Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6199
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Euroregionalne Centrum Kultury za dziewięć milionów złotych

Niedziela, 7 grudnia 2008, 9:06
Aktualizacja: 14:00
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Euroregionalne Centrum Kultury za dziewięć milionów złotych
Fot. TEJO
Przeszklona fasada i nowoczesna sala koncertowa w bryle budynku pochodzącego z XIX wieku. Tak będzie wyglądał gmach dzisiejszego JCK w 2011 roku.

Rozstrzygnięto konkurs projektów, który Jeleniogórskie Centrum Kultury ogłosiło w związku z planowaną przebudową budynku mieszczącego klub Kwadrat oraz salę widowiskową przy ul. Bankowej.

Wygrała śmiała koncepcja krakowskiego architekta Tomasza Fundali z firmy Architektura&Consulting. Zakłada dość rewolucyjne zmiany w fasadzie gmachu. – Sala widowiskowa będzie przesunięta na swojej osi w tył budynku po poszerzeniu go od strony podwórka. Dzięki temu na frontowej ścianie będzie możliwość uzyskania przeszklonej powierzchni, która „napełni” wnętrze światłem – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK.

Widzowie będą mogli zapomnieć o zakurzonych i rozpadających się fotelach oraz o brudzie w wykładzinach, których nie da się już wyczyścić. Sala będzie wyposażona w wygodne siedziska i najnowocześniejsze urządzenia audiowizualne. Cały remont ma kosztować dziewięć milionów złotych. Miasto zdobędzie część środków z Unii Europejskiej.
Na konkurs wpłynęła też inna praca, bardziej zachowawcza i tańsza. Wybrano jednak rozwiązanie, które zdecydowanie zmieni „image” gmachu przy ul. Bankowej.

Realizacja całego przedsięwzięcia to nie tylko zmiana liftingu siedziby centrum, lecz także jego nazwy. JCK zostanie bowiem przekształcone w Euroregionalne Centrum Kultury.
Wizualizacje zwycięskiego projektu można oglądać w holu gmachu przy ul. Bankowej.

Budynek ten miał w swojej historii był już trzykrotnie przebudowywany. Pochodzi z XIX wieku. Do 1945 roku była tu kawiarnia Wienerkafee i dom koncertowy (Konzerthaus). Pierwszą przebudowę przeprowadzono w latach 20 XX wieku, kolejną – w latach 60 (niszcząc bezpowrotnie zabytkową fasadę), a ostatnią w latach 1985 – 1987. Czas więc na kolejną…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group