Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 3739
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ekstremalny pomysł zrealizowany. Pierwsze wspinaczki na ściance

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 września 2011, 8:29
Aktualizacja: 8:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Wczoraj odbyło się uroczyste przekazanie do użytku ścianki wspinaczkowej, która stanęła w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze. Uczniowie z Polski i Czech wzięli też udział w warsztatach, które poprzedziły „I Międzynarodowe Igrzyska Sportów Ekstremalnych – EXTREMALIA 2011” zaplanowane na najbliższą niedzielę.

Ścianka wspinaczkowa to pierwszy tego typu obiekt w jeleniogórskich placówkach oświaty. Ma 6,5 m wysokości, 5 m szerokości oraz wysięg przewieszenia 1,5 m. Jej całkowita powierzchnia to 45 m kw. Jednocześnie mogą się po niej wspinać cztery osoby.

– Nie daje bardzo dużych możliwości, ale dla osób, które zaczynają przygodę ze wspinaniem jest wystarczająca. Na takiej ściance można poznać pewne podstawy technik wspinaczkowych czy poruszania się, a także przygotować się do wspinaczek skałkowych. Na dwugodzinnych warsztatach zapoznamy młodzież z takimi technikami, bo wbrew pozorom wspinaczka jest sportem, który wymaga nie tylko siły i wytrzymałości, ale przede wszystkim techniki – mówił wczoraj Przemysław Ballada, instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinistów, który podczas otwarcia wraz ze swoją żoną urządził pokaz wspinaczki, a następnie poprowadził dwugodzinne warsztaty z młodzieżą. Przez cały czas towarzyszył im ratownik medyczny, Paweł Pacholczyk.

Wartość ścianki to około 100 tys. zł, na które szkoła wraz z miastem pozyskały pieniądze z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Czeska 2007-2013. - We wrześniu minionego roku w porozumieniu z miastem Jelenia Góra udało nam się skonstruować projekt unijny dofinansowany z Euroregionu, który sfinalizowaliśmy w minionym tygodniu. Ścianka będzie użytkowana przede wszystkim na zajęciach wychowania fizycznego oraz na zajęciach dodatkowych. Moi nauczyciele mają już kolejne pomysły w zakresie uatrakcyjnienia bazy wychowania fizycznego np. o paintball, który będzie kontynuacją sportów ekstremalnych w Jeleniej Górze i szkołach ponadgimnazjalnych – powiedziała Joanna Marczewska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

Pomysłodawcami wybudowania ścianki wspinaczkowej i przeprowadzenia zawodów w ZSE-T był Paweł Maczel, nauczyciel wychowania fizycznego jego kolega Michał Judziński.
- Pomysł na zorganizowanie w Jeleniej Górze igrzysk sportów ekstremalnych zrodził się w naszych głowach po obozie z młodzieżą, na którym zobaczyliśmy z jaką przyjemnością i aktywnością angażowali się w paintball. Przy okazji narodził się pomysł wspinaczki skałkowej z racji tego, że Jelenia Góra słynie z gór, a w żadnej ze szkół nie było, ani ścianki wspinaczkowej, ani takich zawodów. Uczniowie już dopytują się, kiedy będą mogli z tej ścianki korzystać. Myślę, że jest to pierwszy krok w kierunku uprawiania tego sportu i mam nadzieję, że znajdą się ludzie, którzy będą chcieli nam pomóc w krzewieniu wspinaczki skałkowej w Jeleniej Górze – zauważył Paweł Maczel.

A co o nowej ściance wspinaczkowej myślą sami uczniowie? Rafał Ilis, Damian Kuśnierz, Agnieszka Głuszak, Angelika Hargo i Dawid z ZSE-T sami zgłosili się do udziału w igrzyskach, mimo że nigdy wcześniej nie mieli do czynienia ze wspinaczką. Mówią, że mimo obaw, chcieli spróbować czegoś nowego i liczą na mocne wrażenia.

Przy okazji oficjalnego oddania ścinaki wspinaczkowej do użytku Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, i Joanna Marczewska, dyrektor szkoły rozmawiały o potrzebie budowy hali sportowej przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Wiceszefowa miasta zastrzegła jednak, że są to plany na daleką przyszłość i z założeniem, że uda się pozyskać na ten cel zewnętrzne pieniądze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~wspinacz 17-09-2011 9:35
Oczywiscie ,,wspinac,, sie bedzie Czernow by zostac poslanka dlatego tutaj przyszla natomiast los bezrobotnych Aniluxu jej nie interesuje wiec tam nie przybyla gdyz tam zadnej scianki do wspinania zadnego awansu by nie dostala.
goscniedzielny 17-09-2011 9:50
Wspinacz... ale co ty chcesz od Czernow? Czy jeśli ty spierniczyłbyś coś w swojej pracy, to chętnie byś o tym publicznie rozmawiał i za każdym razem udowadniał, że nie jesteś nieudacznikiem??
~ 17-09-2011 18:39
ciekawa jestem czy my mieszkańcy także możemy skorzystać ze ścianki w Ekonomie?
~,,,,,,,,,,,, 17-09-2011 19:36
i fajnie, Sokoliki w Rudawach to polska Mekka wspinaczy więc warto coś z tym zagadnieniem zrobić.
~ 17-09-2011 21:31
A czy w "2" nie było wcześniej mini ścianki ?
Tomy M. 17-09-2011 23:12
100 tys. zł za taką popierdułkę? kilka uchwytów, deski OSB i kilka lin ... za to zapłacono 100 tys. złotych?!! W głowie się nie mieści!!!
rymcycymcy 17-09-2011 23:29
Obejrzałem zdjęcia zaledwie do czwartego ...i juz przyszedl mi pomysł na ekstremalną przygodę ! ;)
~oj, wspinacz 17-09-2011 23:39
ty biedny żuczku. obawiam się, ze resztę swojego bylejakiego życia spędzisz na jadowitym komentowaniu na necie, bo chyba nic innego nie potrafisz. Jak tak dalej pójdzie, skończysz jako stetryczały, zgorzkniały, zapuszczony dziad.
Piipi Jelonkowa 17-09-2011 23:55
*Hi,.. "w głowie się nie miesci" ~Chyba wprał swoją *ulubioną czapeczkę w automacie z podwyższoną temperaturą ! ~WIADOMO .. mężczyzna !
~wspin2 18-09-2011 8:26
Z tego co widzę, to ta ścianka, jest ścianką wspinaczkową, ale ekstremalną, to raczej nie jest, już widać po zdjęciach, wspinałem się przez lata, więc jestem ,to wstanie ocenić. Na tak zaplanowanych zajęciach, to można prowadzić owszem zajęcia z WF, ale trenować już nie za bardzo, taka ścianka już po kilku wizytach staje się dla wspinacza nierozwojowa, stoi się wówczas w miejscu mimo tego,że ona tam stoi, to chyba jakąś zagrywka pod publiczkę. W ekonomie i w szkole nr.2 były już \"ścianki\" i tak były ekstremalne,że z nudów wspinało się na nich trzymając się pojedynczymi palcami, człowiek próbował sobie utrudni, tę jak się to głośno mówi ekstremalność:)
~yenneferfox 18-09-2011 9:55
Pani redaktor chyba się pomyliła. Ścianka nie ma wartości 100tys zł. tylko cały projekt łącznie z paintballem. więcej o projekcie przeczytacie w sporcie. Tytuł to chyba "Ekstremalna integracja z czechami"
~Pochylnia 18-09-2011 17:18
W listopadzie tego roku w Jeleniej Górze zostanie oddana do użytku komercyjna hala wspinaczkowa "Pochylnia" o powierzchni 250 mkw. Szczegóły w tym temacie znaleźć można pod adresem: www.pochylnia.pbox.pl
~majki 18-09-2011 20:21
W SP2 była ściana wspinaczkowa i to chyba nawet większa :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group