Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6778
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Empatia, integracja, wolontariat…

Wiadomości: Karpacz
Poniedziałek, 23 maja 2016, 7:11
Aktualizacja: 16:52
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON–u
Pod takim hasłem odbyło się w Zespole Szkół, Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu kolejne z cyklu spotkań zorganizowanych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z uczniami tej szkoły. Ponad 130 uczniów, nauczycieli i dyrekcja szkoły gościli osoby niepełnosprawne.

O problemach osób niewidomych i niedowidzących z prezentacją wspomagających urządzeń technicznych (maszyna do pisania w języku Braille’a, dyktafony, „gadające telefony”) mówili: niewidoma 17-letnia licealistka Ania i pan Stanisław ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku. Jeden z uczniów z zaczernionymi goglami zasłaniającymi oczy próbował przechadzać się między rzędami krzeseł przy użyciu białej laski.

O problemach cukrzyków i przyczynach tej choroby cywilizacyjnej z prezentacją sprzętu do pomiaru cukru we krwi i sposobach zdrowego żywienia mówił przedstawiciel Stowarzyszenia Diabetyków pan Andrzej.

- Ruch to zdrowie - zapewniali sportowcy z klubu sportowego „Victoria” z sekcji piłkarskiej „siatkówka na siedząco”. Panowie Adam i Wiktor, mówili o polskich paraolimpijczykach prezentując elementy zasad sportowej rywalizacji niepełnosprawnych.

Pan Jerzy ze Stowarzyszenia Niedosłyszących „Lira” opowiadał o przyczynach utraty słuchu. Zaprezentował także najnowsze zdobycze polskiej i światowej medycyny w przywracaniu funkcji narządu słuchu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wypowiedź pani Renaty z Karkonoskiego Stowarzyszenia Osób Laryngektomowanych, która musiała się poddać operacji usunięcia krtani, a jednak dzięki ciężkiej pracy i rehabilitacji posługuje się dobrze zastępczą mową przeponową. Pani Renata zwróciła uwagę na to, że jej niepełnosprawność wynikła głównie z nałogu palenia papierosów.

- To już drugie takie spotkanie z niepełnosprawnymi z KSON-u - mówiła Maria Supeł, dyrektor szkoły. - Dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie uczą się wrażliwości i empatii w stosunku do ludzi pozornie „innych”, pobudzają naturalny odruch integracji środowiska i poznają zasady wolontariatu – podkreślała.
- W poszczególnych klasach ogłosimy konkurs na najciekawszy artykuł dotyczący niepełnosprawności. Najlepsze wypracowanie zostanie zamieszczone w miesięczniku „Niepełnosprawni Tu i Teraz”, którego wydawcą od dziewięciu lat jest KSON - dodała.

Takie spotkania wspomina Andrzej Wójcik z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, członek Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Jeleniej Góry. - To już nasza wypróbowana tradycja współpracy ze szkołami w mieście i w powiecie, a skupiona uwaga młodych słuchaczy i liczne pytania do niepełnosprawnych gości świadczą, że to dobry kierunek budowania integracyjnych więzi nie tylko w środowiskach szkolnych – powiedział.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Wersal 23-05-2016 18:40
Wolontariat z czystego serca i za darmo dla drugiego człowieka - TAK. Jezeli za pieniadze to to nie jest wolontariat.
~gluś 23-05-2016 21:28
wiele organizacji pozarządowych stało się miejscem dobrze płatnej pracy i to przy w zasadzie zerowej odpowiedzialności za swoje działania, bo kto sprawdza jakość zadania - prezes? kto decyduje kogo zatrudnić i komu dać zarobić - prezes? w Polsce miliony marnotrawione są na wiele mało przydatnych szkoleń, w których tych szkolących obchodzi tylko kasa a nie faktyczne wsparcie "beneficjentów", dobrze że w 2020r skończy się ten festiwal pseudo-pomocy, bo skończy się wsparcie unijne a na budżet państwa nie będzie też można liczyć w takim zakresie jak teraz np. 200tys. z MPiPS żeby w 2 turach przeszkolić tylko około 60 seniorów z "nowych technologii" cokolwiek to znaczy, inicjatywa szczytna tylko czemu tak drogo?
~p. 23-05-2016 22:35
Myślę, ze co niektórzy na powyższy komentarz czekali. Miłego czytania...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group