Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 5832
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ekoorły w Czechach

Środa, 5 czerwca 2019, 6:06
Aktualizacja: Czwartek, 6 czerwca 2019, 6:18
Autor: WAC
Region: Ekoorły w Czechach
Fot. użyczone
W ostatni weekend proekologiczna akcja „Śmieci skrzydeł nie mają" wykroczyła po raz pierwszy poza granice Polski, wieńcząc wielką zbiórkę elektrośmieci.

Dzieci ze świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich uczestniczące w akcji odwiedziły w miniony weekend cztery schroniska: Na Przełęczy Okraj, Pod Łabskim Szczytem, Na Hali Szrenickiej, a także Jelenkę po czeskiej stronie Karkonoszy

Nasza akcja ma już wymiar międzynarodowy – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", który opiekował się grupą podczas dwudniowej wyprawy. - W końcu ekologia nie zna granic. Śmieci zresztą też - podkreśla.

Każdego dnia w ramach akcji odbyło się sprzątanie szlaków. Niestety wciąż na nich można zebrać papierki, puszki, butelki i inne śmieci pozostawione przez turystów – brudasów. Kulminacyjnym punktem akcji było przymocowanie tabliczek z orłem we wszystkich czterech schroniskach.

Dzieci uczciwie zapracowały na wycieczkę - mówi Krystyna Pisarska, kierowniczka świetlicy wiejskiej „Rudawy”. - Przez cały maj zbierały od mieszkańców Janowic Wielkich stary, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W naszej świetlicy zgromadziliśmy dosłownie tony komputerów, telewizorów, lodówek, telefonów i innych elektroodpadów. Dzięki temu nasi mali, ale wielcy ekolodzy otrzymali wsparcie finansowe od Asekol i Enviopol na niezwykłe wycieczki w góry.

Akcje "Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich (Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i Tatrach (Murowaniec). Akcje  wspierane są przez Kolaicję Recykling Górom, do której w tym roku dołączyły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Asekol i Enviropol.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
636
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Kryształowy weekend w Piechowicach – przeżyjmy to jeszcze raz
 
Aktualności
Magiczny poranek w Kotlinie
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group