Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9807
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Energiczny rozwój miast

Wtorek, 14 września 2010, 13:43
Aktualizacja: 13:45
Autor: TS
Zabezpieczenie przed blackoutem aglomeracji miejskich na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – taki jest cel priorytetowych inwestycji EnergiiPro S.A. Dzięki nim najważniejsze dla rozwoju regionu miasta wkrótce dołączą do grona najbezpieczniejszych w Polsce. Na ich wsparcie w ciągu najbliższych 5 lat spółka przeznaczy 590 mln zł.

Inwestycje w sieć zasilającą miasta na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie to jeden z najważniejszych projektów, które spółka zaplanowała na najbliższe lata. - Działamy w regionie, który rozwija się bardzo dynamicznie – mówi Sławomir Bogucki, dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w EnergiiPro.

- Widać to szczególnie po rosnących z roku na rok liczbach wniosków o przyłączenie do sieci – właśnie w okolicach największych aglomeracji, które szybko pochłaniają kolejne obszary pod nowe inwestycje. Podstawą rozwoju miast jest możliwość tworzenia nowych miejsc pracy. Bez energii elektrycznej trudno sobie dzisiaj taki rozwój wyobrazić.

Na inwestycjach EnergiiPro skorzystają przede wszystkim Wrocław, obszar Zagłębia Miedziowego i Wałbrzych. Wszystkich zaplanowanych w projekcie zadań jest 18. W zależności od lokalizacji są to głównie działania związane z modernizacją i rozbudową linii oraz stacji wysokiego napięcia (110 kV). Jednym z największych przedsięwzięć, podjętych wspólnie ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne - Operator, jest budowa stacji 400/110 kV na południu Wrocławia.

Inwestycja jest już w toku – zaplanowana w jej ramach przez EnergięPro budowa rozdzielni wysokiego napięcia ma się zakończyć w przyszłym roku. Nowa stacja będzie miała fundamentalne znaczenie – wzmocni zasilanie całej aglomeracji. Sławomir Bogucki: - Wrocław do tej pory zasilany był głównie od strony północnej, a tak intensywnie rozwijające się miasto potrzebuje większego wsparcia. Inwestycja poprawi parametry jakości zasilania, ale przede wszystkim zabezpieczy miasto przed poważnymi awariami, które - w szczególnie niesprzyjających warunkach pogodowych - mogłyby spowodować tzw. blackout.

Blackout, czyli zanik napięcia na znacznym obszarze, może wywołać dotkliwe konsekwencje, czego przed dwoma laty doświadczyli mieszkańcy Szczecina. Przerwa w zasilaniu miasta i jego okolic trwała ponad dobę, co w konsekwencji oznaczało dziesiątki mln zł strat dla firm, instytucji, a także dostawcy energii elektrycznej.

Dzięki inwestycjom EnergiiPro strategiczne dla regionu aglomeracje wkrótce staną się jednymi z najbezpieczniejszych miast w Polsce. Rozbudowa i modernizacja sieci wpłynie także na komfort mieszkańców aglomeracji i ich okolic – poprawa jakości dostaw energii oznacza mniej awarii i przerw w zasilaniu. Na inwestycjach skorzystają mieszkańcy dużych miast i mniejszych miast, m.in.: Kątów Wrocławskich, Oleśnicy, Jelcza, Oławy, Brzegu, Graczy i Grodkowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group