Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6716
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Euroiluzje 2012

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 13 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 13 maja 2007, 21:44
Autor: W. Jankowski
Fot. Jelonka.com
Euro 2012 stało się magicznym zaklęciem. Dzięki turniejowi spłynąć ma wszelka pomyślność, dobra koniunktura gospodarcza, lepsze drogi. Futbol ma nawet powstrzymać emigrację zarobkową, rozwinąć infrastrukturę turystyczną i handlową. Tylko nie w Jeleniej Górze.

We Wrocławiu czy w Poznaniu, miastach, w których mają być rozgrywane mecze wydaje się to oczywiste, trzeba będzie przygotować się na przyjęcie zawodników i kibiców, a więc budować, modernizować, naprawiać. A to pieniądze i praca. Władze Jeleniej Góry też zapowiadają, że miasto weźmie udział w podziale piłkarskiego tortu. Tu już pojawiają się wątpliwości.

<b> Wątpliwa wiedza </b>
Być może wiceprezydent Jerzy Łużniak wie coś, czego my nie wiemy, kiedy zapowiada, że Jelenia Góra może zostać wyznaczona na kwaterę którejś z reprezentacji. Jeśli wie, można cieszyć się z takiej perspektywy.

Wydaje się jednak, że to tylko życzenie, z całą pewnością szczere, ale szanse na jego realizacje są raczej niewielkie. Miasto nasze ani piłkarskich tradycji nie ma, jeśli porównywać je z Wałbrzychem czy Lubinem, ani położeniem nie zachęca do włączenia go w sieć ośrodków mistrzostw, ani nie zachęca piłkarską infrastrukturą, którą trzeba byłoby tu budować od podstaw.

<b> Przepompowanie gotówki </b>
O ile fabrykę czy sklep można wybudować od podstaw, bo przedsięwzięcia te przynoszą zyski, a więc same się finansują, o tyle tak zwana infrastruktura, czyli to wszystko, dzięki czemu ludzie mieszkają, zysków nie daje. Na to, co kiedyś zaniedbano, dziś trzeba znaleźć pieniądze, których właśnie brakuje w budżecie państwa czy budżetach samorządów.
Mistrzostwa spowodują napływ dodatkowych pieniędzy na modernizację, ale przede wszystkim tam, dokąd sięgną. I bardzo dobrze: regiony objęte mistrzostwami zmodernizowane zostaną szybciej. Inne też skorzystają, choć w dłuższej perspektywie, bo i na nie szybciej przyjdzie kolej.

Już teraz jednak wiadomo, że tych ekstra pieniędzy będzie za mało. W regiony, w których mistrzostwa będą się odbywać, przepompowane zostaną więc złotówki z innych części Polski. Z tych, do których nie dotrą kibice oraz zawodnicy.

<b> Zła wiadomość </b>
Euro 2012 najpierw napędzi koniunkturę tylko tam, gdzie będą rozgrywki, a za nimi kibice. Dla regionów, do których mistrzostwa nie dotrą, przyznanie Polsce Euro 2012 było raczej złą niż dobrą wiadomością. Bo dla nich mistrzostwa oznaczają opóźnienie, a nie przyspieszenie, gotówka pójdzie do szczęściarzy.

Jest wysoce prawdopodobne, że Jelenia Góra znajdzie się poza mistrzostwami. Kibice z południa Europy przyjadą do Wrocławia czy Poznania raczej przez Kudowę, może przez Lubawkę, wątpliwe czy przez Szklarską Porębę. Niewielu zdecyduje się nocować pod Karkonoszami, ponad sto kilometrów od najbliższego stadionu we Wrocławiu i jeszcze dalej od Poznania czy Warszawy.

Dlatego roztropniejsze od liczenia na włączenia się do mistrzostw byłoby przygotowanie się miasta na tę gorszą ewentualność. Nie po to, żeby lamentować nad pechem, ale po to, żeby jakieś jednak korzyści z europejskiego święta piłki jednak wyciągnąć.

<b> Możemy skorzystać </b>
Kibice piłkarscy tylko pozornie przypominają turystów. W rzeczywistości nie interesuje ich nic poza oglądaniem meczów, może jeszcze zdobywanie autografów piłkarzy. Można im sprzedać piwo, fastfooda, tanie miejsce hotelowe, bilet autobusowy albo lotniczy, miejsce parkingowe, akcesoria fotograficzne, pamiątki i niewiele więcej.
Największe zyski biorą się przede wszystkim ze sprzedaży powierzchni reklamowych na wszystkim, czego sięgnie wzrok kibica bezpośrednio albo za pośrednictwem telewizji. Żadnej z tych rzeczy nie będziemy mieć w Jeleniej Górze.

Żeby zyskać na Euro 2012 trzeba na mistrzostwa spojrzeć szerzej. W interesie Jeleniej Góry będzie rozbudowa przejścia granicznego w Lubawce, najbliższego nam miejsca związanego z mistrzostwami – bo tamtędy, a nie przez Jakuszyce wiedzie naturalna droga z południa Europy do Wrocławia i tamtędy będą jechać kibice – i budowa drogi między naszym miastem a szosą łączącą Lubawkę z autostradą A4.

Dlatego warto pokusić się o zorganizowanie lobby, które przeforsuje sprawę przebudowy przejścia w Lubawce na autostradowe. W zamian za poparcie Lubawki samorząd Jeleniej Góry może zażądać włączenia w program przebudowy kwestii drogi z Bolkowa do naszego miasta.

Bo piłkarskie mistrzostwa to tak naprawdę krótka impreza. Główna z niej korzyść to nie doraźne zyski, choćby wielkie, ale poprawa perspektywy na gospodarczy rozwój, otwarcie nowych szans. I o to warto powalczyć, zamiast liczyć na to, że ktoś nam podaruje rolę współorganizatorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~poliszynel 13-05-2007 22:45
Tajemnicą poliszynela jest, że po tym, jak Dutkiewicz dostał Euro, nam miało skapnąć pół Expo 2012, bo dwie duże imprezy we Wrocławiu sie nie zmieszczą, tym bardziej że jeszcze parę drobnych imprez sie tam szykuje. Podobno Wrocław prawie na kolanach prosił nas, aby wziąć część Expo do siebie, fifty-fifty. Ale my byliśmy twardzi!
~nlg 14-05-2007 0:42
trochę dziwi ta propaganda klęski i ciągłe porównywanie się z wrocławiem, miastem w końcu 8 razy większym od jeleniej. Oczywiste, że żadna infrastruktura wyłącznie pod potrzeby euro w jg nie powstanie, bo niby jaka? natomiast euro może być okazją choćby do szybszej modernizacji połączenia jg-wroc. budowa dodatkowego pasa radomierz - kaczorów rozpocznie się lada dzień; zadaniem lokalnych polityków jest teraz lobbowanie za tym, by w przyszłym roku rozpocząć obwodnicę bolkowa /tym bardziej, że jest już projekt i trwa wykup gruntów/ a w kolejnym - modernizację odcinka strzegom - kostomłoty, itp. z pewnością spora część gości będzie korzystać z hoteli w okolicach jg, w końcu poza tymi hotelami we wrocławiu, które i tak by powstały, nikt nie będzie tam budował kilkudziesięciu tysięcy dodatkowych miejsc noclegowych na parotygodniową imprezę. a rolą miasta i powiatu powinno być promowanie kotliny jeleniogórskiej za granicą także jako bazy noclegowo-turystycznej na euro2012. co do 'złotego lwa' - to, że po paroletniej przerwie budowa ruszyła, to przecież pozytywne zjawisko, natomiast komentarz pod zdjęciem (nieaktualnym zresztą) jest w modnym w jg stylu - 'i tak się nie uda'.
~do "nlg" 14-05-2007 8:24
Ty wierzysz w to co wypisujesz? Chyba dałeś się omamić wszechpanującemu Euro-optymizmowi...
~radny 14-05-2007 8:26
Rację ma "nlg" . Nie można porównywać się z Wrocławiem , ale trzeba robić wszystko , by wykorzystać koniunkturę nakręconą przez EURO 2012 , czy Expo 2012. Z wrocławskiego stołu zawsze coś skapnie . Odrzućmy biadolenie . Jelenia Góra miasto na szlaku musi wykorzystać swoją szansę , bo lepszej nie będzie !!!!
~czytelnik 14-05-2007 9:10
teraz wychodza wieloletnie zaniedbania w infastrukturze. Zamiast inwestowac , przede wszystkim w szybkie polaczenie kolejowe typu: Szkl. Poreba, Karpacz, Jelenia Gora do Wroclawia, Liberca i Gorlitz, teraz bedziemy mieli tego owoce. Wszyscy nas omina i nikt nie przyjedzie, a panswto nadal, glupie i otumanione, bedzie wspierac transport samochodwy, ktory ugrzeznie w korkach, brawo!
~Mr. 14-05-2007 10:45
W koncu dosc obiektywne i wywazone spojrzenie na kwestie Euro, dedykuje ten artykul wszystkim ktorzy wciaz nie obudzili sie z tego snu Euro2012 i niepotrafia realnie spojrzec na rzeczywistosc?
~do Radny 14-05-2007 11:14
Oczywiscie, ze nie mozna sie porownywac z Wroclawiem (zreszta takie prownanie byloby bardziej niz smieszne i zenujace). Na jakim to "SZLAKU" jest Jelenia, bo ja chyba przez moje 30lat czegos nie zauwazylem? Ludzie z niemiec beda po prostu przejezdzac autostrada z granicy prosto do wrocka, a nie skrecac gdzies w bok szukajac przygod nie wiadomo po co! Obudzcie sie ludzie tam w ratuszu i zacznijcie byc realistami a nie marzycielami sennymi!
~SMERF 14-05-2007 15:31
Wszystko to pobożne źyczenia. Żeby coś zyskać, trzeba działać, a nie tylko gadać, jak nasze władze. Ps. Ta informacja pod zdjęciem jest tak samo nieaktualna, jak i samo zdjęcie. Budowa ruszyła pełną parą już z 2 miesiące temu, z przeznaczeniem na mieszkania, a nie hotel, ponieważ obiekt kupił kto inny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group