Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6375
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ekoorły w Czechach

Wiadomości: Region
Środa, 5 czerwca 2019, 6:06
Aktualizacja: Czwartek, 6 czerwca 2019, 6:18
Autor: WAC
Fot. użyczone
W ostatni weekend proekologiczna akcja „Śmieci skrzydeł nie mają" wykroczyła po raz pierwszy poza granice Polski, wieńcząc wielką zbiórkę elektrośmieci.

Dzieci ze świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich uczestniczące w akcji odwiedziły w miniony weekend cztery schroniska: Na Przełęczy Okraj, Pod Łabskim Szczytem, Na Hali Szrenickiej, a także Jelenkę po czeskiej stronie Karkonoszy

Nasza akcja ma już wymiar międzynarodowy – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", który opiekował się grupą podczas dwudniowej wyprawy. - W końcu ekologia nie zna granic. Śmieci zresztą też - podkreśla.

Każdego dnia w ramach akcji odbyło się sprzątanie szlaków. Niestety wciąż na nich można zebrać papierki, puszki, butelki i inne śmieci pozostawione przez turystów – brudasów. Kulminacyjnym punktem akcji było przymocowanie tabliczek z orłem we wszystkich czterech schroniskach.

Dzieci uczciwie zapracowały na wycieczkę - mówi Krystyna Pisarska, kierowniczka świetlicy wiejskiej „Rudawy”. - Przez cały maj zbierały od mieszkańców Janowic Wielkich stary, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W naszej świetlicy zgromadziliśmy dosłownie tony komputerów, telewizorów, lodówek, telefonów i innych elektroodpadów. Dzięki temu nasi mali, ale wielcy ekolodzy otrzymali wsparcie finansowe od Asekol i Enviopol na niezwykłe wycieczki w góry.

Akcje "Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich (Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i Tatrach (Murowaniec). Akcje  wspierane są przez Kolaicję Recykling Górom, do której w tym roku dołączyły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Asekol i Enviropol.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Dżesika 5-06-2019 6:22
Tylko że Czesi nie zostawiają śmieci na szlakach. Tam jak się trafia na śmieci, to są nasze - po polskim piwie, papierosach itp. Taka już mentalnosć januszowska
~Tede 5-06-2019 11:17
do: ~Dżesika (6:22)
Jak mawiano, im dalej na wschód tym większy smród. Polska leży na wschód od Czech.
~wer 5-06-2019 9:04
Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy Janowic byli w Czechach po "Czecha", czyli metaamfetaminę. Janowickie noski będą swędziały!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group