Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 12594
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Eliza Szwed z medalem od ministra kultury

Poniedziałek, 26 października 2020, 14:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Eliza Szwed z medalem od ministra kultury
Fot. Przemek Kaczałko
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej Elizie Szwed. Odznaczenie zostało wręczone podczas wernisażu wystawy szkieł z Huty Fritza Heckerta w piątek (23.10). Aktualnie Eliza Szwed pełni funkcję dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

Wręczenia medalu "Zasłużony dla kultury polskiej", w imieniu ministra kultury - dokonał Grzegorz Ćwiertniewicz (dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego). Odznaczona nie kryła, że to dla niej ogromne wyróżnienie.

W dziedzinie kultury pracuję od 15 lat, a stanowisko w Nowogrodźcu objęłam 10 lat temu. To było spore wyzwanie, natomiast dzisiaj z uśmiechem na twarzy i wielkim optymizmem patrzę w przyszłość - mam kolejne wizje rozwoju instytucji w mojej małej miejscowości - powiedziała Eliza Szwed, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, która zachęca do odwiedzania ośrodka z powiatu bolesławieckiego.

Laudacja o wyróżnionej:

Eliza Szwed opracowała autorski program działań kierowanej przez siebie instytucji, gdzie jako główne zadania określono:
– ochronę tradycyjnego dziedzictwa kulturowego
– promocję sztuki wysokiej, w tym szczególnie – muzyki klasycznej.

Objęła skuteczną opieką wiejskich artystów z okolicznych wsi: śpiewaków i twórców plastyki obrzędowej. Reprezentanci Dolnego Śląska z terenu gminy Nowogrodziec należą do wielokrotnych laureatów prestiżowych konkursów tradycji, w tym m.in.: Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Działalność ta stanowi wzorcowy przykład realizacji zaleceń Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Z inicjatywy Elizy Szwed od 11 lat corocznie odbywają się w Nowogrodźcu festiwale muzyki klasycznej pn. Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla. Biorą w nich udział wybitni wykonawcy profesjonalnej sceny muzycznej. Koncerty są realizowane w dawnym poewangelickim kościele, którego adaptacja do celów kulturalnych stanowi jeden z najbardziej udanych przykładów rewitalizacji obiektu zabytkowego na Dolnym Śląsku. Odbywają się tu także koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantansoraz inne zdarzenia kulturalne.

Eliza Szwed jako pierwsza wprowadziła na terenie swojego działania wysokie standardy pracy kulturalnej, które zaowocowały szeregiem ważnych zjawisk kształtujących nowatorskie wzorce uczestnictwa w kulturze. Z powodzeniem pozyskuje środki z funduszy regionalnych, Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja, której jest menedżerem była w 2014 roku nominowana do nagrody Dolnośląski Klucz Sukcesu. Jest laureatką plebiscytów Gazety Wrocławskiej pt. Osobowość Roku w kategorii KULTURA w latach 2017 i 2019.

Twoja reakcja na artykuł?

14
74%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
11%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
712
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
6%
3 Nowa Lewica
8%
4 Prawo i Sprawiedliwość
21%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
42%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
1%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
2%
10 Normalny Kraj
3%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Kultura
Nagrali teledysk w Jeleniej Górze
 
112
Zderzenie na Jana Pawła
 
Aktualności
Modernizują oczyszczalnię
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group