Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2744
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Epoka kamienna pod Jasną

Wtorek, 7 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 sierpnia 2007, 10:50
Autor: anzol
Jelenia Góra: Epoka kamienna pod Jasną
Fot. Agnieszka Gierus
Archeolodzy znaleźli nóż z krzemienia sprzed tysiącleci i skrzynkę z plikiem zbutwiałych banknotów.

Podczas wykopalisk pod ulicą Jasną na próżno szukano dowodów na potwierdzenie legendy o założeniu miasta przez księcia Bolesława Krzywoustego, ale ujawnione znaleziska są i tak bardzo cenne.

Nóż, a raczej ostrze wyciosane z krzemienia to najstarsze znalezisko w mieście.Pochodzi sprzed trzech tysięcy lat przed naszą erą i najpewniej służył do cięcia skór.
Archeolodzy znaleźli także nadgniłą i zniszczoną skrzynkę ze sporą ilością niemieckich banknotów z lat międzywojennych. Zamurował ją w piwnicy jeden z lokatorów stojących tu kamienic przed wysiedleniem na tereny Niemiec w roku 1945. Przeleżała w ukryciu ponad 60 lat.

Wykopaliska się kończą, ale wciąż nie wiadomo, co powstanie na ich miejscu. Trwa spór między inwestorem a władzami Jeleniej Góry, które nie zgadzają się z zamiarem budowy w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku galerii handlowej.
Według planu zagospodarowania mają tu powstać stylizowane kamienice z parterami przeznaczonymi na działalność usługową i handlową.

Właściciel terenu, który finansuje prace archeologiczne, nie wyklucza wykorzystania znalezionych „skarbów” w specjalnie przeznaczonej do tego ekspozycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group