Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 3192
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ekstremalny pomysł zrealizowany. Pierwsze wspinaczki na ściance

Sobota, 17 września 2011, 8:29
Aktualizacja: 8:29
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ekstremalny pomysł zrealizowany. Pierwsze wspinaczki na ściance
Fot. Angela
Wczoraj odbyło się uroczyste przekazanie do użytku ścianki wspinaczkowej, która stanęła w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze. Uczniowie z Polski i Czech wzięli też udział w warsztatach, które poprzedziły „I Międzynarodowe Igrzyska Sportów Ekstremalnych – EXTREMALIA 2011” zaplanowane na najbliższą niedzielę.

Ścianka wspinaczkowa to pierwszy tego typu obiekt w jeleniogórskich placówkach oświaty. Ma 6,5 m wysokości, 5 m szerokości oraz wysięg przewieszenia 1,5 m. Jej całkowita powierzchnia to 45 m kw. Jednocześnie mogą się po niej wspinać cztery osoby.

– Nie daje bardzo dużych możliwości, ale dla osób, które zaczynają przygodę ze wspinaniem jest wystarczająca. Na takiej ściance można poznać pewne podstawy technik wspinaczkowych czy poruszania się, a także przygotować się do wspinaczek skałkowych. Na dwugodzinnych warsztatach zapoznamy młodzież z takimi technikami, bo wbrew pozorom wspinaczka jest sportem, który wymaga nie tylko siły i wytrzymałości, ale przede wszystkim techniki – mówił wczoraj Przemysław Ballada, instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinistów, który podczas otwarcia wraz ze swoją żoną urządził pokaz wspinaczki, a następnie poprowadził dwugodzinne warsztaty z młodzieżą. Przez cały czas towarzyszył im ratownik medyczny, Paweł Pacholczyk.

Wartość ścianki to około 100 tys. zł, na które szkoła wraz z miastem pozyskały pieniądze z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Czeska 2007-2013. - We wrześniu minionego roku w porozumieniu z miastem Jelenia Góra udało nam się skonstruować projekt unijny dofinansowany z Euroregionu, który sfinalizowaliśmy w minionym tygodniu. Ścianka będzie użytkowana przede wszystkim na zajęciach wychowania fizycznego oraz na zajęciach dodatkowych. Moi nauczyciele mają już kolejne pomysły w zakresie uatrakcyjnienia bazy wychowania fizycznego np. o paintball, który będzie kontynuacją sportów ekstremalnych w Jeleniej Górze i szkołach ponadgimnazjalnych – powiedziała Joanna Marczewska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

Pomysłodawcami wybudowania ścianki wspinaczkowej i przeprowadzenia zawodów w ZSE-T był Paweł Maczel, nauczyciel wychowania fizycznego jego kolega Michał Judziński.
- Pomysł na zorganizowanie w Jeleniej Górze igrzysk sportów ekstremalnych zrodził się w naszych głowach po obozie z młodzieżą, na którym zobaczyliśmy z jaką przyjemnością i aktywnością angażowali się w paintball. Przy okazji narodził się pomysł wspinaczki skałkowej z racji tego, że Jelenia Góra słynie z gór, a w żadnej ze szkół nie było, ani ścianki wspinaczkowej, ani takich zawodów. Uczniowie już dopytują się, kiedy będą mogli z tej ścianki korzystać. Myślę, że jest to pierwszy krok w kierunku uprawiania tego sportu i mam nadzieję, że znajdą się ludzie, którzy będą chcieli nam pomóc w krzewieniu wspinaczki skałkowej w Jeleniej Górze – zauważył Paweł Maczel.

A co o nowej ściance wspinaczkowej myślą sami uczniowie? Rafał Ilis, Damian Kuśnierz, Agnieszka Głuszak, Angelika Hargo i Dawid z ZSE-T sami zgłosili się do udziału w igrzyskach, mimo że nigdy wcześniej nie mieli do czynienia ze wspinaczką. Mówią, że mimo obaw, chcieli spróbować czegoś nowego i liczą na mocne wrażenia.

Przy okazji oficjalnego oddania ścinaki wspinaczkowej do użytku Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, i Joanna Marczewska, dyrektor szkoły rozmawiały o potrzebie budowy hali sportowej przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Wiceszefowa miasta zastrzegła jednak, że są to plany na daleką przyszłość i z założeniem, że uda się pozyskać na ten cel zewnętrzne pieniądze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group