Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 9869
Zalogowanych: 111
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ekolodzy: precz z wyciągiem na Szrenicy

Wtorek, 7 września 2010, 8:00
Aktualizacja: Czwartek, 9 września 2010, 7:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ekolodzy: precz z wyciągiem na Szrenicy
Fot. http://www.kpnmab.pl
Niektóre środowiska ekologiczne reprezentowane przez wałbrzyską Pracownię Istot Żywych oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska sprzeciwiają się rozbudowie kompleksu narciarskiego na Szrenicy. Pracownia rozesłała do wszystkich mediów stosowny komunikat z apelem o wstrzymanie inwestycji.

Mając na uwadze dobro przyrody oraz konieczność zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot apeluje do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, oraz do Inwestora by wstrzymał prace budowlane przy rozbudowie kompleksu narciarskiego na Szrenicy – czytamy w komunikacie.

Wczoraj Pracownia interweniowała w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Jeleniej Górze, aby wstrzymano wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy kompleksu narciarskiego na Szrenicy. Wszystko przez wniosek Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) do SKO o stwierdzenie nieważności wydanej w 2006 r. decyzji Burmistrza Szklarskiej Poręby o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy systemu infrastruktury narciarskiej na Szrenicy.

– W zakres inwestycji mają wchodzić: budowa kolei linowej o długości 2300 m i przepustowości 2400 osób/godzinę, rozbudowa sieci nartostrad oraz instalacji zaśnieżania – podano w komunikacie. Dyrekcja ochrony środowiska zarzuca inwestycji wielokrotne naruszenie prawa polskiego i unijnego. Jeden z zarzutów to negatywne oddziaływanie kompleksu na obszar Natura 2000. Do tego dyrekcja wytyka inwestorom, że budowa wyciągów nie jest nakierowana na „spełnienie długotrwałych interesów ogółu społeczeństwa ani bieżących potrzeb ludności”.

– Treść wniosku GDOŚ jasno pokazuje, że nieodpowiednia jakość ocen oddziaływania na środowisko może być w przyszłości źródłem problemów nie tylko przyrodniczych, ale także prawnych i biznesowych – mówi Radosław Ślusarczyk, Prezes Pracowni – Podobne problemy występują m.in. przy inwestycji narciarskiej na Kicarzu i Stogu Izerskim. Praktyka pokazuje, że łamanie prawa o ochronie przyrody prędzej czy później odbije się na inwestorze.

W zasięgu oddziaływania nowej inwestycji znajduje się ok. 80 chronionych gatunków ptaków oraz 6 typów siedlisk przyrodniczych podlegających prawnej ochronie – podano w komunikacie.

Na Szrenicy istnieje już system wyciągów i nartostrad (Ski Arena Szrenica), których negatywne oddziaływanie będzie się kumulować z nową inwestycją – piszą autorzy apelu. Samorządpowcy z kolei uważają, że inwestycja jest potrzebna i przyciągnie do Szklarskiej Poręby turystów i narciarzy. Będzie też konkurencyjna dla podobnych obiektów na terenie Czech, które - póki co - cieszą się popularnością wśród polskich gości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
592
Tak
19%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Darmowe bilety na sobotnią imprezę techno w Jeleniej Górze!
 
Aktualności
Chcą ochrony Stawów Podgórzyńskich przed deweloperami
 
Aktualności
Senator interweniuje w sprawie zapory w Mysłakowicach
 
Kilometry
W Cieplicach prawie jak w Indiach – trąbią ile wlezie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group