybranego kierunku. Marnotrawstwem pieniędzy jest to, że nasze państwo finansuje np. kierunek pedagogika (jest prawie na każdej uczelni) a pracy w tym zawodzie jak na lekarstwo. To jest mamienie młodzieży, że jak ukończą studia to będą kimś. A po takim kierunku niestety tylko wykształconym bezrobotnym.
~mts 20-02-2013 10:07
Jak padnie Jelfa, a zanosi się na to że już niedługo, to w tej Jeleniej Dziurze w ogóle nic nie będzie poza Biedronkami oczywiście!!!
~to sem jo 20-02-2013 10:07
tak tak oczywiscie jest zle bedzie jescze gorzej wszyscy umrzemy i oczywiscie to byl zamach
~HaHa 20-02-2013 11:20
I Zawiła wmawia brednie, że w Jeleniej Górze bezrobocie jest poniżej 10%. Tylko problem w tym, że parę dni temu w PR Wrocław była namiastka tego, że nie tylko Jelenia Góra, ale i inne miasta wypadły najgorzej, bo mają o wiele większe bezrobocie niż podaje sam Zawiła. Ot cała prawda!
~do HaHa 20-02-2013 11:39
słuchałem tej audycji i było wyrazie powiedziane region jeleniogórski (bez miasta Jeleniej Góry) czyli np powiat + powiat lwóweck i npi takie gminy jak np mirsk itp. Ale co tam Ty wiesz lepiej niż złodzieje, którzy jak twierdzisz zapewne rządzą Twoją okupowana ojczyzną
~dundersztyc 20-02-2013 11:50
Targi "pracy" są realizowane ze środków unijnych. Ktoś napisał projekt i dostał kasę, pewnie z programu Kapitał Ludzki. Wymyślili, zrobili, zarobili. Wszystko zgodnie z projektem i harmonogramem. A że jest to psu na budę potrzebne, to bez znaczenia. Koordynator projektu wziął wynagrodzenie. Tak to jest z takimi targami. Zarabiają na nich organizatorzy i po to są one robione.
~to sem jo 20-02-2013 12:01
wystarczy napisać w temacie artykuy PRACA a juz wszyscy hejterzy (siedzący w PRACY) zabierają się do krytykowania rzeczywistości ...rzy.. mi się na was chce ...idzcie zagłosujcie na Jarka jarek was zbawi
~do 5555 20-02-2013 12:47
juz rz... nawet lepiej ale pamietaj zeby dzis zaspiewac ojczyzne wolna racz nam ... bla bla bla
~gość II 20-02-2013 13:41
Po co szkolenia , studia , dyplomy? Żeby dostać dobrą pracę to trzeba mieć legitymację PO lub bratniego SLD. Dopiero wtedy można na coś liczyć.
~to sem jo 20-02-2013 13:45
tak jest vanitas vanitatum znowu wszystkich okrada zydo-komuna i zdrajcy radziecko-niemieccy, WSZYSCY IDZCIE SIE LECZYC !!!!! I WYJEDZCIE Z TEGO KRAJU JAK WAM SIE NIE PODOBA WEZCIE RODZINY ZE SOBA JESZCZE!!!!!!!
~ 20-02-2013 14:16
DOLNOŚLĄZAK. Domyślam się, że "Targi pracy i zawodów" zostały zorganizowane w ramach projektu, przez kogoś napisanego i przez kogoś zaakceptowanego i sfinansowanego. Bo jakieś koszty, związane z organizacja targów, zostały poniesione. Jakie i przez kogo? W potargowej informacji-publikacji jest zapowiedź, że za rok targi zostaną zorganizowane po raz ostatni w ramach tego samego projektu. A zatem jest to przedsięwzięcie długofalowe, dla którego są zarezerwowane środki finansowe /jakie i przez kogo?/. Dla mnie takie targi to lipa i fikcja oraz marnotrawstwo pieniędzy. A sformułowanie "targi pracy" jest nieadekwatne, gdyż w spotkaniu nie uczestniczą pracodawcy z ofertami pracy.
~ 20-02-2013 14:24
Cd. z 14:16. Młodzież /gdyż ta grupa społeczna dominowała w spotkaniu/ dowiedziała się w jakich zawodach kształcą niektóre dolnośląskie uczelnie. Zatem na pewno nie były to targi pracy, ale prezentacja i reklamą uczelni. Młodzież nie uzyskała odpowiedzi na pytania, czy kształcąc się w określonym kierunku, ma łatwy dostęp do stanowisk pracy. Zatem całe przedsięwzięcie to lipa i fikcja. Ot kazano napisać projekt, dla którego przewidziano środki finansowe. DOLNOŚLĄZAK
~ 20-02-2013 14:34
Ad.~gość II. Przed 1989 r. przynależność do PZPR otwierała każde drzwi. A jeżeli delikwent miał talent mógł liczyć na coś szczególnego. Ja np. skierowany zostałem do pracy w dyplomacji. Dzisiaj przynależność do PO, SLD, PIS i PSL niczego nie gwarantuje. Wręcz przeciwnie. Warto unikać tych organizacji ażeby nie znaleźć się wśród politycznych miernot, którzy przynależność do partii postrzegają jedynie jako chęć funkcjonowania przy korycie, zapominając o służebnej roli wobec społeczeństwa. DOLNOŚLĄZAK.
~grubson 20-02-2013 15:45
Wydano kasę, której potem zabraknie do aktywizacji młodych. "Szczęsciarze" dostaną śmieciówkę za 1100 reszta na zachód....
~tatiana 20-02-2013 19:13
Szesnaście szkół wyższych, czternaście ponadgimnazjalnych i tylko jeden pracodawca – tylu wystawców zaprezentowało się na tegorocznych targach pracy ---- > to już chyba na zwykłym targu można spotkać więcej pracodawców, niż na tych śmiesznych targach pracy..
~zzzzzz 20-02-2013 19:55
ja napisze tak posiadam dzialalnosc od 4 lat co roku mialem zlecenia nawet zima moze byl 1 miesiac przestoju taka lipa jaka jest teraz w jeleniej gorze przekracza ludzkie granice i mozliwosci.pracy niema oplaty drozeja jedzenie tez najwyrazniej trzeba dupe zawijac w niemcy i tyle i wpasc za 10 lat gdzie jelenia gora bedzie tryskala blaskiem moherowych beretow i wnuczkami zyjacych z babciowych emerytur.gratulacje panie prezydencie tak dalej zycze juz pomalu kupowac moherowa czapke!!!!
~ 20-02-2013 20:51
Dolnoślązak, Twoja tęsknota za komuną nikogo nie kręci.zachowaj wspomnienia dla siebie jeśli nie potrafiłeś lub nie chciałeś zapomnieć.Czerwone buraki nie powinny mieć jakiegokolwiek prawa głosu.każda próba gloryfikowania komuny powinna być karana wyrokiem!Dyplomacja komunistyczna,żałosny burak!
~gość II 20-02-2013 20:53
Do 14.34 , ja unikam jak mogę i jakoś sobie radze, niestety w ostatnim czasie zwłaszcza w tym rejonie tylko przynależność do grupy władzy gwarantuje sukces. Ile powstało stanowisk doradców dla towarzyszy partyjnych? Jak obsadza się stanowiska w samorządowych instytucjach i spółkach? Przykład muzeum Karkonoskiego jest tu idealny. Ja zaś uważam ze tak być nie powinno dlatego trzeba zmienić tę władzę. Zacząć od samorządu.
~ 22-02-2013 14:01
Ad. z godz. 20:51. Za "komuną" nie tęsknię, mając świadomość że nie wszystkich /a nie nikogo/ to nie kręci. Niestety amnezji u mnie nie zdiagnozowano, chociaż niektóre historyczne wydarzenia ze swojej pamięci chciałbym usunąć. Nie da się. Też jestem zdania, że "czerwone buraki nie powinny mieć jakichkolwiek praw". Żadne warzywo lub artykuł spożywczy praw mieć nie powinno. Zbulwersowało mnie ugrupowanie, które wystąpiło z wnioskiem o zarejestrowanie grupy wyznaniowej czcicieli makaronu. Czy to Ty? DOLNOŚLĄZAK.
~max 28-02-2013 0:00
... hejterzy, strasznie przezywacie ze ktos wymyslil jakis pseudo projekt i zarobil na tym kase...zamiast ... sie przed komputerem pomyslcie nad czyms podobnym...myslenie nie boli
~Bezrobotny 1-03-2013 10:27
Witam, czy posiada ktoś oferty pracy w JG ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group