Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7558
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Ewangelików nie zaleje woda

Wtorek, 4 grudnia 2007, 9:32
Aktualizacja: 9:33
Autor: ROB
Karpacz: Ewangelików nie zaleje woda
Fot. ROB
Wymieniany jest dach wieży i dzwonnicy świątyni Wang. Dzięki temu kościółek, jeden z cenniejszych zabytków Dolnego Śląska, udało się uratować przed zniszczeniem.

– Otrzymaliśmy na to prawie 350 tysięcy złotych z ministerstwa kultury – cieszy się ksiądz Edwin Pech, proboszcz parafii ewangelicko–augsburskiej Wang. – To pierwsza taka dotacja z tego resortu.

Za te pieniądze wymienione zostanie pokrycie dachowe dzwonnicy, uszczelniona wieżyczka kościoła. – Podczas wcześniejszych napraw, źle wykonano gonty dzwonnicy i woda wlewała się do środka – tłumaczy proboszcz. – Groziło to zalaniem wieży.

Przy okazji zostaną naprawione schody dzwonnicy, które zaczęły się osuwać. Wyczyszczone będą też elementy zdobnictwa wieży świątyni.
To nie wszystko. Pieniędzy wystarczy na wykonanie odwodnienia terenu. Kościół stoi na zboczu góry i podczas deszczów woda pod ziemią przedostawała się przez mur na teren świątyni.

Pieniędzy wystarczy też na uzupełnienie zieleni w otoczeniu kościoła.
To nie jedyna dotacja, jaką parafia otrzymała w tym roku. Niedawno ponad 40 tysięcy złotych przekazał urząd marszałkowski, na zamontowanie zabezpieczeń kościoła przed włamaniem.

Świątynia Wang jest jedną z największych atrakcji turystycznych Karkonoszy. Co roku odwiedza ją ok. 200 tysięcy ludzi. Do miejscowej parafii należy ok. stu osób, głównie z Karpacza, Miłkowa, Kowar i Mysłakowic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group