Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11359
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Euroentuzjastycznie po debacie w Mysłakowicach

Czwartek, 3 kwietnia 2014, 8:13
Aktualizacja: Piątek, 4 kwietnia 2014, 7:48
Autor: Przemo
Mysłakowice: Euroentuzjastycznie po debacie w Mysłakowicach
Fot. Przemo
Unia Europejska daje nam nie tylko możliwości finansowe, daje nam szanse rozwoju, samokształcenia – mówiły po debacie Natalia Gwardiak i Katarzyna Hamziuk z Gimnazjum w Mysłakowicach, które ubiegają się o udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży.

Na zaproszenie dziewczyn z mysłakowickiej szkoły odpowiedziało grono pedagogiczne: Andrzej Pawlonka i Agnieszka Pawłowska, a także dyrektor Andrzej Dąbek. Przedstawicielem Gminy Mysłakowice był Piotr Amborski, a ze strony politycznej pojawili się: Grażyna Rygiel - sekretarz zarządu okręgu Twojego Ruchu, Przemysław Moszczyński - członek rady wojewódzkiej TR. Niespodziewanie pojawił się również bezpartyjny kandydat do Europarlamentu, Bogdan Nowak.

- Nie jestem politykiem, jestem człowiekiem niezależnym, nie chcę przynależeć do żadnej partii. Dobrze jest słuchać, dobrze jest wiedzieć co w trawie piszczy. To ci ludzie tworzą nasze otoczenie. Ja też mam dosyć gadających głów, telewizja jest pełna spektaklu, happeningów. Wierzę, że to się będzie zmieniać, pewne standardy będą wchodzić do naszej polityki. Przyjechałem z Bolesławca do Mysłakowic i dowiedziałem się wielu rzeczy: widzę, jak inni postrzegają tę rzeczywistość, czego oni chcą i czy warto o to walczyć. Warto walczyć o wspólne, jestem egoistą: jak w moim mieście będzie piękniej i lepiej, to i mi będzie lepiej, jak w moim kraju będzie więcej, bogaciej i lepiej to i mi będzie lepiej - to swego rodzaju egoizm - wyjaśnił swoją obecność na debacie Bogdan Nowak.

Piotr Amborski przedstawił zgromadzonym efekty dotychczasowych inwestycji z udziałem Funduszy Unijnych w gminie Mysłakowice, m.in. budowę kortów tenisowych, rewaloryzację przypałacowego parku, remont przedszkola w Łomnicy, czy zakup wozu strażackiego dla OSP Łomnica, a w najbliższej perspektywie jest budowa szkoły.

- Czasami zamiast samemu wymyślać pokrętne drogi rozwoju powinniśmy pojechać, podejrzeć i naśladować rozwiązania systemowe. Nadzieja jest w młodych ludziach, to oni będą zdobywać pracę, mieć dzieci, budować ten kraj. Unia Europejska jak każdy organizm z pustego nie naleje, ale największym bogactwem człowieka jest jego myśl i kreatywność - mówił kandydat nr 3 Europy Plus Twój Ruch Bogdan Nowak.

- Pamiętajcie, że te pieniądze unijne to są wasze pieniądze. To nie są pieniądze z nieba. Na to składali się wszyscy członkowie Unii, to są pieniądze wypracowane przez rodziców w różnych państwach - zwracał się do uczniów Przemysław Moszczyński.

- Dwie uczennice przygotowały debatę w ramach konkursu Sejmi Dzieci i Młodzieży. Organizacja była jak najbardziej prawidłowa, cel został osiągnięty, bo informacje odnośnie członostwa w Unii Europejskiej zostały przez zaproszonych gości przedstawione. Uczniowie zorientowali się jak to wszystko wygląda od podszewki i myślę, że była ona korzystna i przydatna - podsumował nauczyciel WOS-u i opiekun szkolnego klubu europejskiego Andrzej Pawlonka.

- Liczymy, że plan budowy nowej szkoły powiedzie się - mówili zgodnie uczniowie ze szkolnego klubu europejskiego i samorządu uczniowskiego.

- To są jedne z najcenniejszych spotkań. Młodzież musi zrozumieć, żeby nie postrzegać Unii Europejskiej jako dojnej krowy. Te pieniądze kiedyś się skończą, to co nam dano to jest wędka, a nie ryba. Oni wchodząc w dorosłe życie muszą być bardzo ambitni, muszą się zastanowić co oni mogą dać Unii. UE daje nam poczucie bezpieczeństwa, bardzo ważne jest wejście do strefy euro. Dzisiaj wojny nie będą się odbywać na czołgi, wozy pancerne, karabiny. Tutaj pieniądz będzie odgrywał rolę. Eurosceptyków odradzam - oni są hamulcem. Wróciłem po 22 latach do Polski, widzę tu skok cywilizacyjny. Młodzież trzeba uświadamiać, z nimi trzeba rozmawiać przede wszystkim. Widać, że ta młodzież myśli, próbuje analizować i cieszę się z tego spotkania, bo więcej słuchałem niż mówiłem - podsumował przedsiębiorca, artysta z Bolesławca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
836
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group