Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7568
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Extra szkolna stołówka – warto o nią walczyć

Wiadomości: Polska
Niedziela, 5 lutego 2017, 7:48
Autor: Org
Fot. Organizator
Wygodna, przystosowana do spożywania posiłku bez pośpiechu, zachęcająca do jedzenia, przytulna, bo jej atmosfera ma przypominać rodzinne zasiadanie do stołu – taka, czyli „extra”, powinna być szkolna stołówka. Stała się ona celem programu „Extra Szkolna Stołówka”, której partnerem społecznym jest Federacja Polskich Banków Żywności.

„Extra Szkolna Stołówka” to program edukacyjny, którego celem jest polepszenie warunków, w jakich dzieci w szkołach spożywają posiłki, oraz edukacja uczniów w zakresie właściwego gospodarowania żywnością. Jest on skierowany do szkół podstawowych. Te, które przyłączą się do programu, mają szansę otrzymać wsparcie finansowe na remont szkolnej stołówki.

Założenia programu „Extra Szkolna Stołówka” mają swoje źródło w obserwacji warunków, w jakich dzieci w szkołach spędzają przerwę przeznaczoną na jedzenie. Nie każda bowiem szkolna stołówka jest „extra”, czyli odpowiednio do tego przystosowana. Co to oznacza?

- Szkolna stołówka powinna być miejscem, w którym dzieci w przyjaznej atmosferze zjedzą posiłek i które jednocześnie umożliwi im wspólne przeżywanie tych momentów, dzięki czemu będą one budować wzajemne relacje. Ważne są: odpowiednia ilość miejsca, by każde dziecko miało zagwarantowany komfort spożywania posiłku, ponadto ściany i wyposażenie w energetycznych barwach, zachęcających do jedzenia. Dzięki programowi chcemy również edukować uczniów, w jaki sposób powinni spożywać posiłki, a także jak gospodarować jedzeniem, by zapobiec jego marnowaniu”- opowiada Marek Borowski, prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Aby realizować cele programu „Extra Szkolna Stołówka”, powstała aktywacja skierowana do szkół podstawowych. Każda szkoła zarejestrowana na stronie www.extrastolowki.pl otrzyma materiały edukacyjne w formie elektronicznej oraz scenariusz prowadzenia lekcji dla nauczycieli przygotowane przez ekspertów Federacji Polskich Banków Żywności. Programowi towarzyszy także konkurs skierowany do szkół podstawowych, dzięki któremu zostanie wyłonionych 5 placówek, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 30 000 zł na remont stołówki.

Aby szkoła mogła zdobyć nagrodę, którą jest sfinansowanie remontu stołówki, musi zostać zarejestrowana na stronie www.extrastolowki.pl. Rejestracji może dokonać dyrektor placówki lub inna osoba dorosła za jego zgodą, w okresie od 2 stycznia 2017 r. do 31 maja 2017 r. Należy wówczas dodać aktualne zdjęcie szkolnej stołówki wraz z krótkim opisem. Od 1 lutego 2017 r. do 31 maja 2017 r. każdy z nas może oddawać głosy na dodane zdjęcia – 1 głos każdego dnia mający wartość 1 punktu. Stołówki zostaną wyremontowane w czterech szkołach z największą ilością głosów. Piątą szkołę wskaże jury wyznaczone przez organizatora programu. Dodatkowo w 50 kolejnych szkołach z największą ilością głosów eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przeprowadzą warsztaty dotyczące mądrego gospodarowanie żywnością. 30 kolejnych szkół otrzyma także zestaw 50 kolorowych tac, w które extra stołówka powinna być wyposażona.

Regulamin programu znajduje się na www.extrastolowki.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 5-02-2017 10:17
czemu takich stołówek po prostu nie ma w każdej szkole ? na co my płacimy olbrzymie podatki ?
~smakosz 5-02-2017 12:05
Wszystkie te warunki, o których mowa wyżej spełnia stołówka w SP8.
~ 5-02-2017 12:45
cyt"Ważne są: odpowiednia ilość miejsca, by każde dziecko miało zagwarantowany komfort spożywania posiłku, ponadto ściany i wyposażenie w energetycznych barwach, zachęcających do jedzenia." No jedzenie w stołówce 8 w towarzystwie osób przeważnie mocno starszych słabo dbających o higienę jest średnią przyjemnością Panie smakosz
~Zdr 5-02-2017 14:13
Które szkolne stołówki jeleniogorskie zostały zgłoszone przez dyrektorów?
~Warto 5-02-2017 19:31
Mysle ze stołowka SP 8 mogła by spoko kandydować
~chwila 6-02-2017 12:27
A czy jest program lub instytucja kontrolująca menu w stołówkach szkolnych? Stołówka w SP11 odremontowana, w miarę przestrzenna, ale co z tego... Ziemniaki są na obiad CODZIENNIE!! (właściwie jakieś puree) - gdzie kasze, ryż, makarony? Niemal każdego dnia obiad smażony: kotlet mielony, kotlet schabowy, rumsztyk, kotlet pożarski, kotlet drobiowy, zrazik w sosie... W poszczególnych tygodniach zmienia się jedynie kolejność... Wszystko polane sosem w takiej ilości, że wygląda jak gęsta zupa podana na płaskim talerzu, wręcz trudno je dzieciom donieść do stolika bez wylania. Obiady uwielbiane przez dzieci są rzadkością, np makaron z truskawkami 1x w semestrze. A pierogi, ryż z jabłkami, makaron z serem, knedle, kopytka nie zdarzają się wcale. Czy ktoś to w ogóle kontroluje?!
~dd 6-02-2017 14:47
Za to w SP 10 to rozbój w biały dzień. Dwa placuszki lub dwa racuszki na obiadek za 8 zł. Za przekąskowe dania płaci się jak za danie obiadowe! I regularnie wątróbka, której nikt nie je.
~chwila 6-02-2017 15:35
Mmmm racuszki... Żeby tak chociaż ze 2 razy w miesiącu były w SP11 to dziecię moje taki obiad by zjadło... Ale mam wrażenie, że nie było ich... NIGDY.
~jg8 6-02-2017 22:07
A w Sp8 racuszki,kluski śląskie,pierogi ruskie u pani Wiesi- palce lizać i można liczyć na dokładkę!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group